ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

میراث تخت جمشید را بهتر بشناسیم

میراث/ تخت جمشید را بهتر بشناسیم

کجارو/در مجموعه مقالات تخت جمشید را بهتر بشناسیم، قسمت‌های مختلف این یادگار پرشکوه باستانی ایران را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم. در این مقاله با کاخ هدیش، کاخ اختصاصی خشایارشاه، پادشاه بزرگ هخامنشیان آشنا می‌شویم، با کجارو همراه باشید.
کاخ اختصاصی خشایارشا یا کاخ هدیش در شرق کاخ و در کوشک شاهی تخت‌جمشید آرام گرفته است. به گواهی سنگ نبشته‌های کاخ هدیش، این بنا به دستور خشایارشا ساخته شده‌ است. او در یک کتیبه این بنا را هدیش خوانده، اما در نبشته‌ای دیگر با نام تچر از آن یاد کرده است. کاخ هدیش بر سینه سنگ و در جنوب صفه ساخته شده و کف آن نسبت به سطح دشت نزدیک به ۱۸ متر بلندتر است. محور طولی کاخ، غربی–شرقی بوده و مساحت آن تقریبا ۲۵۵۰ متر مربع (۴۰ در ۵۵ متر) است. پلکانی دو طرفه در سمت غرب و یکی دیگر در سمت شمال‌شرقی، آن را به ترتیب به حیاط کاخ تچر و حیاط کاخ دروازه ملل پیوند داده است.
در سرتاسر جنوب کاخ، بالاخانه یا ایوانی با لبه کنگره‌دار وجود دارد که از دو سوی شرق و غرب از طریق پلکان‌های باریکی به درون قسمت غربی حرمسرا راه داشته‌ است. پلکان غربی هنوز پا برجاست، اما پلکان شرقی که آجری بوده، از میان رفته است. علیرضا شاپور شهبازی، باستان‌شناس ایرانی، این پلکان را در سال ۱۳۵۷ خورشیدی به حالت اولیه‌اش بازسازی کرد. قسمت اعظم کاخ را یک تالار مرکزی مربع شکل، شامل شش ردیف ستون ۶ تایی تشکیل می‌داده‌ است. در شمال این تالار ایوانی ۱۲ ستونی (دو ردیف ۶ تایی) وجود داشته که از طریق دو درگاه بزرگ به تالار راه می‌یافته و یک درب دیگر، تالار را به بالا خانه باریک جنوبی پیوند می‌داده است. در دو جانب شرقی و غربی تالار، دو دستگاه ساختمان، مرکب از اتاق نگهبانان، اتاق چهار ستونی، کفش‌کن و برج محافظ وجود داشته و پلکان شمال‌شرقی را به کفش‌کن شرقی هدایت می‌کرده‌ است. بر درگاه‌های بزرگ، نقش خشایارشا، با تاج صاف و بی‌کنگره دیده می‌شود. روایت است که اسکندر مقدونی به تلافی از خشایار شاه که معبدی در شهر آتن را به آتش کشیده بود، آتش زدن تخت جمشید را از این کاخ شروع کرده است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده