ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشخوانبررسی بحران‌های منطقه‌ای بر اقتصاد و انرژی خلیج فارس در یک کتاب

پیشخوان/بررسی بحران‌های منطقه‌ای بر اقتصاد و انرژی خلیج فارس در یک کتاب

مهر/ کتاب «بحران‌های منطقه‌ای بر اقتصاد و انرژی خلیج فارس» نوشته رضا خدری توسط انتشارات نوروز منتشر و راهی بازار نشر شد.
کتاب «بحران های منطقه ای بر اقتصاد و انرژی خلیج فارس» نوشته رضا خدری به تازگی توسط انتشارات نوروز منتشر و راهی بازار نشر شده است.
خلیج فارس بزرگ ترین حوضچه غنی نفت و گاز جهان است که ۴۰/۵ درصد ذخایر گاز طبیعی و ۶۱/۵ درصد ذخایر نفت جهان را در خود جای داده است. در این میان ایران با دارا بودن ۲۸/۱۳ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی (۱۵/۵ ذخایر جهانی) و ۱۳۷/۵ میلیارد بشکه نفت (۱۱/۵ ذخایر جهانی) یکی از مهم ترین کشورهای منطقه است. منطقه خلیج فارس از گذشته های دور به عنوان یکی از بزرگ ترین منابع انرژی و حساس ترین راه هایی سوق الجیشی دنیا، همواره از جهات گوناگون سیاسی، اقتصادی، نظامی و راهبردی مورد توجه خاص کشورهای جهان بوده است.

مسائل سیاسی، اقتصادی و بین المللی از جمله موضوعات مورد نظر در کتاب «بحران های منطقه ای بر اقتصاد و انرژی خلیج فارس» هستند.
«اهمیت استراتژی خلیج فارس»، «نفت و جنگ های خلیج فارس»، «پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و چالش هژمونی امریکا و پیدایش سه جنگ ویرانگر در منطقه»، «رابطه بین نفت و جنگ» و «بررسی نظریه های موجود در زمینه علل وقوع جنگ و ارائه نظریه نفت به عنوان غنائم در تبیین جنگهای خلیج فارس» عناوین فصل های این کتاب هستند.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
بریتانیا و فرانسه در دهه ۱۹۲۰، نقشه کنونی کشورهای عربی منطقه را بر پایه ملاحظات خاص خود طرح ریزی کردند. جداسازی مرزهای سیاسی در منطقه در شرایطی که پیش نیاز لازم برای ساخت دولت ملت در درون این مرزها فراهم نبود، سبب شد منطقه به بازارهای جدا جدا تقسیم شود و نبود همکاری در حوزه تجارت از عوامل ضعف رشد اقتصادی در منطقه بوده است.
از سوی دیگر جداسازی مرزها عامل بروز مناقشات عمده در منطقه بوده و شماری از این مناقشات از جمله مناقشه بر سر اروند رود میان ایران و عراق و مناقشه مرزی عراق با کویت، به طور مستقیم و فوری به بازار نفت تاثیر گذاشته است. مجموع این شرایط گرایش به کسب موقعیت هژمون توسط یکی از کشورهای منطقه را همواره به دنبال داشته و تلاش برای دستیابی به موقعیت هژمون، موج تازه ای از بی ثباتی و مداخله ای قدرت های بزرگ را در سطح منطقه به همراه داشته است.

این کتاب با ۱۰۸ صفحه، شمارگان ۳ هزار نسخه و قیمت ۱۰۰ هزار ریال منتشر شده است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده