ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تاثیر هویت یابی نوجوانان در تصمیم گیری های آینده

 تاثیر هویت یابی نوجوانان در تصمیم گیری های آینده

خراسان/ دوره نوجوانی با تلاش برای کسب هویت گره خورده است. در این دوره هر فردی به دنبال کسب بهترین و جامع ترین تصویر از خودش است. با این حال متاسفانه تعداد بسیار کمی از نوجوانان جمع بندی هویتی کاملی در پایان دوره نوجوانی از خودشان به دست می آورند. تاثیر به دست آوردن هویت کامل در دوره بزرگسالی مشخص می شود، جایی که افراد برای تشکیل زندگی مستقل و انتخاب همسر یا انتخاب شغل و حرفه خود باید اقدام کنند. هر چه شناخت فرد از خودش و زوایای شخصیتش کامل تر باشد و به هویت کامل تری دست یافته باشد، در موقعیت هایی که مجبور به انتخاب است، موفق تر عمل خواهد کرد. در این مطلب به بررسی این مسئله می پردازیم که چگونه می توانیم به هویت کامل دست یابیم.
گام اول: شناخت 3 نوع تصویر درونی از خود
همه ما دارای سه نوع تصویر درونی از خودمان هستیم. «خود واقعی»، «خود ایده آل» و «خود مطلوب». در واقع کیفیت زندگی ما تا حدی وابسته به تعامل این سه نوع تصویر از خود است.
«خود واقعی» عبارت است از تصویری که ما از خودمان به عنوان یک انسان داریم. در واقع حاصل خودآگاهی ما از خودمان، خود واقعی است؛ بنابراین باید تصویر و دیدگاه درستی نسبت به خودتان بیابید.
«خود مطلوب» هم بیشتر بر پایه انتظاراتی است که شما از خودتان دارید یا دیگران دوست دارند شما دارا باشید یعنی اهداف و مسئولیت هایی که احساس می کنید باید داشته باشید یا دیگران توقعاتی از شما دارند و آن را به شما می گویند یا شما از گفته ها و رفتارهای آن ها حدس می زنید؛ برای مثال ممکن است از خودتان توقع داشته باشید یا والدین تان از شما انتظار داشته باشند که در امر تحصیل موفق باشید.
گام دوم: دستیابی به خود واقعی
در شماره های قبل به بررسی خودآگاهی پرداختیم و راهکارهای دستیابی به آن را آموختیم که چگونه حداکثر توانایی و ظرفیت خود را در شناخت خویشتن و شناسایی خواسته ها، نیازها و احساسات خود به کار بگیریم و از طریق شناخت خود، آگاهی از خصوصیات، نقاط ضعف و قدرت، توانایی ها و ناتوانی ها را در خود شناسایی کنیم. در فرآیند هویت یابی بسیار مهم است از کلیات شخصیتی خودمان آگاه باشیم. نقش مهارت خودآگاهی در فرآیند هویت یابی مانند نقشه برای یک مسافر در سرزمینی ناشناخته است که مسیر درست را نشان می دهد.
گام سوم: شناسایی خود ایده آل
هر فردی بر مبنای شرایطی که دارد، مجموعه ای از خواسته ها و ایده آل ها را برای خود مشخص می کند و در دنیای درونش، خود را با آن ها تصور می کند و لذت می برد؛ اتفاقی که در دوره نوجوانی به میزان زیادی رخ می دهد و بیشتر نوجوانان این تجربه را دارند که ساعت ها را با تصور ایده آل های خود بگذرانند و لذت ببرند اما این ایده‌آل پردازی ها چه فایده ای برای افراد می تواند داشته باشد؟ متاسفانه باور عمومی مبنی بر این است که افراد کمتر به سراغ ایده آل پردازی بروند و بیشتر با واقعیت ها زندگی کنند. این مسئله که شما ایده آل ها را از دنیای درون خود حذف کنید، موجب می شود که در دراز مدت قدرت خلاقیت و ایده پردازی را از خود بگیرید و نتوانید برای خود در زندگی هدف پردازی متنوعی داشته باشید.
تمامی افرادی که در زندگی خود موفق بوده اند، از این موهبت خداوند استفاده صحیحی داشته و توانسته اند با تلاش و جدیت به اهداف و ایده آل هایی که داشته اند برسند. حالا سوالی که ایجاد می شود این است که آیا همه ایده آل ها دست یافتنی هستند و می توانیم به آن ها دست پیدا کنیم؟ پاسخ قطعا خیر است. در واقع آن ایده آل هایی قابل دستیابی است که مبتنی بر واقعیت های موجود است. به عبارت دیگر فردی که هیچ گونه آمادگی و آگاهی اولیه درباره ورزش فوتبال ندارد و امکانات موجودش نمی توانند این فرصت را برای او فراهم کنند، نمی تواند این ایده آل را در ذهن خود داشته باشد که روزی فوتبالیست مطرحی بشود. بهترین راه این است که در قدم اول به خود واقعی مراجعه کنیم تا ببینیم چه امکانات و توانمندی هایی برای ما وجود دارد و محدودیت های فعلی و پیش روی ما کدام است.
در واقع ما بر اساس موجودیت فعلی خود می توانیم برای خود ایده آل هایی را تصور کنیم و به دنبال دستیابی به آن ها باشیم.
در نظر داشته باشید که ضرر ایده آل پردازی بدون توجه به شرایط فعلی کمتر از فراموش کردن ایده آل ها و پرورش قدرت خلاقیت نیست.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X