ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نیمی از خانوارهای شهری خودروی شخصی ندارند

نیمی از خانوارهای شهری خودروی شخصی ندارند

خبرآنلاین/ هر چند بازار خودرو در دو سال گذشته راکد بوده و افزایش قابل توجه قیمت این کالا مانع از خرید آن توسط مردم شده است اما در همین دوره زمانی نرخ مالکیت خودرو افزایشی در حدود 2.7 درصد را تجربه کرده است.
نرخ مالکیت خودرو در ایران در 10 سال گذشته 17 درصد افزایش یافت .
بررسی ها نشان می دهد در پایان سال گذشته کمتر از نیمی از خانوارهای ایرانی دارای خودروی شخصی بوده اند به این ترتیب نرخ مالکیت خودرو در کشور در سال 1393 به 45.8 درصد رسید .
بررسی ها نشان می دهد هر چند بازار خودرو در دو سال گذشته راکد بوده و افزایش قابل توجه قیمت این کالا مانع از خرید آن توسط مردم شده است اما در همین دوره زمانی نرخ مالکیت خودرو افزایشی در حدود 2.7 درصد را تجربه کرده است.

بر اساس این گزارش در حالی که نرخ مالکیت خودرو در اولین سال فعالیت دولت نهم 28.8 درصد بود، نرخ مالکیت این کالای بادوام در سال گذشته به 45.8 درصد رسد .
هر چند تعداد خودروهای سواری در ایران طی دو دهه اخیر افزایش محسوسی را تجربه کرده است،اما برآوردها نشان می دهد آهنگ رشد نرخ مالکیت از سال 1389، که سال تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران بود، کند شده است . بررسی آمارهای ارائه شده زا سوی بانک مرکزی نشان می دهد در برخی سال ها نرخ رشد مالکیت خودرو حتی به 3 درصد نیز می رسید رد حالی که در اوایل دهه نود نرخ رشد به یک تا دو درصد محدود شده است.

کندی آهنگ رشد خودرو ریشه در گرانی قابل توجه قیمت این کالا دارد . با افزایش نرخ دلار ، هزینه تولید خودرو به دلیل وابستگی قابل توجه تولید خودرو به واردات افزایش یافت . در دو سال اخیر انتظار برای کاهش قیمت خودرو به دلیل بهبود شرایط اقتصادی بین المللی سبب شده است خریداران روی خوشی به بازار خودرو نشان ندهند . تداوم رکود و کسادی بازار از یک سو و نارضایتی مردم از کیفیت و قیمت خودروی داخلی از سوی دیگر سبب شده است صنعت خودرو در موقعیت نامساعدی گرفتار آید .
برآوردهای بانک مرکزی نشان می دهد هر چند 45.8 درصد خانوارهای شهری ایران خودرو دارند اما با توجه به برخورداری برخی خانوارها از بیش از یک اتومبیل ، نمی توان رقم دقیقی را در خصوص تعداد خودروهای تحت مالکیت شهری ها ارائه داد .
هر چند نرخ مالکیت خودرو در سال های اخیر افزایشی محسوس را تجربه کرده است اما برآوردها نشان می دهد نرخ مالکیت موتوسیکلت در این سال ها تغییر چندانی نکرده است . نکته مهم در این میان کاهش نرخ مالکیت موتورسیکلت در میان خانوارهای شهری است . آخرین برا.ردها نشان می دهد 17.2 درصد خانوارهای شهری ایران موتورسیکلت دارند .

سال نرخ مالکیت اتومبیل شخصی
1384 28.8
1385 31.1
1386 33
1387 35.4
1388 36.6
1389 39.5
1390 42.2
1391 43.1
1392 44.4
1393 45.8

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده