ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جوان نوشت: رقابتی‌ترین انتخابات تاریخ

جوان نوشت: رقابتی‌ترین انتخابات تاریخ

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منشتر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

در فاصله 40 روز مانده تا برگزاری انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی و همزمان با فرا‌رسیدن زمان پایان بررسی‌های هیئت‌های نظارت، اخبار متفاوتی در خصوص تأیید و رد صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی منتشر شده است. این موضوع در حالی است که شورای نگهبان هنوز خبری رسمی درباره نام افرادی که توانسته‌اند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند، منتشر نکرده است. اگرچه به نظر می‌رسد بررسی‌ها در خصوص صلاحیت کاندیداها در شورای نگهبان به پایان رسیده و وضعیت هر نامزد انتخاباتی توسط شورای نگهبان به وی اعلام می‌شود و اخبار منتشر شده در خصوص تأیید و رد صلاحیت‌ها هم از کانال همین نامزدهای انتخاباتی است.

تأیید صلاحیت‌های گسترده توسط هیئت‌های اجرایی
اما انتظارها در خصوص اعلام نام‌های افراد تأیید صلاحیت شده توسط هیئت‌های نظارت در حالی است که در جریان بررسی صلاحیت‌های این افراد در هیئت‌های اجرایی بیش از 90 درصد از افراد ثبت نام کرده، ‌از فیلتر ابتدایی تأیید صلاحیت‌ها عبور کرده‌ بودند؛ موضوعی که عده‌ای آن را تأیید‌های فله‌ای نام نهادند، چراکه در مهلت هفت روزه ثبت نام داوطلبان نامزدی در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که چهارم دی ماه به پایان رسید ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر در شهرهای مختلف ایران نام‌نویسی کردند. پس از این هیئت‌های اجرایی 10روز مهلت داشتند که با استعلام از مراجع چهارگانه، شامل وزارت اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی و اداره ثبت احوال، پرونده داوطلبان را بررسی کنند و حداکثر طی یک هفته درباره صلاحیت آنها نظر دهند و پس از آن بود که این مراجع چهارگانه، 10هزار و 815 نفر را تأیید صلاحیت و 810 نفر را رد صلاحیت کردند. همچنین 498 نفر نیز از ادامه رقابت‌های انتخاباتی انصراف دادند.
این موضوع مورد تأکید محمدحسین مقیمی، رئیس ستاد انتخابات کشور نیز بود که روز گذشته در جمع خبرنگاران این آمار را ارائه داد.
رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین عنوان کرد که در انتخابات مجلس شورای اسلامی شاهد رشد 129‌درصدی شرکت‌کنندگان و در مجلس خبرگان شاهد رشد 62 درصدی داوطلبان انتخابات بودیم. مقیمی سپس با اشاره به آماری درباره نتایج تأیید صلاحیت شدگان انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: از 12 هزار و 46 پرونده‌ای که به دادستانی کل کشور ارجاع شد 763 پرونده دارای سابقه و پرونده بودند.
وی گفت: 11 هزار و 283 مورد هیچ سابقه‌ای در دستگاه قضایی نداشته‌اند و با 763 پرونده‌ای که دستگاه قضایی بررسی کرد و 735 پرونده‌ای که ناجا اعلام کرد و تعداد پرونده‌ای که وزارت اطلاعات اعلام کرد در مجموع به 2 هزار و 300 پرونده جواب داده شد که در نهایت 763 مورد دارای سابقه محکومیت بودند که برخی از این موارد شامل حوادث عادی مانند تصادفات معمولی است.

مروری بر دوره‌های گذشته
در همین حال انتخابات پیش روی مجلس در حالی به عنوان بی نظیرترین دوره انتخابات به دلیل کثرت نامزدهای انتخاباتی نام گرفته است که مرور تاریخچه ثبت نام‌ها و بررسی صلاحیت‌ها نیز نشان می‌دهد این دور از انتخابات بیشترین میزان ثبت‌نام‌ کاندیداها و کمترین میزان رد صلاحیت‌ها توسط هیئت‌های اجرایی را داشته است. بر این اساس در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، 3هزار و 748 نفر ثبت نام کرده بودند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت 531 نفر را تأیید، 415 نفر را رد و 2هزار و 691 نفر را اعلام نکردند. 68 نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند. همچنین در دومین دوره انتخابات مجلس هزار و 590 نفر ثبت نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت هزار و 144 نفر را تأیید، 253 نفر را رد و 52 نفر را اعلام نکردند. 141 نفر هم در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.
در سومین دوره انتخابات مجلس نیز هزار و 994 نفر ثبت‌نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت 823 نفر را تأیید، 200 را رد و 899 نفر را اعلام نکردند. همچنین 51 نفر در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.
در چهارمین دوره انتخابات مجلس هزار و 276 نفر ثبت‌نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت هزار و 876 نفر را تأیید، 853 را رد و 213 نفر را اعلام نکردند. 304 نفر هم در طول بررسی صلاحیت‌ها، انصراف دادند.
پنجمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، 5هزار و 361 نفر ثبت‌نام کردند. که هیئت‌های اجرایی صلاحیت 2هزار و 837 نفر را تأیید، 2هزار و 246 نفر را رد و 17 نفر را اعلام نکردند. 253 نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.
در ششمین دوره انتخابات مجلس 6هزار و 852 نفر ثبت‌نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت 5هزار و 350 نفر را تأیید، 386 نفر را رد و 17 نفر را اعلام نکردند. هزار و 95 نفر هم در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.
در هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که اصلاح‌طلبان همواره از آن به عنوان دوره ردصلاحیت‌های گسترده یاد می‌کردند، 8هزار و 167 نفر ثبت‌نام کردند که جالب آنجاست از این تعداد هیئت‌های اجرایی صلاحیت 6هزار و 340 نفر را تأیید، 422 نفر را رد و 34 نفر را اعلام نکردند. هزار و 354 نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند. در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، 7هزار و 595 نفر ثبت‌نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت 4هزار و 458 نفر را تأیید، هزا رو 907 نفر را رد و 17 نفر را اعلام نکردند. 808 نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.
در نهایت در نهمین دوره انتخابات مجلس 5هزار و 382 نفر ثبت‌نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت 3هزار و 541 نفر را تأیید، 851 نفر را رد و تنها 3 نفر را اعلام نکردند. 474 نفر هم در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.

گفته‌های غیررسمی

انتقاد از تأیید صلاحیت‌های گسترده توسط هیئت‌های اجرایی در حالی بود که دیروز خبرگزاری تسنیم اخباری غیررسمی را منتشر کرد که در آن عنوان شده بود که از میان ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر کاندیدای ثبت‌نام کرده، تنها صلاحیت حدود یک‌سوم از ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی تأیید شده است. یک مقام آگاه در گفت‌وگو با «جوان»‌ این گمانه‌زنی رسانه‌ای را تأیید کرد. همچنین بیش از ۹۰۰ نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها از کاندیداتوری انصراف داده‌اند. این خبرگزاری سپس به نقل از همین منابع غیررسمی گزارش کرد که از تعداد باقی‌مانده، حدود یک‌سوم ثبت‌نام‌کنندگان برای انتخابات اسفند صلاحیت‌شان احراز شده، یک‌سوم به‌طور قطعی صلاحیت‌شان برای این انتخابات رد شده و یک‌سوم دیگر نیز تاکنون مشمول «عدم‌احراز» شده‌اند. این خبرها البته در حالی بود که تا لحظه تنظیم گزارش، این خبر از سوی هیچ یک از مقامات رسمی تأیید نشد و در حد یک گمانه‌زنی ‌ باقی ماند. گفتنی است، تفاوت آنهایی که به‌طور قطع صلاحیت‌شان احراز نشده و آنهایی که تاکنون مشمول عدم‌احراز هستند، آنجاست که احتمال تأیید صلاحیت دسته دوم تا زمان آغاز تبلیغات همچنان وجود دارد. این افراد می‌توانند با ارائه اسناد و مدارک یا معرفی معرف‌های مورد اعتماد دستگاه‌های نظارتی در راستای احراز صلاحیت خود اقدام کنند. حال باید گفت که در صورت صحت این گمانه‌ها، برای هر کرسی نمایندگی مجلس بیش از 13 نفر باید رقابت کنند.
باید منتظر ماند و دید که آیا این گمانه‌زنی‌ها در خصوص تأیید صلاحیت یک سوم کاندیداهای ثبت‌نام کرده، درست است یا خیر؟

داوطلبان احراز صلاحیت نشده می‌توانند از امروز شکایت کنند

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: آن عده از داوطلبان نمایندگی مجلس که بر اساس رأی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، صلاحیت آنان احراز نشده است، می‌توانند شکایت خود را تحویل دهند. به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، داوطلبان نمایندگی مجلس که بر اساس رأی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس، صلاحیت آنان احراز نشده است می‌توانند از امروز تا سه‌شنبه هفته جاری به دفاتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در تهران و دیگر استان‌ها مراجعه کنند. در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع آن دسته از داوطلبان محترم نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که بر اساس رأی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، صلاحیت آنان احراز نگردیده می‌رساند: بر اساس ماده 52 قانون انتخابات وماده 34 آیین‌نامه اجرایی آن، در صورت تمایل می‌توانند طی روزهای یک‌شنبه 1394/10/27 الی سه‌شنبه 1394/10/29 از ساعت 8 الی 16 در تهران به ورزشگاه تختی واقع در بزرگراه بسیج بلوار هجرت و در مراکز استان‌ها به محل‌های تعیین شده از سوی دفاتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان مراجعه و پس از تکمیل فرم شکایت، رسید دریافت کنند. براساس این اطلاعیه، با توجه به زیرساخت‌های ارتباطی مهیا شده، توصیه می‌شود داوطلبان حوزه‌های انتخابیه شهرستانی حتی‌المقدور به مراکز معین شده در استان‌ها مراجعه کنند. ‌

*جعفر تکبیری

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X