ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گزارش ایرنا از ماجراهای بابک زنجانی و دو همراهش

گزارش ایرنا از ماجراهای بابک زنجانی و دو همراهش

ایرنا/ دادگاه میلیاردر نفتی بعد از دوسال و طی کردن کش و قوس های فراوان در نهایت آغاز و در سه جلسه برگزار شده از دو همراه و بال پرواز این میلیاردر نفتی به نام های «م.ش» و «ح.ف.ه» رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضائی ایرنا، میلیاردر نفتی که به گفته وزارت نفت بیش از 10 هزار میلیارد تومان به این وزارتخانه بدهکار است، تا کنون هیچ یک از مبالغ بدهی خود به شرکت اچ کی و وزارت نفت را پرداخت نکرده است.
او که حین خدمت سربازی راننده رئیس وقت بانک مرکزی بود گویا همه فنون را در همان اوان جوانی فراگرفت طوری که در مدت 20 سال بیش از 70 شرکت و به گفته خود بیش از 58 هزار میلیارد تومان پول نقد دارد.
دادگاه این متهم بزرگ نفتی بعد از دوسال که پرونده در مرحله بازپرسی قرار داشت، 11 مهر امسال در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد؛ تا قبل از برگزاری جلسه دادگاه همه بدنبال این بودند که آیا دادگاه بصورت علنی برگزار می شود یا غیرعلنی که سخنگوی قوه قضائیه در نشست های خبری اش گفته بود براساس قانون ، تشخیص برگزار شدن علنی دادگاه بر عهده ریاست دادگاه است.
گویی برخی از علنی شدن جلسه دادگاه واهمه داشتند شاید فکر می کردند در جلسات دفاعیه یا قرائت کیفرخواست از افرادی که نباید، نام برده می شود و یا فکر می کردند متهم بزرگ نفتی همچون گذشته که در جعل استاد است مجددا با دروغ پردازی ذهن مردم را شستشو می دهد.
در هرحال جلسه دادگاه به صورت علنی برگزار شد و در سه جلسه کیفرخواست 238 صفحه ای متهم اصلی - بابک زنجانی- و دو بال پرواز او که وی را در شناساندن به مدیران عامل شرکت های نفتی کمک کردند یعنی «م.ش» و «ح.ف.ه» توسط رضا نجفی نماینده دادستان قرائت شد؛ صفحات کیفرخواست بقدری زیاد بود که نماینده دیگر، نجفی را در قرائت همراهی می کرد.

** اتهامات میلیاردر نفتی و دو همراهش
نماینده دادستان در دادگاه، قرار مجرمیت بابک زنجانی متولد تهران را فساد فی الارض و اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری گسترده از شرکت ملی نفت ایران، کلاهبرداری از بانک «اف.آی.آی.بی» و جعل حواله به نام «ی»، جعل حواله بانکی از بانک عرب ترک به بانک کنت به حساب آقای «ی»، جعل حواله ارزی از بانک «اف.آی.آی.بی» به بانک مسکن، جعل حواله ارزی از بانک کنت به موسسه مالی اعتباری توسعه، جعل دستور انتقال بین بانکی از بانک «اف.آی.آی.بی» به بانک اسلام، جعل حواله نزد بانک مرکزی، جعل اسناد بانک و جعل مهر، پولشویی به مبلغ 1967 میلیون یورو و نشر اکاذیب و 22 مورد جعل، عنوان کرد.
افساد فی الارض و اخلال در اقتصاد کشور با علم بر موثر بودن اقدامات در ضرر به نظام، جعل، کلاهبرداری و پولشویی، مشارکت و کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران، مشارکت در پولشویی، جعل اسناد و مشارکت در کلاهبرداری از عواید نیکو از جمله قرار مجرمیت متهم دیگر پرونده نفتی به نام «م.ش» بود که توسط نماینده دادستان قرائت شد.
نماینده دادستان در قرائت کیفرخواست، اتهامات «ح.م.ه» را افساد فی الارض از طریق اختلال اقتصادی، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت اچ کی، مشارکت در کلاهبرداری از سازمان تامین اجتماعی و مشارکت در پولشویی عنوان کرد.

** نکته های جالب در کیفرخواست: از کارمندی با حقوق چهار هزار یورویی تا جعل اسناد در زندان
نماینده دادستان در قرائت بخشی دیگر از کیفرخواست به کارمند زنی به نام «م.م» در شرکت بابک زنجانی اشاره کرد که ماهیانه چهار هزار یورو دستمزد او بود.
نماینده دادستان با بیان اینکه متهم بیش از 76 شرکت در کشورهای ایران، تاجیکستان، امارات و مالزی دارد، گفت: این متهم با تغییر شماره شناسنامه از 1618 به 1628 شناسنامه ای جعلی برای خود درست کرد و توانست با شناسنامه جعلی دسته چک جدید دریافت کند و همچنین ضمانتنامه بانکی به نام پوشینه بافت اخذ کرد.
نماینده دادستان از جعل پرونده حتی حین تحقیقات خبر داد و در بخشی از قرائت کیفرخواست اعلام کرد، بابک زنجانی از طریق کارمندان زندان اوین با بیرون زندان، ارتباط می گرفت و توسط خواهر خود تغییراتی در پرینت پرونده ها ایجاد می کرد و پرونده در حقیقت، جعل می شد.
به گفته نمانیده دادستان، بابک زنجانی از خواهر خود، تقاضا کرد تا به کارمندان شرکت هلدینگ سورینت اطلاع دهد که در پرینت شرکت «آی وان تو آی وان» (سیستم طراحی شده برای شرکت هلدینگ سورینت) تغییراتی ایجاد کند و این، یعنی متهم در مرحله تحقیقات نیز دست از جعل برنداشت.

** خرید دو بانک در مالزی و تاجیکستان با 14 میلیون دلار
نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست بیان کرده بود، میلیاردر نفتی با سرمایه 10 میلیون دلاری بانک «کنت» تاجیکستان را خریداری می کند که این بانک نخست با عنوان ارزش بانک فعالیت می کرد و او همچنین با سرمایه چهار میلیون دلاری بانک «اف.آی.آی.بی» 'First International Islamic Bank' را خریداری می کند تا از این طرق بتواند اقدامات مجرمانه خود را انجام دهد.
شرکت سورینت دبی، شرکت استیدی بنکرز، شرکت سوئیفت ال تی دی، چندین شرکت نفتی از جمله شرکت های بود که به گفته نماینده دادستان، زنجانی آنها را تاسیس و دایر کرده است.

** ارسال اسناد تکمیلی بابک زنجانی توسط وکلای خارجی
قاضی ابوالقاسم صلواتی رییس شعبه 15 دادسرا و دادگاه انقلاب اسلامی استان در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان نفتی، از ارسال نامه وکلای خارجی بابک زنجانی خبر داد و گفته بود، وکلای خارجی میلیاردر نفتی در این پیش نویس اعلام کردند بزودی اسناد تکمیلی در مورد این پرونده ارسال خواهد شد.
در همین راستا وکیل شرکت نفت روز گذشته عنوان کرده بود، بابک زنجانی از شرکت اچ کی شماره حساب خواسته تا بدهی این شرکت را پرداخت کند.
البته غلامرضا مهدوی این را نیز گفته بود، فکر می کنیم این ادعا نیز مانند سایر ادعاهای متهم که قبلاً در همین راستا انجام شده، واهی است؛ چون بانک هایی می توانند ضمانت بدون قید و شرط به این مبلغ را صادر کنند که بانک های «فرست کلاس (FIRST CLASS) » باشند و هر بانکی نمی تواند ضمانت نامه بالای میلیارد دلار را صادر کند.

** تایید بانک زنجانی از سوی سه وزیر و امضای تفاهم نامه بدون تصویب در ستاد تدابیر ریاست جمهوری

نجفی در ادامه قرائت کیفرخواست، به تایید بانک میلیاردر نفتی در مالزی توسط سه وزیر وقت اقتصاد و امور دارایی، صنعت، معدن و تجارت و نفت و همچنین رییس وقت بانک مرکزی در سال 1392 اشاره کرد و گفت: بخشی از درآمد نفتی جزء درآمد شرکت نفت محسوب می شود که در مصوبه وزارت نفت اجازه داده شد، 14.5 درصد این درآمد به حساب بانک «اف.آی.آی.بی» واریز شود.

** لبخند متهم و تبسم وکیل
رد و بدل شدن لبخند و تبسم میان بابک زنجانی و وکیل او در جلسات توجه همه به ویژه خبرنگاران که چیزی را از قلم نمی اندازند، به خود جلب کرده بود،؛ که کوهپایه زاده وکیل زنجانی، علت این امر را سخت نبودن دفاع از این بخش از اتهامات وارده عنوان کرده بود.
رسول کوهپایه زاده در جمع خبرنگاران چنین گفت: هر گاه کیفرخواستی قرائت می شد که به راحتی قابل دفاع بود، موکلم به من لبخند می زد و من نیز با تبسم او را به آرامش دعوت می کردم.

** ایجاد یک نقدینگی موهوم و حساب های خالی
معاون و نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست بابک زنجانی به تشریح عملیات متقلبانه و تمام عیار میلیاردر نفتی پرداخت که به گفته وی مدیران شرکت نفتی «اچ کی» و صندوق بازنشستگی را به یک نقدینگی موهوم امیدوار می کند.
نجفی در ادامه قرائت کیفرخواست گفت: این متهم در تاریخ 3 / 5 / 2011 یا اردیبهشت سال 1391 چند فقره حساب های ارزی به نام شرکت «اچ کی» در بانک «اف.ای.ای.بی» افتتاح و 300 میلیون یورو به حساب «اچ کی» واریز می کند که با بررسی پرینت حساب «اچ کی» در بانک «اف.ای.ای.بی» متوجه شدیم این حساب صوری و دفتری بوده و بدون اقدام باقی مانده است.

**موافقت با درخواست استمهال وکیل بابک زنجانی
رسول کوهپایه زاده پس از پایان سومین جلسه دادگاه موکلش در جمع خبرنگاران گفته بود، از آنجا که حجم پرونده موکلم و دیگر متهمان نفتی حدود 50 هزار صفحه است، در مدت کوتاه، فرصت مطالعه همه پرونده را نداشته ایم؛ از این رو از قاضی پرونده درخواست استمهال کردیم که وی با این درخواست موافقت کرد و به این منظور جلسه بعدی دادگاه نهم آبان سال جاری برگزار می شود.

** اظهارات بابک زنجانی در نامه توصیه ای به یکی از بالهای پروازش به نام «م.ش»
نماینده دادستان در قرائت کیفرخواست با اشاره به نامه میلیاردر نفتی برای «م.ش» دیگر متهم پرونده گفته بود، بابک زنجانی در این نامه خطاب به «م.ش» آورده است: آقای «ش» سعی کردم نامه نگاری نداشته باشم اما نتوانستم خود را نگه دارم، از این رو نامه نوشتم تا به خود بیایی؛ آقای ش! شما و گروه تان برخلاف ظاهر اعتقادی، خداشناس نیستید و گفتید 33 میلیون دلار به ایرباس پرداخت کردید اما من را بدهکار نگه داشته و حالا برنده ماجرا شدید و به هر جایگاهی رسیدید؛ این روزها می گذرد و من ساکت نخواهم ماند.
به گفته نماینده دادستان، بابک زنجانی در ادامه این نامه آورده است: هواپیماهای آرجی که گیر هستند، هواپیماهای 320 هم که معلوم نیست پولش چه شده است؛ دکتر جان! شما زندگی خوبی نخواهید داشت.
نماینده دادستان اضافه کرد: میلیاردر نفتی در انتهای نامه گفته فقط تا 102 میلیون دلار از وجه حاصل از فروش نفت را دریافت کرده است و بررسی ها نشان می دهد این پول ها توسط آقای «ش» صرف خرید سهام آنول ایر ترکیه به مبلغ 230 میلیون دلار، خرید هواپیمای «ای 300» - A300 - به مبلغ 235 میلیون دلار، خرید هواپیمای «ای 320» - A320 - به مبلغ 39 میلیون دلار، خرید هواپیمای آر جی به مبلغ 25 میلیون دلار، نگهداری محموله های نفتی در آسیا به میزان 50 میلیون دلار، خرید دو کشتی هزار و 700 کانتینری به مبلغ 14 میلیون دلار و واریز به حساب های متفرقه شرکت ها به میزان 110 میلیون دلار شده است.
نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست گفت: آقای «ش» همچنین به دلیل تابعیت انگلیسی اش، 49 درصد سهام هواپیمای ترکیه آنول ایر را به نام خود کرده است و بر اساس اظهارات مدیرعامل شرکت «ای اچ» - HA - و میلیاردر نفتی، تمام محموله های نفتی به شخص «م.ش» تحویل داده شده اما او مستقیم محموله ها را رویت نکرده است.

** رونمایی از «م.ش» و «ح.ف.ه» دو بال برای پرواز سبک و آسان بابک زنجانی
در این جلسات دادگاه از دو فرد ذی نفوذ به نام های «م.ش» و «ح.ف.ه» رونمایی شد؛ دو فردی که بابک زنجانی را به افراد و شرکت ها متصل و پرواز او را برای مال اندوزی بیبشتر و سریعتر آسان کردند.
«م.ش» که تبعه انگلیس نیز بود، به امور کشتیرانی آشنایی کامل داشت و براساس آنچه که در کیفرخواست قرائت شد او بود که بابک زنجانی را با مدیرعامل صندوق بازنشستگی شرکت نفت و مدیر عامل شرکت نفتی اچ کی برای خرید نفت معرفی کرده است؛ از دیگر سو، «ح.ف.ه» که گفته می شود دستی قوی در اطلاعات و امنیت داشته، بابک زنجانی را در خرید دو بانک کنت و اف آی آی بی کمک و او را به مدیر عامل بانک مسکن برای خرید سهام 60 درصد از بانک های فوق معرفی کرده و از انعقاد تفاهم نامه بابک زنجانی با بانک مسکن نیز پنج میلیون یورو دریافت کرده است.
شنبه آینده نهم آبان جلسه چهارم رسیدگی به پرونده اتهامات بابک زنجانی و دو متهم نفتی دیگر برگزار و در حقیقت دفاعیات دربرابر اتهامات وارده توسط متهمان و وکلای آنها آغاز می شود.
اما باید دید، در جلسات دفاعیات چه اتفاقی می افتد و نام چه کسانی آورده می شود؛ هر چند دو بال بابک زنجانی با توجه به نامه او به یکی از آنها، حال او را تنها گذاشته اند و دیگر بال قوی برای متهم اصلی نفتی نمانده است اما باید منتظر ماند و دید که آنها برای دفاع در برابر اتهامات وارده چه چیزی برای گفتن دارند!

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده