ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سنتز الکترولیت بهینه برای باتری‌های جامد در پژوهشگاه مواد و انرژی

سنتز الکترولیت بهینه برای باتری‌های جامد در پژوهشگاه مواد و انرژی

ایسنا/ سنتز الکترولیت جامد برپایه ترکیب ناسیکن به منظور کاربرد در باتری‌های جامد در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام گرفت.
دکتر زهرا خاکپور، عضو هیات علمی پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژی و مجری طرح گفت: استفاده کارآمد و افزایش زمینه تجاری‌سازی انرژی‌های جایگزین (انرژی باد، خورشید و زمین گرمایی) نیازمند افزایش بهره‌وری در زمینه ذخیره سازی انرژی و تبدیل انرژی بوده که اهمیت بیشتر گزینه باتری‌های قابل شارژ را نشان می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر بیشتر از الکترولیت‌های پلیمری در کاربردهای تجاری استفاده می‌شود؛ اما نشت الکترولیت آلی، انجماد در دماهای کمتر محیط های کاربردی و سوختن در دماهای بالاتر از عمده مشکلات و محدودیت‌های این نوع الکترولیت‌ها است.

خاکپور ادامه داد: از طرفی مواد سرامیکی به دلیل قابلیت کارکرد در دماهای بالاتر، امکان افزایش ذخیره سازی با استفاده از مواد پیشرفته و جدید و همین طور امکان حمل ونقل راحت‌تر گزینه خوبی در این زمینه به حساب می‌آیند.

وی خاطرنشان کرد: در این بین باتری‌های سدیمی به دلیل هزینه کمتر آن که از فراوانی و گستردگی توزیع سدیم در طبیعت ناشی می‌شود، جذابیت زیادی را در نسل جدید باتری‌ها دارند.

این پژوهشگر درخصوص پژوهش حاضر اظهار کرد: در این پژوهش در مرحله اول ماده ناسیکن با ترکیب شیمیایی Na3Zr2 Si2PO12 و با جانشینی عناصر کمیاب سریم، گادلنیم و ایتربیم با واکنش حالت جامد مواد اولیه سنتز شد. برای بررسی خواص الکتریکی نمونه‌های آزمایشی ساخته شدند و بررسی‌های الکتریکی صورت گرفت.

وی گفت: نتایج بدست آمده نشان داد که افزودن سریم و گادلنیم در ترکیب باعث بهبود خواص الکتریکی این الکترولیت‌ها می‌شود. امید است در مراحل بعدی این پروژه تحقیقاتی با تهیه الکترودها و اجزای دیگر باتری خواص باتری اندازه‌گیری شود و مورد بررسی قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده