ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دکتر سلام افراد قوی بیماری را شکست می‌دهند

دکتر سلام/ افراد قوی بیماری را شکست می‌دهند

باشگاه خبرنگاران/ شاید اسمش را تلقین بگذارید، بهبود بیماری ها را می گویم. حتما اتفاق افتاده که روزهایی حالتان تعریفی ندارد اما وانمود می کنید که خوب هستید، شاید باور نکنید، همین حس مثبتتی که واقعیت ندارد، می شود درمان حال بدتان.

علت گیر افتادن هرچه بیشتر مردم در چنگال بیماری های خطرناکی از جمله سرطان، با وجود داروهای رنگارنگ و دستگاه های خارق العاده ی تشخیص نیاز به بررسی های جدی و بنیادی دارد اما سوال اصلی که ذهن خیلی از انسان ها را مشغول میکند این است : چگونه خرچنگی که ثانیه ای رشد می کند و بیمار، خانواده و سرمایه را به خاک سیاه می نشاند، با خنده های از ته دل و امیدواری به زندگی ریشه کن می شود؟

آیا در واقع این امکان وجود دارد که آدمی بتواند با تقویت روحی یک معضل جسمانی را از بین ببرد؟

صد رحمت به علوم دست و پاشکسته ی دیروز
خیلی از متخصصان معتقدند این دو بعد انسان بسیار به هم مرتبطند. نسرین طهرانی ،رئیس مرکز تحقیقات سلامت خانواده و روانشناس در پاسخ به چگونگی ارتباط این ابعاد به خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران جوان گفت:کشف و قدرت تمیز و تشخیص موضوعات سلامت و بهداشت افراد جامعه، متأثر از ارتباطات در هم تنیده بین ابعاد مختلف انسان هستند و همانطور که جدایی ابعاد یک انسان از هم در جای خود امکان ناپذیر است، ابعاد موضوع سلامت انسان نیز، در جای خود از هم جدایی ناپذیر میباشد و نیاز به نگاهی جامع و یکپارچه دارد، اگرچه به ضرورت باید به نیازهای جزء جزء آن نیز تسلط داشت.

در این میان نقطه ی عطفی میان طب قدیم و انگشت شمار بودن مبتلایان بیماری های صعب العلاج در جهان ظاهر می شود. این آمار سر به فلک کشیده ی بیماری های گوناگون امروز جامعه ی پزشکی را به دنبال کشف علت تناقض این موضوع می کشاند.

جزئی نگری، پزشکان را به بیراهه می کشاند
طهرانی در این خصوص می گوید:دیروز، بنابر ضرورت نیاز انسان، علوم یکپارچه ای که دستاورد دانشمندانی چون حکیم ابوعلی سینا بود، رو به تجزیه و تخصصی شدن گذاشت و نتیجه آن بدست آمدن علوم و تخصص های مختلف بود و امروز، باز بنا بر ضرورت و نیاز؛ انسان، نقطه تلاقی همان علوم مجزا و تخصصی گردیده است.

در گذشته طبیبان دید کلی نگر داشتند به این معنی که اگر بیماری به سراغ یک عضو بدن ،به عنوان مثال کلیه می آمد، پزشکان وقت با دیدی جامع به تمام اعضا و قسمت های بدن سعی در معالجه ی فرد داشتند. اما امروزه علت درد کلیه فقط با بررسی و معاینه ی این عضو ،تشخیص ،و در نهایت تنها با داروهای مرتبط درمان می شود.

تفکر مثبت، کلید مشترک درمان بیماری ها
حال با گذشت قرن ها از خاک خوردن قوانین طب حکیمانی چون ابن سینا ،پزشکان قصد دارند با بازگشت به گذشته راهی برای جبران اشتباهات خود بیایند.

طهرانی معتقد است:بیماری یک مساله تک‌بعدی نیست و وقتی در مورد آن صحبت می‌کنیم، باید کلی‌تر به این مساله نگاه کنیم. بیماری مجموعه‌ای از عوامل وراثتی، بیولوژیک، اجتماعی، روا‌ن‌شناختی و معنوی است که مجموع این عوامل باعث شکل‌گیری یک بیماری می‌شود، پس باید با دیدگاهی چند وجهی به بیماری ها و حتی مشکلات نگاه کرد و مجموعه ای از عوامل اجتماعی، اقتصادی، شخصیتی ، روا‌ن‌شناختی ، زیستی و حتی اعتقادی را باید مدنظر قرار داد تا بتوانیم با دیدگاهی جامع به بررسی یک موضوع یا بیماری بپردازیم.

با این مقدمه می‌توانیم در این مورد بحث کنیم که آیا داشتن تفکر مثبت منجر به درمان بیماری‌ها می‌شود یا خیر.

امیدواری پشت هر خرچنگی را به خاک می مالد
نوع تفکر بر روند بهبودی بیماری موثر است. طهرانی افزود: در برخی موارد حتی در مقابله با بیماری‌های خاص مثل انواع سرطان‌ها هم می‌توان از طریق تفکر مثبت به درمان بیماری کمک کرد.

عباس مروت، متخصص سرطان در رابطه با تأثیر نگرش امیدوارانه و مثبت در درمان سرطان گفت: ما انسان‌ها معتقد هستیم، باور‌ها می‌توانند بسیاری از مسائل را تغییر دهند. داشتن فکر خوب به بهبود بیماری کمک می‌کند. به همین علت به پرستاران توصیه می‌شود که با بیماران سرطانی خوش برخورد باشند، چرا که این مسئله باعث می‌شود تا بیمار نگاه مثبتی نسبت به بیماری خود داشته باشد.

بیماری ها مثل سرطان خودخواه هستند
طهرانی ادامه می دهد: بیماری هایی که در بعد بدن، جسم یا فیزیک ما اتفاق می افتند براحتی ابعاد دیگر ما را تحت تاثیر قرار می دهند. فرض کنید فردی دچار بیماری سرطان می شود. در این شرایط جسم فرد درگیر یک موضوعی به نام بیماری خاص یا نوعی سرطان شده بطور حتم تاثیر جدی بر روی بعد روانی فرد خواهد گذاشت و ممکن است این تاثیر به شکل افسردگی، اضطراب، نگرانی، ناامیدی و یا حتی خشم بروز پیدا کند و همینطور در بعد اجتماعی ممکن است، تاثیر جدی در ارتباطات اجتماعی، شغلی، خانوادگی، عاطفی، جنسی، تحصیلی و یا هر نوع ارتباط دیگری بگذارد. از طرف دیگر فرد با بیان جملاتی مثل "این امتحان خداوند است" یا "چرا من" تاثیر بعد اعتقادی بر بیماری و برعکس را نشان می دهد.

یک دست صدا ندارد
تحت این شرایط ناگفته پیداست تفکر مثبت می تواند نوع و میزان ترشح نوروترانسمیترهای مغز را تحت تاثیر قرارداده و هیجانات منفی را کنترل نموده و در این بین داشتن اعتقادات معنوی شرایط را تقویت نمود و فرد علی رغم آگاهی از یک خطر جدی برای ادامه زندگی بواسطه یک بیماری خاص، آرام است و به زندگی عادی خود ادامه داده و حتی نگرش مثبتی به درمان دارد. امید به زندگی را از دست نداده و با دقت و نظم خاصی به درمان خود می پردازد.

از طرفی گاهی بیمار نگرش مثبت به بیماری دارد اما خانواده، وی را همراهی نمی‌کند. تأثیر تفکر مثبت و انرژِی‌های مثبت در دنیا ثابت شده و در افراد تاثیر بسیاری دارد. بنابراین خانواده و اطرافیان بیماران سرطانی باید نشان دهند که بیمار برایشان مهم است و برای خوب شدنش تلاش می‌کنند. این مسئله بیمار را از نظر روانی تقویت می‌کند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده