ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روحانی لایحه بودجه 95 و برنامه ششم توسعه را تقدیم مجلس کرد

روحانی لایحه بودجه 95 و برنامه ششم توسعه را تقدیم مجلس کرد

آخرین خبر/ لایحه بودجه سال 1395 کل کشور و برنامه ششم توسعه دقایقی پیش توسط حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌‌جمهور تقدیم علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور که امروز به منظور تقدیم لوایح بودجه 95 و برنامه ششم توسعه در صحنی علنی حضور یافته، گفت: خوشحالم که بعد از پیروزی بزرگ ملت ایران در پیچیده‌ترین پرونده سیاسی تاریخ معاصر، برای اولین بار از خانه ملت به مردم عزیزمان تبریک و تهنیت می‌گویم.

رئیس جمهور اظهار داشت: مردم بزرگ ایران با صبر، مقاومت، ایستادگی و حتی فدای جان و خونشان در راه تثبیت حقوق‌شان و برای آرمان‌های انقلاب اسلامی‌شان ایستادند و مقاومت کردند.

وی افزود: مردم ما بهترین دیپلمات‌های خود را به صحنه رویارویی با قدرت‌های بزرگ فرستادند و با حمایت از آنها و با متانت و بردباری به موفقیت و پیروزی رسیدند.

** از مقام معظم رهبری که از آغاز تا پایان مذاکرات حامی و هادی بودند، تشکر می‌کنم

روحانی با تشکر از مقام معظم رهبری اذعان داشت: از مقام معظم رهبری که از آغاز تاپایان در همه مراحل راهنما، حامی و هادی بودند و همچنین چارچوب‌های مذاکرات را مشخص کردند و همواره ناظر دقیقی بر این حرکت مهم تاریخی بودند، صمیمانه تشکر می‌کنم و برای طول عمر آن بزرگوار و مزید توفیقاتشان در پیشگاه خداوند بزرگ دعا می‌کنم.

رئیس جمهور با بیان اینکه حمد و سپاس ما به پیشگاه خدای متعال که هرچه داریم از او داریم، گفت: همه نعمت‌ها از اوست و همه فیض، لطف، نصر، فتح و پیروزی از آن اوست و درود و سلام‌مان را تقدیم می‌کنیم به پیامبر عظیم‌الشان و اهل بیت طاهرشان و همچنین امام زمان (عج) که همواره دستگیر این ملت در روزهای سخت بودند.

روحانی بیان داشت: از مجلس شورای اسلامی، از نمایندگان محترم، هیئت رئیسه محترم، به ویژه ریاست محترم مجلس که هم در شورای عالی امنیت ملی و هم در جلسات شورای عالی هسته‌ای همواره بهترین حمایت‌ها و کمک‌ها را از مسیری که مسیر توفیق ملت بود انجام دادند، سپاسگزاری می‌کنم.

**دستاورد هسته‌ای فقط مختص به دولت نیست بلکه مربوط به همه ارکان نظام جمهوری اسلامی است

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آنچه بدست آوردیم دستاورد ملت و همه قوا بود، تصریح کرد: این دستاوردها فقط مختص به دولت نبود و مربوط به همه ارکان نظام جمهوری اسلامی است.

وی افزود: علاوه بر این، دستاورد نیروی مسلح نیز بود، چون آنها اگر ثبات و امنیت را حفظ نمی‌کردند و اگر کشور ما آرام نبود، امکان موفقیت در مذاکرات وجود نداشت.

روحانی گفت: ما تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم از همه کسانی که در این راه که یک حرکت ملی می‌باشد و منافع آن برای تمامی کشور است یاری کردند، حتی نقادان هم به ما کمک کردند تا با دقت بیشتری راه را ادامه دهیم.
رئیس جمهور افزود: امیدوارم دراین مسیر همه باهم باشیم زیرا برجام فقط یک فضا نیست بلکه یک شرایط نوین است.

روحانی گفت: ما از این فضا و شرایط ملی به نفع رشد و توسعه کشور و رفاه مردم و پیشرفت کشور و بعلاوه پیشرفت، ثبات و امنیت منطقه استفاده خواهیم کرد، این امکانپذیر نیست مگر اینکه همه باهم باشیم تا از این فرصت بهره ببریم.

** در برجام جناحی بر جناح دیگری پیروز نشده بلکه ملت ایران پیروز است

روحانی تأکید کرد: در برجام جناحی بر جناح دیگری پیروز نشده است بلکه در برجام ملت ایران است که پیروز است، در برجام کسی نه در داخل و نه در خارج شکست نخورده است بعلاوه در برجام کشورهایی که با مذاکره می‌کردند نیز شکست نخوردند باید گفت در برجام همه جز صهیونیست‌ها، آتش افروزان، تفرقه افکنان میان امت اسلامی و افراطیون آمریکا خوشحالند.

وی ادامه داد: این برجام راه توسعه و پیشرفت و تعامل با جهان و نیز هماهنگی در حرکت‌ها را برای ما به وجود خواهد آورد.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به برنامه ششم و لایحه بودجه 95 اظهار داشت: البته این فرصت عمدتا برای تقدیم برنامه ششم و لایحه بودجه 95 است و لذا به این مقدار سخن پیرامون برجام اکتفا می‌کنم و در یک فرصت مناسب‌تر در آینده بسیار نزدیک با مردم عزیز در این زمینه سخن خواهیم گفت.

وی در ادامه افزود: در زمینه تقدیم لایحه برنامه 5 ساله ششم و بودجه 95 قبل از هر چیز لازم می‌دانم به دلیل تأخیر ارائه این دو لایحه از سوی دولت را بیان کنم.

روحانی گفت: در حالی که ما می‌توانستیم هر دو لایحه را در‌آذرماه تقدیم کنیم اما عملکرد دولت در دو سال گذشته نشان داد که دولت یازدهم به دلیل شأن و منزلت والای مجلس احترام ویژه‌ای برای مجلس شورای اسلامی قائل است بعلاوه اینکه تقدیم به موقع لایحه بودجه را برای خود مهم می‌شمارم.

وی گفت: دولت تقدیم به موقع لایحه بودجه را نشانه‌ای معنادار از پایبندی به انضباط مالی می‌داند و همواره مقید بوده که لایحه بودجه به موقع تقدیم مجلس محترم شود.

** تقارن زمان ارائه لایحه بودجه با اجرایی شدن برجام علت تاخیر در تقدیم بودجه بود

وی افزود: اما همانگونه که می‌دانید زمان ارائه لایحه با زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها تقارن پیدا کرد.

رئیس جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: دولت به لحاظ انعکاس خارجی و حساسیت بین‌المللی در این موضوع صلاح نمی‌دید که لایحه بودجه را براساس فرض رفع تحریم‌ها که تبیین کرده بود، پیش از عملی شدن رفع تحریم‌ها به مجلس محترم ارائه نماید.

وی گفت: اگر هم می‌خواست بودجه را بر مبنای فرض عدم رفع تحریم تدوین و تقدیم مجلس کند چون پیش‌بینی کرده بود که تحریم‌ها رفع خواهد شد، بنابراین کاری مناسب نبود که ما برخلاف اعتقادمان و ادامه تحریم‌ها لایحه را تقدیم مجلس کنیم لذا این دلیل تأخیر ما در ارائه بودجه بود.

روحانی ادامه داد: امیدوارم مجلس محترم این منطق را پذیرا باشد گرچه امسال کار شما نمایندگان با توجه به تقارن انتخابات سنگین است و لذا شرایط خاصی برفضای مجلس شورای اسلامی حاکم است.

رئیس جمهور گفت: اما سابقه دارد که حتی سال انتخابات با تقدیم لایحه در بهمن ماه بازهم مجلس بودجه را در پایان اسفند به دولت تحویل داده که از نمونه‌های آن می‌توان به مجلس هشتم و انتخابات آن اشاره کرد.

وی در ادامه بیان داشت: امیدوارم نمایندگان محترم که همیشه هم به دولت و بلکه بالاتر از دولت نسبت به مصالح عمومی بسیار حساس بودند و نیز می‌دانم که بودجه چند دوازدهم از لحاظ روانی معنای خوبی ندارد به فعالیت‌های عمرانی سال آینده لطمه خواهد زد.

وی افزود: امیدوارم نمایندگان محترم در فرصتی تا پایان اسفند پیش رو دارند بتوانند این لوایح را به تصویب نهایی برسانند.

رئیس جمهور با اشاره به تقدیم دو لایحه برنامه ششم توسعه و بودجه سال 95 و مقارن شدن این اتفاق با برداشته شدن تحریم‌ها، بیان داشت: این برای من مایه افتخاری است که این دو لایحه مهم را پس از یک دهه ایستادگی و مجاهدت ملت شریف ایران در حفظ و حراست از حقوق خود، تقدیم مجلس می‌کنم.

روحانی با ظالمانه خواندن تحریم‌های هسته‌ای که بر ملت ایران فشار اقتصادی فراوانی وارد کرده بود، گفت: با مذاکرات هسته‌ای که در سایه هدایت‌های رهبری انقلاب و ایستادگی مردم و ارکان نظام صورت گرفت، سرانجام این توافق به ثمر نشست که یکی از برگ زرین کشور است.

**در طول این مذاکرات توانستیم پروژه ایران‌هراسی را از بین ببریم

وی با اشاره به روند طولانی مذاکرات هسته‌ای که با قدرت‌های بزرگ صورت گرفت، اظهار داشت: ما در طول این مذاکرات توانستیم پروژه ایران‌هراسی و مخدوش سازی چهره ایران را از بین ببریم و سبب افزایش اعتماد به نفس ملی و سرمایه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برای دولت و ملت شویم.

روحانی با بیان اینکه توافق هسته‌ای و برداشته‌شدن تحریم‌ها محصول اعتبار داخلی و بین‌المللی است، تصریح کرد: به ثمر نشستن مذاکرات به دلیل شفاف‌سازی و اعتمادسازی در نحوه عملکرد ما در مقابل آژانس بوده است و امیدوار هستیم برداشته شدن تحریم‌ها سبب رشد و شکوفایی اقتصادی و همچنین اشتغال جوانان شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه رفع تحریم‌ها گشایش‌های بزرگی برای کشور به همراه خواهد داشت، در ادامه گفت: به دلیل لغو جلوگیری از صادرات نفت، این محصول به سایر نقاط دنیا صادر می‌شود که منابع ارزی زیادی را برای کشور به همراه خواهد داشت و از این پس از خدمات نظام بانک بین‌المللی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای دسترسی به فناوری‌های نوین و توسعه صادرات غیرنفتی استفاده خواهیم کرد.

** باید از شرایط به وجود آمده پس از برجام برای جهش اقتصادی بهره ببریم

وی اظهار داشت: اکنون با پنجره‌های جدیدی که برای گسترش تعاملات اقتصادی با دنیا گشوده شده این ما هستیم که باید با آمادگی لازم از فرصت به وجود آمده برای ایجاد یک جهش اقتصادی بهره ببریم.

روحانی با تاکید بر اینکه همه دستاوردهای دولت برای تعالی و توسعه همه‌جانبه کشور است، تصریح کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند با توجه به شرایط امروز کشور اقتصاد و بهبود شرایط زندگی مردم باید اولویت همگان باشد.

وی افزود: بهبود زندگی مردم به ویژه عبور از شرایط دشوار اشتغال به عنوان متن و هرچه غیر از این در حاشیه باید باشد و همگی باید از به وجود آمدن حواشی داخلی و خارجی احتراز کنیم.

** هر گونه مناقشه‌ای که ما را از ارتقاء معیشت مردم بازدارد، خلاف مصالح ملی است

روحانی با بیان اینکه امروز فصل به حرکت درآوردن اقتصاد و سازندگی توسعه کشور است، گفت: فصل ساختن توسعه کشور آغاز شده و هرگونه مناقشاتی که ما را از ارتقاء معیشت مردم بازدارد، خلاف مصالح ملی است، به ویژه آنکه ما با چالش‌های اقتصادی روبرو هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در زمینه اقتصاد طی 6 فصل به نکاتی اشاره می‌کنم، اظهار داشت: فصل اول پیرامون جهت‌گیری‌های دولت در پساتحریم است.

روحانی افزود: مورد اول جذب سرمایه خارجی است، در واقع با توجه به شرایط رفاهی مردم و نیاز جوانان به اشتغال، دستیابی به رشد اقتصادی بالا در سال‌های آینده یک ضرورت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در اولویت‌های برنامه ششم توسعه به نرخ رشد 8 درصدی تاکید شده است، متذکر شد: هدف اصلی برنامه ششم توسعه، رشد شتابان و اشتغالزا بوده است.

وی با بیان اینکه رشد 8 درصدی مستلزم 30 تا 50 میلیون دلار سرمایه خارجی در 7 سال است، اظهار داشت: با توجه به تنگناهای موجود و محدودیت‌های سرمایه در پاسخگویی به بخش‌های اقتصادی، استفاده از منابع مالی خارجی برای پشتیبانی از اهداف اقتصادی ضرورت مضاعف یافته است.

روحانی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از اشکال دیگر سرمایه‌گذاری خارجی مهمتر است، بیان داشت: سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است که می‌تواندبطور همزمان منجر به ورود فناوری به کشور بشود.

رئیس جمهور افزود: جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی کاملترین صورت بهره‌گیری از فرصت رفع تحریم‌ها برای ارتقاء کشور خواهد بود.

وی به دومین نکته اقتصادی که استفاده کارا از منابع است، اشاره کرد و گفت: آزادسازی منابع ارزی ما پس از رفع تحریم‌ها این امکان را فراهم می‌کند که دولت از منابع ارزی و صندوق توسعه ملی در جهت جذب هرچه بیشتر استفاده کنند.

** دولت مُصِر به حذف ذخایر بانک مرکزی است

روحانی با بیان اینکه دولت مصر به حذف ذخایر بانک مرکزی است، گفت: چرا که میزان ذخایر بانک مرکزی شاخصی برای اندازه‌گیری درجه پایداری اقتصادی کشور است و وجود این ذخایر باعث ثبات می‌شود و همچنین وجود این ذخایر به جذب بیشتر سرمایه کمک می‌کند.

رئیس جمهور افزود: با لحاظ کمبودهای موجود مدیریت منابع ارزی کشور در سال‌های آینده یکی از اولویت‌های دولت خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه در دهه‌های گذشته همواره تقاضای داخلی موتور اقتصادی کشور بوده است، اظهار داشت: چشم‌انداز پایین قیمت‌های نفت و ظرفیت‌های خالی در تعدادی از منابع حاکی از آن است که تقاضای داخلی نمی‌تواند.


این خبر در حال تکمیل است...

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده