ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ویترینی به نام دفاتر ارتباط صنعت و دانشگاه

ویترینی به نام دفاتر ارتباط صنعت و دانشگاه

ایسنا/ یک عضو هیئت‌ علمی گروه کامپیوتر دانشگاه اصفهان معتقد است که فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم، عدم حمایت دولت و بخش خصوصی و همچنین نبود اعتماد بین صنایع و دانشگاه‌ها و ویترینی بودن دفاتر ارتباط با صنعت موجب شده تا بخش سخت‌افزار و معماری کامپیوتر در ایران موفقیت قابل قبولی کسب نکند.
جواد راستی در گفت‌وگو اظهار کرد: رشته معماری کامپیوتر به بررسی جنبه‌های گوناگون مربوط به سخت‌افزار می‌پردازد، به عنوان نمونه طراحی تراشه‌های جدید یکی از موضوعاتی است که معماری کامپیوتر به آن پرداخته است.

وی با بیان اینکه گرایش دیگر معماری کامپیوتر، توسعه سخت‌افزار است، افزود: این بخش مرتبط با رشته‌هایی همچون مهندسی برق و مهندسی پزشکی است، اما توسعه سخت‌افزار به شکل تخصصی‌تر در گرایش معماری کامپیوتر بررسی می‌شود.

عضو هیئت علمی گروه کامپیوتر دانشگاه اصفهان ادامه داد: در این رشته تلاش می‌شود تا برای فرآیند‌های شهری و صنعتی سامانه‌های سخت‌افزاری جدیدی پیشنهاد و طراحی شود تا بتوان دقت و سرعت بیشتری همراه با راحتی و کاهش خطر کار برای افراد درگیر در این فرآیندها ایجاد کرد.

راستی با اشاره به نیازهایی که استان اصفهان به معماری کامپیوتر دارد، ادامه داد: به‌عنوان نمونه برخی صنایع اطراف شهر اصفهان به دلیل وجود عوامل مختلف مانند گرمای زیاد یا تولید گازهای سمی دارای شرایط خطرآفرین برای فردی که در آنجا کار می‌کند، هستند. متخصصان معماری کامپیوتر با طراحی ربات‌هایی که بتوانند در این شرایط به‌ طور خودکار با دقت بیشتر و هزینه کمتر، به جای انسان فعالیت مورد نظر را انجام دهند به ما کمک می کنند.

در سخت افزار موفق نبوده ایم
این دکترای معماری کامپیوتر با بیان اینکه تنها داشتن یک رایانه و دانش کافی برای ساخت نرم‌افزار لازم است، افزود: اینکه چرا در کشور در زمینه سخت‌افزار موفق نبوده‌ایم به دلیل مهیا نبودن زیرساخت‌های مورد نیاز برای این موضوع است. شرکت‌های اروپایی و آمریکایی سال‌ها در حوزه سخت‌افزار فعال بودند تا توانستند به جایگاه کنونی دست پیدا کنند.

راستی اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با یک برنامه‌ریزی بسیار قوی بسترهای لازم برای ساخت و توسعه سخت‌افزار را فراهم کند. در دانشگاه‌ها نیاز به دستگاه‌ها و سامانه‌هایی است که خرید آن‌ها حتی با همکاری چند دانشگاه ممکن نیست، بنابراین در این حوزه نیاز به حمایت دولت و بخش خصوصی است تا به موفقیت قابل قبولی دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به پیشرفت‌های خوب به دست آمده در حوزه طراحی و تولید سخت‌افزار، گفت: امروزه در کشور شرکت‌هایی است که محصولات خوبی می‌سازند و از لحاظ کیفیت از نمونه‌های خارجی کمتر نبوده ‌و در برخی موارد بهتر نیز عمل کرده‌اند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: باید از تولید داخلی حمایت شود، اما به محصولات سخت‌افزاری تولید داخل و سازنده‌های آنها اعتماد نمی‌کنند. شاید دلیل این عدم‌ حمایت، سهل‌انگاری‌هایی بوده است که در ابتدای راه این فعالیت‌ها رخ‌ داده و به همین علت اعتماد به صنعت سخت‌افزار در کشور جلب نشده است اما باید توجه داشت که فضای کنونی دانشگاه‌ها بسیار متفاوت شده و پتانسیل خوبی برای تولید سخت‌افزار در داخل کشور وجود دارد.

راستی با اشاره به مثال‌هایی در رابطه با نبودن اعتماد لازم به صنایع سخت‌افزاری تولید داخل، افزود: برخی از پزشکان ترجیح می‌دهند از یک دستگاه فیزیوتراپی یا هولتر مانیتور خارجی استفاده کنند و خرید این دستگاه‌ها باعث خروج ارز از کشور شده و به‌ علاوه برای خدمات پس از فروش و پشتیبانی فنی دستگاه نیز با مشکل روبه‌رو می‌شویم. این موضوع در زمان تحریم‌ها فشار بیشتری وارد می‌کرد و پس از آن نیز به دلیل گرانی خدمات مشکل باقی است.

وی با اشاره به محورهای اقتصاد مقاومتی که به تولید ملی توجه می‌کند، گفت: باید تلاش کنیم به جای تضعیف صنایع داخلی کشور به رفع ضعف‌های آن‌ها کمک کنیم. نهادهایی داریم که در آئین‌نامه آن‌ها تأکید شده نمونه‌های خارجی محصول مورد نیاز خود را خریداری کنند که این جای تأسف دارد.

عضو هیئت علمی گروه کامپیوتر دانشگاه اصفهان ادامه داد: متخصصان داخلی واقعاً توانایی انجام کارهای بزرگ را دارند، اما به شرطی که نهاد‌های خارج از دانشگاه ازاین متخصصان حمایت کرده و به آن‌ها اعتماد کنند تا تولیدات خود را تجاری‌سازی کنیم. ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد و مشکلاتی به وجود آید، اما در ادامه سودآوری خوبی خواهد داشت و مشکلات کنونی نیز از بین خواهد رفت.

ویترینی به نام دفاتر ارتباط صنعت و دانشگاه
راستی با بیان اینکه اگر دانشگاهیان از خارج از دانشگاه حمایت شوند قطعاً به سود صنعت خواهد بود، افزود: متأسفانه صنعت تمایلی برای حمایت و توجه از دانشگاهیان نشان نمی‌دهد و در عمل دفاتر ارتباط میان صنعت ‌و دانشگاه به یک ویترین تبدیل‌ شده‌اند. واقعاً انتظاری که از نهادهای دولتی و بخش خصوصی داریم این است که به ما اعتماد کنند.

علم در طاقچه خاک می‌خورد!
وی ادامه داد: بسیاری از دانشگاهیان پروژه‌های بسیار خوبی دارند که می‌تواند مشکلات اساسی صنعت را برطرف کند، اما تنها در طاقچه اتاق آن‌ها خاک می‌خورد و از حد یک پایان‌نامه مکتوب خارج نمی‌شود.

عضو هیئت‌علمی گروه کامپیوتر دانشگاه اصفهان با تأکید بر اینکه باید صنایع نیاز‌های خود را با دانشگاه‌ها در میان بگذارند و به آن‌ها اعتماد کنند، گفت: صنایع و دانشگاه‌ها با همکاری به نتیجه مطلوب می‌رسند و حلقه دانشگاه ‌و صنعت به یکدیگر پیوند می‌خورد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X