ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جو سازی برخی از رسانه ها برای دستگیری ملوانان آمریکایی

جو سازی برخی از رسانه ها برای دستگیری ملوانان آمریکایی

جام نیوز/ پایگاه آمریکایی اینترسپت با انتشار یادداشتی، عملکرد رسانه های آمریکایی در پوشش خبری بازداشت ملوان های آمریکای را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. رسانه های آمریکایی از ابتدای این موضوع به خبرسازی در این رابطه پرداخته اند. در یکی از آخرین موارد، وبگاه شبکه سی ان ان با انتشار گزارشی مدعی شد به ملوان های آمریکایی در بازداشت ایران گفته شده است که خود را خوشحال نشان دهند.

سی ان ان نوشت: «یکی از مقامات دفاعی آمریکا که در جریان آخرین اطلاعات در رابطه با گزارشگیری از ملوانان آمریکایی قرار دارد می گوید که نیروی های نظامی ایران به 10 ملوان نیروی دریایی ایالات متحده گفته اند که در زمان فیلم برداری از ایشان در طول بازداشت، خود را خوشحال نشان دهند.

فرمانده آمریکایی که مقابل دوربین صحبت کرده، اشاره کرده است که برای بیان چگونگی برخورد با آن ها در زمان بازداشت، احساس فشار می کرده است. هنوز روشن نیست که آیا او مستقیما مجبور به غذرخواهی شده است یا خیر. ملوان آمریکایی مقابل دوربین ایرانی ها گفته است که "این یک اشباه بود که ما مقصر آن بودیم و به خاطر اشتباهمان عذرخواهی می کنیم."»

سی ان ان در ادامه نوشت: «هرچند با نه ملوان مرد و یک ملوان زن آمریکایی از نظر فیزیکی برخورد نامناسبی نشده است، اطلاعات ارائه شده از سوی این مقام دفاعی، اولین نشانه از وجود فشار مستقیم روانی از سوی ایرانی ها بر آن هاست.»

پس از دستگیری 10 ملوان آمریکایی در مرزهای آبی ایران، رسانه های آمریکایی به پخش خبر نقص فنی شناورهای آمریکایی و وارد شدن ناخواسته به آب های ایران پرداختند و صدای شکایتشان به خاطر توقیف قایق های خراب شناور بر روی آب توسط ایران به هوا برخاست.

اخبار این رسانه ها با استناد به اظهارات یک مقام آمریکایی بود که به "نقص فنی" و "حرکت شناور بر روی آب" اشاره کرده بود و این عبارت ها سریعا به محور گزارش های رسانه های آمریکایی تبدیل شد.

اما پس از آن، با طرح روایتی جدید از واقعه توسط "اشتون کارتر" وزیر دفاع آمریکا، رسانه های آمریکایی بدون اشاره به دروغ گویی مقامات این کشور و یا اتخاذ کوچکترین موضع نقادانه در این رابطه، به انعکاس اظهارات کارتر پرداختند. کارتر گفته بود: "ملوان های آمریکایی مرتکب خطای ناوبری شدند و این خطا باعث شده آن ها اشتباها سر از آب های سرزمینی ایران در بیاورند."

پایگاه آمریکایی "اینترسپت" در یادداشتی تحت عنوان "آمریکا داستان شناورهایش در آب های ایران را اساسا تغییر داد؛ آن هم به نسخه ای که حتی مشکوک تر است" به بررسی تغییر روایت مقامات آمریکایی از داستان دستگیری ملوان ها پرداخته و از تبعیت طوطی وار رسانه های غربی از این اظهارات به شدت انتقاد کرده است.

اینترسپ می نویسد: «زمانی که برای اولین بار اخبار توقیف دو شناور آمریکایی در آب های ایران منتشر شد، رسانه های آمریکایی با نشان دادن آن به عنوان اقدامی تجاوزکارانه از سوی ایران، بدون اتخاذ موضعی نقادانه به انعکاس توضیحات دولت آمریکا در این رابطه پرداختند. به ما گفته شد که یکی از قایق ها دچار "نقص فنی" شده و پس از آن "به صورت سهوی در آب های ایران شناور شده است".

رسانه های آمریکایی با فراهم کردن متن نمایش دولت آمریکا بارها به تکرار عبارت های "نقص فنی"، "شناور شدن سهوی" و "اضطراری بودن شرایط قایق" پرداختند و در توضیح اینکه کل داستان تقصیر ایران بوده است، مطالبی را منتشر کردند.

اما پس از آن "جان مک کین" وزیر دفاع [آمریکا] عنوان کرد که "ملوان‌های آمریکایی مرتکب خطای ناوبری شدند که این باعث شد آنها اشتباهاً سر از آب‌های سرزمینی ایران در بیاورند."»

اینترسپت در ادامه از "سرهم بندی کردن روایت مقامات" دولت آمریکا و تلاش برای مقصر جلوه دادن ایران و بازنشر غیرنقادانه مسائل توسط رسانه های آمریکایی انتقاد کرده و آن را موضوعی می داند که بارها تکرار شده و می نویسد: «تمام آنچه شما باید در مورد رسانه های آمریکایی بدانید این است: فقط تصور کنید که اگر دو شناور ایرانی بدون مجوز و یا اخطار، وارد آب های آمریکا شوند و پس از آن دولت ایران در رابطه با این موضوع به دروغ گویی بپردازد، رسانه های آمریکایی چه می گویند و چه می کنند...

در عین حال این رسانه ها وقتی که یک ناو آمریکایی در سال 1988 در همین منطقه، یک هواپیمای مسافربری ایرانی را هدف قرار داده و 290 مسافر آن از جمله 66 زن و کودک را می کشد، و پس از آن تلاش می کند که بر مسئولیت خود سرپوش بگذارد، به دفاع از آن بر می خیزند.»

در انتهای این گزارش آمده است: «پس حکایت رسانه های آمریکایی این چنین است: زمانی که نیروی دریایی آمریکا بدون مجوز یا اعلان قبلی، وارد آب های ایران شود و ایران آن ها را بازداشت کند و پس از 24 ساعت آزاد نماید، ایران متجاوز است؛ و زمانی که ایران اجازه می دهد که هواپیمای مسافربری اش توسط ناو آمریکایی هدف گرفته شود، باز هم ایران متجاوز است! و اصلا مهم نیست که دولت آمریکا چند بار اظهارات نادرستی را در مورد اقدامات نظامی خود منتشر نماید؛ این اظهارات بی چون و چرا پذیرفته خواهند شد ...»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X