ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

درخشان‌ترین ابرنواختر جهان شناسایی شد

درخشان‌ترین ابرنواختر جهان شناسایی شد

ایسنا/ تیمی از اخترشناسان، درخشان‌ترین ابرنواختری که تاکنون مشاهده شده را شناسایی و آن را ASAS-SN-15lh نامگذاری کردند.
ابرنواخترها انفجار‌های ستاره‌ای خشونت‌آمیز و برخی از درخشان‌ترین اجرام در جهان هستند که به استناد یافته‌های بشر، وجودشان به حدود دو هزار سال قبل بر‌می‌گردد.

در دو دهه گذشته یک دسته‌بندی جدید نادر از ابرنواختر‌های فوق‌العاده درخشان کشف شده است که درخشش آنها صد تا هزار برابر بیشتر از ابرنواخترهای شایع است.

دانشمندان بر این باورند که این ابرنواختر‌های فوق‌العاده درخشان از مغنااخترها، که ستاره‌های نوترونی با میدان‌های مغناطیسی بسیار قوی هستند، نیرو می‌گیرند که این خاصیت مغناطیسی سبب درخشندگی بسیار زیاد آنها می‌شود. بر اساس این نظریه، چرخش میدان مغناطیسی، انرژی انفجار را بزرگنمایی کرده و سبب افزایش درخشندگی می‌شود.

این ابرنواختر فوق‌العاده درخشان توسط گروه All Sky Automated Survey for SuperNovae شناسایی شده است.

بنا بر اعلام این محققان، آنها در 14 ژوئن 2015، یک انفجار تازه رخ داده در کهکشانی با فاصله ناشناخته را کشف کرده بودند. مشاهدات بعدی از جمله آنهایی که در رصدخانه لاس کامپاناس توسط نیدیا مورل و ایان تامپسون انجام شد، به این گروه اجازه داد تا وجود ابرنواختر ASAS-SN-15lh را تایید کنند.

طیف این ابرنواختر با ابرنواخترهای فوق‌العاده درخشان فاقد هیدروژن همسان بود. اما تحقیقات بیشتر توسط این سوبو دانگ مولف این پژوهش و گروهش، توانست غیرعادی بودن این ابرنواختر را آشکار سازد.

این پژوهشگران همچنین مشخص کردند کهکشانی که ASAS-SN-15lh در آن تشکیل شده، برای تشکیل چنین ابرنواختر فوق العاده درخشانی، بسیار غیر معمولی است که این امر سوالاتی را در مورد چگونگی شکل‌گیری این ابرنواختر برمی‌انگیزد.

کهکشان میزبان ASAS-SN-15lh شباهتی به کهکشان‌های معمولی با درخشندگی کم که در آن ابرنواختر فوق‌العاده درخشان قبلی کشف شده بود، ندارد و در واقع درخشان‌ترین کهکشان راه شیری است.

نتایج این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X