ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون حقوقی و پارلمانی دولت اصلاحات: منتقد تغییرات استان‌ها هستیم

معاون حقوقی و پارلمانی دولت اصلاحات: منتقد تغییرات استان‌ها هستیم

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سیدمحمود میرلوحی، استاندار آذربایجان و معاون حقوقی و پارلمانی وزارت کشور در زمان اصلاحات است. با او که مثل همیشه با گشاده‌رویی پاسخگوی پرسش‌های ما بود، درباره تغییر دو مدیرکل سیاسی اصلاح‌طلب در استان‌های کرمان و مازندران و اظهارنظر سخنگوی شورای نگهبان در باب استعلام محلی برای تعیین صلاحیت کاندیداهای مجلس، گفت‌وگو کرده‌ایم. میرلوحی ضمن انتقاد از این تغییرات و توصیه به دولت در مقابل فشارهایی که گمان می‌رود علت تغییرات اخیر باشد، مصرا تاکید داشت که نباید دلسرد شد و باید کماکان به حمایت از دولت و همراهی با آن ادامه داد، چرا که سرانجام مردم صداقت و صبر و برنامه‌های اصلاح‌طلبان را درخواهند یافت. در ادامه گفت‌وگوی «آرمان» را با سیدمحمود میرلوحی را از نظر می‌گذرانید:

تغییر دو مدیرکل سیاسی در استانداری‌های کرمان و مازندران باعث نگرانی اصلاح‌طلبان شده است. در این خصوص چه نظری دارید؟
از نظر ما این تغییرات جای تعجب و شگفتی دارد. در شرایطی که هنوز شاهد این هستیم که اقلیتی که در انتخابات ریاست‌جمهوری بازنده بود، از برخی تریبون‌ها دولت و رئیس مجلس را مورد هجمه قرار می‌دهد و این نکته عجیب است که دو مدیرکل اصلاح‌طلب از کار برکنار می‌شوند. بخش همراه و حامی‌ دولت نباید این‌گونه دچار محدودیت شود. متاسفانه شنیده شد که در زاهدان هم از سخنرانی اصلاح‌طلبان ممانعت شده است که واقعا جای نگرانی دارد. به نظرم وزارت کشور باید ورود جدی‌تری به این مسائل کند. قرار بود فضای کشور گفت‌وگویی باشد و این آرامش موجود خدشه‌دار نشود. بنا بود که در کشور شور انتخاباتی به وجود بیاید. معنای این حرف این است که همه سلایق از جمله اصلاح‌طلبان بتوانند حضور داشته باشند. حضور تمام سلیقه‌ها در انتخابات متضمن برپایی انتخاباتی پویا و بانشاط است.
رویکرد دولت را در این زمینه چگونه ارزیابی می‌کنید؟
من بعید می‌دانم دولت با این رفتارها موافق باشد. امیدواریم که آقایان در وزارت کشور و استانداری پاسخگوی این تصمیمات باشند. نکته اینجاست در حالی که ما نشانه‌ای از برخورد دولت با جریان‌های تندرو نمی‌بینیم، رفتار این‌چنینی با حامیان دولت و افراد معتدل می‌شود.
در گوشه و کنار زمزمه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه آقای حسن‌نژاد به علت عدم استقبال مطلوب از رئیس‌جمهور در سفر ایشان به مازندران، برکنار شده است. این گمانه را تا چه حد قرین به صحت می‌دانید؟
این ادعای بلندگو به دستان است. جالب اینجاست که اتفاقا یکی از فرمانداران دولت در جلسه‌ای که آقای احمدی‌نژاد حضور داشتند، شرکت کردند و از طرف دولت مواخذه نشدند. اینکه آقای حسن‌نژاد به علت عدم استقبال برکنار شده‌اند ادعای رقبای دولت است و من چنین نظری ندارم.
آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند درباره این تغییرات با دولت رایزنی کنند؟
ما چه رایزنی‌ای می‌توانیم کنیم؟ ما فکر می‌کنیم که آقای رئیس‌جمهور میثاقی با مردم بسته‌اند که گفتمان اعتدال را حاکم کنند تا تریبون‌های رسمی‌ از انحصار جریان خاصی در‌آید و همه جناح‌ها بتوانند در عرصه حضور داشته باشند. این اتفاقات و تغییرات با آن وعده‌ها مغایرت دارد. هنوز هم استانداران و فرماندارانی بر سر کار هستند که بازمانده دولت قبل هستند و با دولت همسویی ندارند و نگاهی منطبق با سیاست‌های دولت گذشته دارند و ما در این خصوص نگرانی داشتیم و حالا می‌بینیم که آن ایراد برطرف نشده است. بنابراین وزارت کشور باید استقلال خود را نشان دهد.
آقای ذکا اسدی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمان در مصاحبه‌ای مدعی شده‌اند که برکناری اسلامی‌ به دلیل انتشار عکس با رئیس دولت اصلاحات نبوده و این برکناری تنها به خاطر نداشتن صداقت و تخلف تشکیلاتی بوده است. ایشان گفته‌اند وقتی درباره زمان ملاقات با رئیس دولت اصلاحات از اسلامی‌ سوال شده، پاسخ داده قبل از انتصاب به سمت مدیرکلی سیاسی و انتخابات استانداری کرمان بوده؛ در حالی که این ملاقات در هفته فرهنگی کرمان در تهران انجام شده بود.
باید از ایشان پرسید که آیا صحیح است که یک مدیرکل را این‌گونه استنساخ کنند؟! این چه تصوری است که ایشان از یک مدیرکل دارند؟! این کار ضربه زدن به شأن مدیرکل است که از او بابت دیدارهایش استنساخ کنند. اصلا مگر چنین وظیفه‌ای برعهده آقای ذکا اسدی بوده است که حالا آن را به عنوان سند ارائه می‌کنند؟! فارغ از اینکه آقای اسلامی ‌چه زمانی این ملاقات را انجام داده است، اشکال در آنجاست که چرا سطح مدیریتی باید آن‌قدر پایین بیاید؟! یعنی همه اختلاس‌ها و مشکلاتی که بر سر راه دولت است، حل شده که حالا نوبت به استنساخ از یک مدیرکل به خاطر ملاقاتش رسیده است؟! البته من موافق دروغ گفتن نیستم. مدیرکل سیاسی کرمان باید آن‌قدر شجاعت می‌داشت که می‌گفت من اصلاح‌طلبم و اصلاح‌طلبی بدون نام رئیس دولت اصلاحات بدون شناسنامه خواهد بود.
آیا این تغییرات باید موجب نگرانی برای اصلاح‌طلبان شود؟
بنای ما این نیست که نگران باشیم. اصلاحات و اصلاح‌طلبی در سال‌های اخیر آن‌قدر هزینه داده است که ظرفیت بالایی برای تحمل مشکلات پیدا کرده است. اما خواسته ما از دولت این است که فضا را به نحوی برای استفاده مخالفان خود آماده نکند که بر سر راه دولت سنگ اندازی کنند. فرضا در ماجرای برجام شاهد هستیم که چگونه خبرگزاری‌های خاص دوباره سیل انتقادات خود را به راه انداخته‌اند و در حال قلم زدن علیه دولت هستند. دولت باید به این مسائل توجه داشته باشد و مراقب باشد. استراتژی اصلاح‌طلبان تا به امروز حمایت از دولت بوده است، طبیعی است که دولت هم باید فضای آرام و گفت‌وگویی را ایجاد و نشاط سیاسی را فراهم کند. هنوز که هنوز است شرایط نابرابر است. انتخاباتی که در 92 شاهدش بودیم نشان‌دهنده این بود که سهم مخالفان دولت از رای مردم بسیار پایین است، اما هنوز اکثر تریبون‌ها از جمله صدا و سیما و تریبون‌های نماز جمعه و رسانه‌های وابسته به بعضی از نهادها در اختیار آنهاست. خود آنها هم اذعان می‌کنند علت این رفتارهایشان و فشارهایی که به دولت و اصلاح‌طلبان وارد می‌کنند، این است که اصلاح‌طلبان پایگاه رای خوبی در جامعه دارند. دولت باید مراقب باشد که آن جریان چون اقبالی در جامعه ندارد، سعی دارد با استفاده از رانت این فشارها را بر دولت وارد کند. دولت نباید زیر بار این فشارها برود.
ممکن است که این تغییرات باعث ناامیدی بدنه اصلاح‌طلب از دولت شود؟
اصلاح‌طلبان باید رابطه خود با مردم را حفظ و قوی‌تر کنند. مردم با تجربه هشت سال دولت احمدی‌نژاد به خوبی پی برده‌اند که جریان مقابل تا چه اندازه می‌تواند با ادعاها و عملکردهای سوال برانگیز به کشور آسیب بزند. شما رفتار این تندروها را بعد از تایید برجام مشاهده کنید. انگار نه انگار که قانونی تصویب شده و برجام تایید شده است. دوباره برگشته‌اند به خانه اول. چرا که نمی‌خواهند رانت و امکاناتشان را از دست بدهند. اصلاح‌طلبان باید آرامش خود را حفظ کنند. آرامش باعث می‌شود افکار عمومی خود این قضایا را بررسی کند. مردم صداقت، صبر و برنامه‌های اصلاح‌طلبان را درخواهند یافت. دلیلی برای مایوس شدن نیست.
با توجه به اینکه فرماندار اصلاح‌طلب بویراحمد هم از کار برکنار شده است، شما این تغییرات را نقطه شروع فاصله گرفتن اصلاح‌طلبان از دولت نمی‌دانید؟
خیر. ما با دولت نقاط اشتراک زیادی داریم. عملکرد این تندروها مثل رفتارشان با آقایان روحانی و لاریجانی است لذا ما و دولت را در موضعی یکسان قرار داده است. آنها نباید توقع داشته باشند ما با این قضایا دست از حمایت دولت‌ برداریم. اما دولت هم باید تدبیر به خرج دهد و بر مواضعش بایستد. وزارت کشور آیین نامه‌ای درباره انتخابات تصویب کرده است که مبنی بر آن همه جریان‌ها باید امکان فعالیت داشته باشند. طبیعی است که خود وزارت کشور باید بیش و پیش از دیگران عامل به این آیین نامه و موازین باشد که مبادا فضای کشور دوباره به سمت انحصار برود.
یعنی اصلاح‌طلبان از دولت جدا نمی‌شوند؟
دلیلی ندارد. ما متحد دولت هستیم. البته نباید اینگونه تلقی شود که به هر قیمتی با دولت همراهی می‌کنیم. چرا که اصلاحات چارچوب خود را دارد. اما شواهد نشان می‌دهد که ما من حیث المجموع باید از آقای روحانی و دولت قدردان باشیم و نباید مسیر را برای مخالفان دولت باز کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده است مراجع چهارگانه برای تعیین صلاحیت کاندیداهای انتخابات کفایت نمی‌کند و قصد شورای نگهبان این است که برای احراز صلاحیت کاندیداها به استعلامات محلی روی بیاورد. شما در این مورد چه نظری دارید؟
طی سال‌های اخیر بارها گفته‌اند که مردم مجری انتخابات هستند و می‌گویند چرا ششصد هزار مجری انتخابات را زیر سوال می‌برید؟ ظاهرا می‌گویند چهار دستگاه برای احراز صلاحیت کافی نیست. در هر حوزه 30 نفر از معتمدین - البته لازم به ذکر است که در گذشته توسط فرماندار و هیات اجرایی انتخاب می‌شدند و حالا شورای نگهبان چند دوره‌ای است که صلاحیت اینها را هم بررسی می‌کند - وجود دارند که برای این 30 نفر معتمد هم جایگاه آن‌چنانی در نظر نگرفته‌اند. در حالی که حکمت قانون این بوده است که این معتمدین به همراه هیات اجرایی که از فرماندار و دادستان و رئیس ثبت احوال و یک نفر هم عضو شورای محل تشکیل شده‌اند، رای به حسن شهرت فردی می‌دهند، دیگر نباید جای نگرانی به صلاحیت فرد وجود داشته باشد. اگر در خفا و علنا فردی ضابطه‌ای را رعایت نکرده باشد، مراجع چهارگانه یا معتمدین می‌توانند گواهی و تشخیص بدهند. سوال اینجاست که با چه مکانیسم و توانی می‌خواهند از این ظرفیت فراتر بروند؟ مشکل در عدم اطمینان به افراد است. این استعلام محلی که مطرح کرده‌اند خیلی کمکی به افزایش دقت و صحت تعیین صلاحیت نمی‌کند.
سخنگوی شورای نگهبان گفته است درباره کاندیدایی که واجبات دینی را رعایت نمی‌کند، مراجع چهارگانه نمی‌توانند کمکی کنند. به همین خاطر باید استعلامات محلی انجام شود.
واقعا این حرف جای سوال دارد. چگونه می‌خواهند با پرسیدن از اهالی محل بفهمند که فرضا فرد نماز می‌خواند یا نه؟! نمونه‌های زیادی وجود دارد که این سوال‌ها به چه اتفاقاتی منجر می‌شود. یعنی اگر به همه معتمدین محله اعتماد نشود با چه سیستمی می‌خواهند کشف کنند فرد نماز می‌خواند یا نه؟! این‌گونه نگاه با استعلام محلی رفع نمی‌شود. آقایان باید بگویند در بررسی به شکل استعلام محلی به چه تعداد نیروی عملیاتی نیاز است و شورای نگهبان چقدر نیرو دارد؟! اگر بخواهند این‌چنین موشکافی کنند و دقت عمل به خرج دهند، برای تعیین صلاحیت کاندیداها به چند ماه وقت نیاز است. قانون نیز چنین چیزی طلب نمی‌کند. منطقی نیست که فرضا از کاسب محل درباره اینکه کاندیدا نماز می‌خواند یا خیر، سوال پرسید. از کجا معلوم که فرد مورد سوال، مطلبی خلاف واقع نگوید؟! اگر هم می‌خواهند درباره چنین مسائلی بپرسند از همان مراجع قانونی بپرسند. چرا که آن مراجع نیرو، امکان و ابزار لازم برای این کار را دارا هستند. احساس مسئولیت این است که در کلیت به پروژه تعیین صلاحیت نگریسته شود. استعلام محلی، آن هم در گستردگی انتخابات مجلس سخت و گاه نشدنی است.
با تمام این اوصاف اصلاح‌طلبان خوشبین هستند ؟
ما بنا را بر خوشبینی گذاشته‌ایم. آقای دکتر معین به تازگی در بوشهر تعبیری داشتنند که آن هشت سال از هشت سال جنگ هم بیشتر به کشور آسیب زد. حالا که کشور از آن شرایط بیرون آمده است، نباید دلسرد شد و همه باید کمک کنند تا پروژه ناتمام 92 با مجلسی کارآمد تکمیل شود. مردم رای نداده‌اند که تریبون‌های دست تندروها باشد. الان در مجلس فریاد توهین به وزیر خارجه را می‌شنویم و در مراسم عزاداری، دلواپسان از نیت پاک مردم سوءاستفاده می‌کنند. باید این پروژه را ادامه دهیم. خواست آنها دلسرد شدن ماست. آنها به دنبال اصلاحات‌هراسی هستند. آنها دنبال پروژه شورای شهر دوم هستند که با مایوس کردن مردم، همان‌طور که آبادگران در آن سال با رای‌های دو و سه درصدی در آن انتخابات پیروز شدند، باز هم پیروز انتخابات شوند، باید مواظب بود. ما در عین حال که منتقد این تغییرات هستیم، نباید به آن دامن بزنیم و از هر اقدام و سخنی که ممکن است باعث عدم حضور مردم در پای صندوق‌های رای شود، اجتناب کنیم. همان‌طور که بزرگان فرمودند جمع هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کند. مردم به هرکس، حتی رقیب ما رای دادند، باید پذیرا باشیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده