ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: تحریم‌ها به ‌تاریخ ‌پیوست

آرمان نوشت: تحریم‌ها به ‌تاریخ ‌پیوست

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

بعد از گذشت سال‌ها مذاکره و تحمل فشارهای بین‌المللی که ملت شریف‌ایران برنامه ریزی و اجرا شد، با پایمردی ملت و دولت و همچنین هدایت‌ها و راهبری‌های رهبر معظم انقلاب، توافق هسته‌ای با 1+5 به نتیجه رسید و با عمل دو طرف به تعهدات خود آغاز اجرای برجام اعلام شد. هر چه از روز تصویب برجام تا به امروز گذشته واقعیت‌ها در رابطه با آن بیش از پیش نمایان شده و شفاف شدن جزئیات بسیاری از نگرانی‌ها که برخی از آنها حتی موجب قوام و استحکام مواضع نظام نیز شد از بین برده است. این مساله‌ به ویژه با شناسایی قانونی و رسمی حق غنی‌سازی صلح‌آمیز هسته‌ای برای جمهوری اسلامی‌ایران، نمایش ارزشمندی از اقتدارنظام به حساب می‌آید. امروز دیگر دغدغه‌های جدی که در متن پیچیده برجام وجود داشته در عمل مورد قضاوت قرار گرفته و تا حدود بسیاری اهداف و خواسته‌های نظام محقق شده است. مواردی که خیلی‌ها نگران آن بودند حالا ثابت شده که تیم مذاکره ایران به خوبی بر آن واقف بوده و تمام حساسیت‌های لازم را درباره آن با ذکاوت و تجربه‌ای خاص به خرج داده است. از زمان اعلام توافق تا امروز که اجرایی شدن اعلام شده، در عمل مشخص شد همه مواردی که ایران خواستار آن بود تحقق پیدا کرده است. دیروز بر لبهای بسیاری از مردم کشورمان لبخند بود که خودنمایی می‌کرد و گوشی‌های دارای‌اینترنت بیش از همه در اتوبوس، تاکسی و پیاده رو مورد استفاده هموطنان قرار می‌گرفت که البته با یک سوال همراه بود: «بالاخره تمام شد؟» سایه تحریم‌ها که دیروز سالها بر سر ملت سنگینی می‌کرد کنار رفت و تلالو نور پیروزی، نوید روزهای خوبتر را داد. ‌این نور و امید بلافاصله در موضع‌گیری مسئولان خود را نمایان کرد چنانکه معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری نوشت: «با گزارش آژانس، برجام اجرایی، تحریم‌ها رفع و گره سیاست و اقتصاد باز شد، حیثیت ملی و غرور جهانی بازگشت و پرچم افتخارآمیز‌ایرانی بودن دوباره برافراشته شد. بر سیاستمداران کشور از هر اندیشه و جناحی است که چندین موضوع را سرمشق کنش‌های خویش قراردهند.» ‌این روزهاست که باید همصدا گفت «روحانی مچکریم» اما نه برای لغو تحریم‌ها علیه کشورمان بلکه برای افزودن بیش از پیش به عزت و آبروی ملت‌ایران. برای نشان دادن حقانیت‌ این جمله که «ایرانی اسیرمواضع ناحق نخواهد شد.» همانطور که پیش از‌این در جنگ تحمیلی 8 ساله جوانان خود را به جبهه حق علیه باطل فرستاد و پیکر آنها را تحویل گرفت اما یک قدم از آرمان‌های انقلاب عقب ننشست. سالها ملت ‌ایران در زیر بار تحریم‌های ناجوانمردانه بود اما پسر و دختر، پیر و جوان و.... سر بلندتر از زمان قبل تحریم‌ها در کوچه و بازار گام بر می‌داشتند تا نشان دهند آنچه برای آنها اهمیت دارد دفاع از حیثیت کشورشان است و نمی‌گذارند دشمنان از اخم بر پیشانی آنها سرمست شوند و دیروز بیش از همیشه، ملت‌ایران سربلند بود! امروز دیگر تحریم‌ها به واقع کاغذپاره شد. حمید ابوطالبی در ادامه مطلبش در صفحه شخصی خود در توئیتر با اشاره به فرا رسیدن روز اجرای برجام و برداشته شدن تحریم نوشت: کاغذ پاره خواندن تصمیمات دیگران درعرصه بین الملل، نشانه قدرتمندی نیست؛بلکه ورق پاره‌ها را به زباله‌دان تاریخ ریختن، اوج قدرت وهنرمندی است. همچنین نطق تلویزیونی که برای حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور پس از انتشار بیانیه مشترک ظریف و موگرینی برنامه‌ریزی شده بود به امشب موکول شد.

پایان 12 سال مذاکره

روز پنجشنبه ۱۳فرودین امسال مصادف با 16ژانویه ۲۰۱5 بیانیه مشترکی از سوی‌ایران و ۱+۵ توسط ظریف و موگرینی منتشر شد که در آن رسما خبر از توافق هسته‌ای و دستیابی به راه‌حل‌هایی در مورد مولفه‌های مهم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) داده شد. در آن بیانیه گفته شد اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته‌ای خود را خاتمه خواهد داد و‌ایالات متحده نیز اجرای تحریم‌های مالی و اقتصادی ثانویه مرتبط با هسته‌ای را، همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته‌ای‌ایران به نحوی که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راستی‌آزمایی شود، متوقف خواهد کرد. آن‌چنان که در آن بیانیه ذکر نیز شده بود، بالاخره پس از دوران راستی‌آزمایی در سه‌شنبه ۱۴ژوئیه -۲۳ تیرماه- بیانیه توافق هسته‌ای توسط موگرینی و ظریف قرائت شد تا توافق هسته‌ای پایانی بر ۱۲سال مذاکرات‌ایران با قدرت‌های جهانی باشد.

دیدار ظریف و کری

عصر دیروز و پیش از قرائت بیانیه آغاز فرایند اجرایی شدن برجام بود که وزیران خارجه‌ایران و آمریکا در هتل کوبورگ وین دیدار کردند. دیدار محمد جواد ظریف و جان کری آخرین دیدار ‌این دو مقام‌ایرانی و آمریکایی قبل از اعلام اجرای برجام بود. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان با سباستین کورتز، وزیر خارجه اتریش هم دیدار کرد. ظریف در ادامه ملاقات‌های دوجانبه روز شنبه خود در وین با همتای اتریشی‌اش در هتل کوبورگ دیدار کرد. سباستین کورتز نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ‌ایران در وین دیدار و گفت‌وگو کردم. اجرای توافق هسته‌ای به نفع همه ماست.

اصلی‌ترین تعهد ما رفع تحریم‌هاست

مقامات آمریکایی هم از اجرای برجام خشنودند چنانکه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دیروز درباره‌ اجرای برجام و اتفاقاتی که در آمریکا و در راستای انجام تعهداتش قرار است صورت گیرد، بیان کرد: همزمان با اعلام آغاز اجرای توافق هسته‌ای، ما نیز در آمریکا باید اطلاعیه‌های مرتبط را صادر کنیم و واضح است که اصلی‌ترین اقدامی که ما باید در روز اجرای برجام انجام دهیم، رفع تحریم‌هاست. کربی درباره‌ عادی‌سازی روابط واشنگتن با تهران پس از اجرای توافق هسته‌ای گفت: ما در حال حاضر روابط دیپلماتیک با‌ایران نداریم و من هیچ چشم‌اندازی برای آن در آینده نزدیک نمی‌بینم. ما اکنون درباره‌ آن صحبت نمی‌کنیم و تمرکز ما روی اجرای توافق است.

یک روز خوب برای مردم ‌ایران

وزیر خارجه کشورمان دیروز را «یک روز خوب» برای‌ایران ، منطقه و جهان خواند و اظهار کرد: بعد از اجرای برجام زمینه خوبی برای همکاری گسترده‌تر در منطقه برای خطر عمده‌ای که منطقه را تهدید می‌کند یعنی خطر تروریسم و افراط‌گرایی فراهم می‌شود. محمدجواد ظریف تصریح کرد: ما ‌این آمادگی را داریم و امیدواریم که سایر همسایگان ما در منطقه و جامعه بین الملل برای مبارزه با‌این معضل همکاری داشته باشند. اجرای برجام نه‌تنها یک فرصت خوب برای مردم ‌ایران است که با آن همه قطعنامه‌های ظالمانه شورای امنیت و همه قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پایان می‌یابد و رسما لغو می‌شود بلکه همه تحریم‌های ظالمانه‌ای که به‌خاطر موضوع هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی‌ایران اعمال شده، نیز ان‌شاءا... لغو و کنار گذاشته خواهد شد و‌ این یک روز خوب برای مردم‌ایران است. وی تاکید کرد: ‌این یک روز بسیار خوب برای منطقه نیز هست؛ چراکه منطقه ما از سایه یک درگیری بی‌مورد که می‌توانست برای ‌این منطقه نگرانی‌ایجاد کند، رها شده است. ظریف با تاکید بر ‌اینکه ‌این روز ثابت می‌کند ما می‌توانیم مشکلات مهم دنیا را از طریق دیپلماسی حل کنیم، تصریح کرد: آنچه امروز رخ می‌دهد، نماد روشن آن است که معضلات از طریق گفت‌وگو حل می‌شود نه از طریق تهدید، فشار و تحریم.

نحوه پایبندی کشورها را رصد خواهیم کرد


وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به‌این سوال که چقدر امیدوارید‌این شیوه‌نامه که به تایید هم رسیده است با موفقیت انجام شود؟، گفت: تاکید ما بر‌این است که منفعت برجام کاملا اجرایی شود و همه در ‌این مورد متحد شوند. در ‌این زمینه، روش ما بر احراز و رصد کردن نحوه پایبندی سایر کشورهاست و ‌این روش را ادامه خواهیم داد. وی خاطرنشان کرد: البته عقل حکم می‌کند کشورهایی که مدت زیادی را صرف تهیه‌این سند کرده‌اند با اقدامات نسنجیده باعث نشوند که نتیجه‌ مذاکرات به هدر برود.

گام اول آمریکا


آمریکا سعی کرد گام اول را بردارد چنانکه روزنامه آمریکایی «یواس‌ای‌.تودی» دیروز خبر داد «باراک اوباما» در گامی دیگر به سوی اجرای برجام به «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا اختیار داد که اجازه صدور هواپیماهای مسافری را به ‌ایران صادر کند. «بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در مصاحبه با شبکه خبری بلومبرگ گفت: ‌ایرانیان تقریبا تمامی گام‌های مهم را برداشته‌اند و تایید آژانس نیز آغازکننده «روز اجرا» خواهد بود. وی افزود: ‌این اتفاق باید به زودی و به طور حتم در روزهای آتی رخ دهد و آن زمان است که تحریم‌ها کاهش می‌یابد.

آخرین هماهنگی برای اجرای برجام

در ادامه آغاز اجرای برجام بود که محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در وین دیدار و گفت‌وگو کردند. این دو آخرین بحث‌های مربوط به روش و مراحل اقدام مربوط به روز اجرا را مرور کردند. تحولات منطقه از دیگر محورهای بحث وزیر خارجه ‌ایران و هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود. علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سیدعباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام و حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه هم در ‌این دیدار حضور داشتند.

آزادی پول‌های بلوکه و لغو تحریم‌های نفتی و...

روزی که ولی‌ا.. سیف خبر از آزادی پول‌های بلوکه شده کشورمان خبرمان ‌داد و گفت: «کل پول‌های بلوکه شده ۳۰میلیارد دلار است که آزاد خواهد شد و بانک مرکزی می‌تواند به راحتی از آن استفاده کند» کمتر کسی فکر می‌کرد دارایی‌های بلوکه‌شده مربوط به خرید تسلیحات توسط‌ایران نیز آزاد شود اما آنگونه که منابع خبری گفته‌اند پول‌های بلوکه شده در‌این حوزه نیز آزاد خواهند شد که بر ‌این اساس در مرحله نخست ۴۰۰ میلیون دلار و در مراحل بعد یک‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار آزاد خواهد شد. همچنین با اجرای برجام قرار است تحریم‌های نفتی، بانکی، سوئیفت و... برداشته شود.

زودتر از ‌این‌ها قابل حل بود


رئیس مجلس گفت: مساله هسته‌ای بسیار زودتر از ‌اینها قابل حل بود به شرط‌اینکه طرف‌های خارجی دنبال توقف غنی‌سازی در ‌ایران نبودند. علی لاریجانی افزود: امروز همزمان است با لغو تحریم‌های یکجانبه علیه کشورمان که بعد از همه فشارها و تحریم‌ها و با پایمردی مردم همراه بود. ‌‌این موضوع 12سالی کشور را مشغول خود کرده بود و در حالی که طرف‌های خارجی به دنبال توقف غنی سازی در‌ایران بودند فشارهایی را نیز بر ما وارد کرد، اما در نهایت شاهد بودیم این کشورها مجبور شدند حق غنی‌سازی‌ ایران را بپذیرند و با تلاش و پایمردی مردم و با حمایت‌ها و هدایت‌های رهبری و همراهی تیم مذاکره‌کننده‌ این اتفاق رخ داد. وی گفت: من از رئیس‌جمهوری، وزیر خارجه، تیم مذاکره کننده و نمایندگان مجلس که برای به سرانجام رساندن‌این موضوع نقش اساسی داشتند، قدردانی می‌کنم.

*مطهره شفیعی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده