ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرکز پژوهش های مجلس: کلیات طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب قابل پذیرش نیست

مرکز پژوهش های مجلس: کلیات طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب قابل پذیرش نیست

ایرنا/ مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی کلیات طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب را قابل پذیرش ندانست و پیشنهاد کرد: این طرح از دستور کار کمیسیون مشترک تخصصی و مجلس خارج شود.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب پرداخت.

در این گزارش تاکید شده است: هیچ ادله محکم و شواهد قابل توجهی مبنی بر این که تشدید مجازات بدحجابی و تسهیل اجرای آن باعث بهبود وضعیت بدحجابی خواهد شد، در دست نیست.
در بخشی از این گزارش آمده است: یکی از مهم ترین اهداف فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، حفظ کرامت زن و پرهیز از نگاه ابزاری به او، ضمن فراهم سازی امکان فعالیت اجتماعی زنان است، برای نیل به این مقصود تلاش شده تا زمینه گسترش بدحجابی به عنوان یکی از ظواهر نگاه ابزارگونه به زن با قانونگذاری در حوزه حجاب از بین برود.

در ادامه این گزارش تصریح شده است: بررسی قوانین و سیاست های وضع شده در این راستا نشان می دهد به علت تصویب ماده 136 قانون مجازات اسلامی با موضوع جریمه نقدی و حبس زنان فاقد حجاب شرعی از 10 روز تا دو ماه، جرم انگاری بدحجابی یک بخش جدایی ناپذیر سیاست رسمی نظام در این حوزه محسوب می شود، با وجود این در راستای فرهنگ سازی در حوزه حجاب و عفاف نیز سیاست هایی به تصویب رسیده است.

مرکز پژوهش های مجلس خاطرنشان کرد: به رغم تدوین قوانین متعدد در این عرصه، شیوه های خاص بدحجابی در جامعه شیوع پیدا کرده است که برخی صاحبنظران یکی از علل آن را ضعف ضمانت اجرایی قوانین و عدم اجرای کامل آن می دانند از همین رو طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب در تاریخ 16 مهر 93 با هدف بازنگری در قوانین موجود در عرصه حجاب، افزایش ضمانت اجرای قوانین از طریق ایجاد تنوع و تسهیل شیوه
اعمال مجازات درخصوص بدحجابی و همچنین اصلاح و تقویت مجازات های تعیین شده درخصوص ممنوعیت نصب و به کارگیری تجهیزات ماهواره تهیه و اعلام وصول شده است.
مرکز پژوهش های مجلس یادآور شد: در این گزارش تلاش شده با توجه به اهمیت موضوع و وجود دیدگاه ها و رویکردهای مختلف درخصوص مقابله با بدحجابی، جهت ارزیابی این طرح ضمن برگزاری نشست های متعدد درخصوص موضوع با توجه به نظر کارشناسان و فعالان فرهنگی حوزه حجاب و عفاف به ارزیابی طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب بپردازد.
در ادامه این گزارش همچنین آمده است: با توجه به شرایط زمانی، سابقه موضوع و فرآیند سیاستگذاری حجاب در جمهوری اسلامی ایران و با در نظر داشتن نظرات کارشناسی کلیات طرح قابل پذیرش نیست.
در این گزارش، بی توجهی طرح به ضرورت و لزوم ایجاد مطالبه عمومی و وفاق جمعی در برخورد با بدحجابی، افزایش امکان گسست بین نظام و مردم با توجه به فقدان مطالبه عمومی و در نتیجه اعمال مجازات بیشتر نسبت به بدحجابی و امکان شکل گیری مقاومت مردمی، تقلیل بدحجابی از امری نابهنجار و غیرارزشی به یکی از تخلفات راهنمایی و رانندگی و کاستن از ارزش حجاب از مهم ترین ایرادات در کلیات این طرح عنوان شده است.

همچنین براساس این گزارش، گسترش تصور تخطی از ارزش حجاب با پرداخت هزینه نقدی، تردید در تأثیر سیاست تشدید و تسهیل مجازات در بهبود بدحجابی با نگاهی به تجربیات صورت گرفته گشت ارشاد در مقایسه با هزینه های اجتماعی آن، ایرادات و چالش های شکلی طرح از جمله مشخص نبودن پیوند منطقی مواد طرح و عدم تناسب برخی از مجازات های در نظر گرفته شده نسبت به موضوع تخلف از دیگر ایرادات در کلیات این طرح است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: با عنایت به موارد فوق، از نظر کارشناسی هیچ ادله محکم و شواهد قابل توجهی مبنی بر این که تشدید مجازات بدحجابی و تسهیل اجرای آن باعث بهبود وضعیت بدحجابی خواهد شد، در دست نیست، بلکه برعکس برخی کارشناسان بر این نظر هستند که هرگونه تشدید مجازات بدون توجه به مطالبه و خواست عمومی و زیرساخت های لازم می تواند نتیجه عکس داشته باشند.

مرکز پژوهش های مجلس در بخش دیگری از این گزارش یادآور شد: طرح صیانت از عفاف و حجاب، جرم انگاری جدیدی در موضوع انجام نداده، بلکه تلاش کرده است تا جرم انگاری هایی که در گذشته در این خصوص صورت گرفته بود را از طریق تعیین مجری و تشدید مجازات کارآمد کند. ازسوی دیگر با توجه به چالشهای پیشروی اجرای ماده 136 قانون مجازات اسلامی و تشکیل پرونده های متعدد در دادگاه ها با تغییر نوع مجازات از جرم به تخلف، روند رسیدگی را تسهیل کند.

طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب مهر 93 با هدف بازنگری در قوانین موجود در عرصه حجاب، افزایش ضمانت اجرای قوانین از طریق ایجاد تنوع و تسهیل شیوه
اعمال مجازات درخصوص بدحجابی و همچنین اصلاح و تقویت مجازات های تعیین شده درخصوص ممنوعیت نصب و به کارگیری تجهیزات ماهواره توسط تعدادی از نمایندگان تهیه و در هیات رییسه مجلس اعلام وصول شد.
کلیات طرح صیانت از عفاف و حجاب در کمیسیون مشترک قضایی و حقوقی ، فرهنگی مجلس شورای اسلامی بررسی و تصویب شده است.
لاله افتخاری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره این طرح گفت: اکثر نمایندگانی که با کلیات این طرح موافقت کرده اند خواستار اصلاحاتی در این طرح هستند، از این رو کارگروه مشترکی متشکل از اعضای مرکز پژوهش های مجلس، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده و خلاهای این طرح را بررسی می کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده