ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق: تحصن نمایندگان عراق تا برکناری رئیس پارلمان ادامه خواهد یافت

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق: تحصن نمایندگان عراق تا برکناری رئیس پارلمان ادامه خواهد یافت

ایرنا/ رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، چهارشنبه شب، ازتماس ها و رایزنی ها برای استعفای رئیس پارلمان خبر داد وگفت: تحصن ها تا برکناری وی ادامه خواهد یافت و هم اکنون تعداد نمایندگانی که به تحصن پیوسته اند به 172 نفر رسیده است.

حاکم الزاملی درگفت وگوی اختصاصی با ایرنا، درباره تنش روزگذشته درصحن پارلمان که به درگیری های لفظی و سپس درگیری فیزیکی منجر شد، گفت، درجلسه دیروز فشار بطور واضح بر رئیس پارلمان بود که با مجادلات لفظی و تشنج همراه شد.

وی افزود: پس از بی اعتنایی به مطالبات و درخواست های مردم ومعترضان وتاخیر در تصویب اعضای کابینه ، فشار بر رئیس پارلمان آشکارا تشدید شد که البته به استثنای برخی جریان ها مانند کردها واتحاد قوا که تلاش دارند به هرطریق ممکن وزیران وسهمیه خود را در دولت حفظ کنند.

الزاملی خواسته صریح این جریان ها را درعدم پذیرش ورود نیروهای متخصص ومستقل غیر حزبی دانست وگفت: تحصن های جاری وسایر خواسته ها، درچارچوب مطالبات مرجعیت و مردم مبنی برتشکیل دولت تکنوکرات بدور ازنظام سهمیه بندی و حزب گرایی است و این موضوعی است که به مذاق برخی ها خوش نمی آید و به همین دلیل مشکل آفرینی می کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ودفاع پارلمان عراق، درپاسخ به سوالی درخصوص ترکیب صف بندی های جدید گفت: اکنون ائتلاف کردستانی واتحاد قوا دوجریانی هستند که درمقابل تحصن ها مقاومت می کنند ودرحقیقت تلاش دارند دولت فعلی وپارلمان به هر قیمتی حفظ شود ودرمقابل جریان صدر، ائتلاف دولت قانون (به رهبری نوری المالکی)، برخی نمایندگان اتحاد قوا وتعداد کمی ازنمایندگان کرد درصف تحصن کنندگان قرار دارند.

الزاملی درباره دعوت ازرئیس جمهوری برای حضور درجلسه امروز پنجشنبه پارلمان نیز گفت، این یک مساله داخلی پارلمان است ومخالفان تحصن زمانی که حس کردند مساله برکناری روسای سه گانه جدی شده، از رئیس جمهوری برای حضور درپارلمان دعوت کردند.

وی با بیان اینکه تحصن ها تا برکناری رئیس پارلمان ادامه خواهد یافت، ازرسیدن تعداد نمایندگان تحصن کننده به 172 نفر خبر داد و گفت برای استعفای رئیس پارلمان رایزنی ها و تماس ها با سایر جریان ها ادامه دارد.

تحصن نمایندگان معترض که از روز سه شنبه صحن پارلمان را به دلیل تاخیر در تصویب کابینه جدید دولت العبادی ترک نکرده اند، در روز چهارشنبه به درگیری لفظی و در ادامه زدوخورد فیزیکی کشید.

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق روز چهارشنبه برخی گزارش ها مبنی بر استعفایش را تکذیب کرد و از رئیس جمهوری نیز خواست برای جلسه روزپنجشنبه در پارلمان حضور یابد. وی درجلسه بعد ازظهر دیروز حاضر نشد وهمین امر به گسترش اعتراض ها به وی منجر شد.

تحصن های یک ماهه طرفداران مقتدی صدر در پشت دروازه های منطقه سبز امنیتی و تحصن خود وی در داخل منطقه امنیتی که بصورت انفرادی در این منطقه چادر زده بود، در جمعه دو هفته پیش، درشرایطی پایان یافت که قرار شد پارلمان کابینه جدید العبادی را که از تکنوکرات ها قرار بود تشکیل شود، دریک مهلت دو روزه تصویب کند. اما گروه ها وجریان های مختلف سیاسی با این کابینه مخالفت کردند واین امر باعث شد تا روز سه شنبه نمایندگان معترض به تاخیر درتصویب کابینه، دست به یک تحصن درصحن پارلمان بزنند.

معترضان تحصن کننده روزسه شنبه در آغاز تحصن خود خواستار برکناری روسای سه گانه کشور شده بودند.

اکنون قراراست درجلسه روزپنجشنبه باردیگر نمایندگان پارلمان عراق شانس خود را برای دستیابی به یک توافق جهت عبور ازبحران سیاسی جاری امتحان کنند و درعین فراکسیون های پارلمانی نیز سخت درحال رایزنی با سران جریان های سیاسی متبوع خود هستند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X