ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مقام مسئول: ایران دیگر بازار انحصاری برای چینی ها نیست

مقام مسئول: ایران دیگر بازار انحصاری برای چینی ها نیست

اقتصاد نیوز/ یک عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و چین بیان کرد: با فراهم شدن امکان تعامل ایران با سایر کشورها، دیگر این تفکر برای چین وجود ندارد که بازار ایران به‌صورت مونوپل در اختیار آنهاست.

فریال مستوفی در پاسخ به این سوال که آیا رابطه ایران با چین به فراتر از رابطه نفتی گسترش خواهد یافت؟ گفت: چین نیز همانند سایر کشورها تمایل دارد سطح رابطه خود را با ایران فراتر از واردات نفت و صادرات کالا گسترش دهد. چرا که ایران کشوری با پتانسیل‌های مناسب است اما ما خودمان هم باید نوع این رابطه را تغییر دهیم و اصلاحاتی در این رابطه ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: چین از لحاظ اقتصادی، شرایطی را در دنیا به وجود آورده که تمام کشورها، تمایل به برقراری ارتباط و یا توسعه روابط خود با این کشور دارند. می‌بینیم که کشورهای اروپایی یا حتی آمریکا در این زمینه بسیار فعال عمل می‌کنند. به‌طوری‌که اخیراً قراردادی 60 میلیاردپوندی بین چین و انگلستان منعقد شده است. در نتیجه با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توانیم شراکت مناسبی با چین داشته باشیم و سطح تعاملات را تغییر داده و حتی چینی‌ها را تشویق به سرمایه‌گذاری و مشارکت در بخش‌های مختلف کنیم.

این عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و چین سپس در باره اینکه بخش خصوصی ایران چه برنامه‌ای برای توسعه روابط خود با چین دارد؟ بیان کرد: بخش خصوصی بعد از برجام، روابط سابق خود را با سایر کشورهایی که به دلیل محدودیت دچار خدشه بود، ترمیم خواهد کرد و تلاش می‌کند با فناوری‌های روز دنیا آشنا شود و آنها را در اختیار بگیرد. از آنجا که چین نیز در بسیاری از زمینه‌ها پیشرفت‌های زیادی داشته، می‌توان از این فرصت استفاده کرد و با توجه به شناختی که ایران از بازار چین و نحوه تعامل با این کشور دارد، از توانمندی‌های این کشور بهره برد. ضمن اینکه در حال حاضر تنها کشور چین است که امکان تامین مالی از طریق فاینانس را برای پروژه‌های ایران دارد و این موضوع می‌تواند به اجرای طرح‌ها و انجام پروژه‌های متعدد کمک کند.

وی همچنین درباره آینده روابط میان ایران و چین پس از برجام اظهار کرد: درمجموع آینده رابطه ایران با چین را مناسب همراه با توسعه بیشتر می‌بینم اما با توجه به اینکه روابط ایران براثر برجام دیگر محدود نخواهد بود و تجار ایرانی حق انتخاب خواهند داشت؛ رقابتی بین تجار چینی و سایر کشورها به نفع ایران به وجود می‌آید و اگر چین تمایل دارد که بازار خود را از دست ندهد باید تلاش کند با ارائه خدمات و کالاهای دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب، رابطه خود را حفظ کند و توسعه دهد.

مستوفی در پایان گفت: با فراهم شدن امکان تعامل ایران با سایر کشورها، دیگر این تفکر برای چین وجود ندارد که بازار ایران به‌صورت مونوپل در اختیار آنهاست اما می‌توانند با درایت شرایط کنونی خود را حفظ کنند و یا حتی ارتقا دهند. همکاری بخش خصوصی با چین یا سایر کشورها، به تصمیم و حمایت دولت از بخش خصوصی بستگی دارد اما تجربه نشان داده که با تفویض اختیار به بخش خصوصی نتایج مثبتی در رشد و شکوفایی اقتصاد به‌دست‌آمده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده