ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ترس پسر 29 ساله از ازدواج و دختری که طاقت دوری از همکلاسی اش را ندارد

ترس پسر 29 ساله از ازدواج و دختری که طاقت دوری از همکلاسی اش را ندارد

خراسان/ از ازدواج می ترسم
پسری ٢٩ ساله هستم. به علت زندگی بی ثبات پدر و مادرم، از ازدواج می ترسم. امکانات اولیه زندگی مانند خانه، خودرو و شغل دارم، اما از ورشکستگی اقتصادی خیلی می ترسم.

با سلام خدمت شما مخاطب محترم، متاسفانه بی ثباتی در خانواده و مخصوصا در ارتباط بین پدر و مادر، یکی از عوامل مهم گریز جوانان از ازدواج است. کیفیت ارتباط والدین از آن جهت مهم است که اولا یکی از مهم ترین الگوهای یک جوان برای ازدواج رابطه پدر و مادر است و ثانیا خانواده پشتوانه عاطفی محکمی برای آنان محسوب می شود. والدین نقش مهمی در انتخاب همسر مناسب و روابط بعد از ازدواج ایفا می کنند مخصوصا که برای انعقاد عقد هم رضایت آنان شرط باشد.

بر ترس از ورشکستگی غلبه کنید
بی ثباتی زندگی والدین، مخصوصا زمانی مخرب است که فرزند خانواده برای ازدواج نیاز مالی زیادی هم به والدینش داشته باشد. آن طور که در پیامک خود گفته بودید در حال حاضر مشکل اقتصادی ندارید. این موضوع نقطه قوت بزرگی برای ازدواج شماست اما ترس از ورشکستگی مالی نشان می دهد که شغل شما، شغل پر ریسکی است. توصیه هایی در ادامه ارائه می شود که امیدوارم موثر واقع شود.

ذهن تان شما را فریب ندهد
نگرانی درباره آینده شغلی تا حدی لازم است که باعث شود پیشگیری های لازم را برای ممانعت از ورشکستگی به عمل آورید اما گاهی آن قدر افکار منفی و باورهای غیرمنطقی به سراغ تان می آید که جنبه وسواسی پیدا می کند و جلوی پیشرفت تان را می گیرد. یکی از تکنیک هایی که می تواند کارساز باشد، ثبت این افکار منفی و به چالش کشیدن آن هاست. می توانید روی برگه این افکار را یادداشت کنید و در مورد سود و زیان آن ها فکر کنید.

نقش فعالی در حل مشکلات ایفا کنید
هرچند پدر و مادر جایگاه خاصی در خانواده دارند، اما شما به عنوان یک عضو از این جامعه کوچک می توانید نقش موثری در حل مشکلات خانواده داشته باشید. در فرصت های مناسب والدین تان را دعوت به صحبت کنید. با آنان در رابطه با مشکلات شان و همچنین نگرانی های خودتان صحبت کنید چراکه حل مشکلات آن ها، زمینه ازدواج بهتر شما را فراهم می آورد.

ازدواج به استقلال شما کمک می کند
با تشکیل زندگی مشترک، شما احساس استقلال بیشتری می کنید. این نکته به تنهایی می تواند شما را از بسیاری تنش ها دور کند. وقتی سن ازدواج فرا می رسد، محیط خانواده می تواند بسیار تنش زا باشد چون شما دنبال استقلال بیشتری هستید. از ازدواج به عنوان فرصتی برای پذیرفتن مسئولیت و شروع مرحله جدیدی از رشدتان استفاده کنید. البته این تذکر هم ضروری به نظر می رسد که باید در انتخاب همسر بسیار دقت کنید. وقتی صحبت از یک عمر زندگی است، موضوع انتخاب بسیار مهم می شود. هرچند نظر والدین در انتخاب همسر خیلی مهم است، اما نظر خودتان را نادیده نگیرید. به نظر والدین احترام بگذارید و از تجربه هایشان استفاده کنید و در مورد سلیقه خودتان نیز با آنان حرف بزنید؛ بنابراین و باتوجه به این که مقدمات ازدواج مانند سن، وضعیت اقتصادی مطلوب و ... برایتان فراهم شده، باید به نگرانی های غیرمنطقی خود پایان دهید و برای ازدواج اقدام کنید.

رضا یعقوبی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

نمی توانم دوری دوستم را تحمل کنم
دختری 13 ساله هستم. امسال از دوست صمیمی ام جدا شدم. من خیلی او را دوست دارم و نمی توانم دوری او را تحمل کنم تا باز در مدرسه یکدیگر را ببینیم. 5 ماه است که دوست هستیم. مادرم اجازه نمی دهد همدیگر را ببینیم.

با سلام. با اطلاعاتی که در پیامک تان مطرح کرده اید متوجه شدم دوری از دوست تان که 5 ماه است با او دوست بوده اید، برایتان دشوار است. این مسئله می تواند از عزت نفس پایین شما ناشی شده باشد. پیش از این که به راهکارها بپردازیم، لازم است درباره چند مسئله، تاملی داشته باشید.

علت را کشف کنید
در پیامک تان گفته اید که نمی توانید دوری دوست تان را تحمل کنید. از خودتان بپرسید پیش از این که با وی آشنا شوید، چگونه ایام تابستان را سپری می کردید؟ دوست تان چه ویژگی های مطلوبی را دارد که شما وی را خیلی دوست دارید؟ ناتوانی شما در تحمل دوری او، ناشی از چیست؟ به دلیل شرایط زندگی است یا از رفتارهای خودتان نشأت می گیرد(به طور مثال با هیچ فردی ارتباط برقرار نمی کنید)؟چه کارهایی می توانید انجام دهید تا بر علت این نداشتن تحمل فائق آیید؟ این ها سوالاتی است که برای کشف بهترین و کارآمدترین راهکارهای حل مسئله مذکور باید به روشنی توسط شما پاسخ داده شود. در ضمن علت مخالفت مادرتان را هم برای ادامه دادن به ارتباط دوستی بیان نکرده اید که بسیار مهم به نظر می رسد.

عزت نفس تان را تقویت کنید
این که مدام به خودتان بگویید که نمی توانید بدون دوست تان، تابستان را بگذرانید باعث می شود عزت نفس تان آسیب ببیند. شما یک دختر 13 ساله هستید و به احتمال زیاد توانایی ها و نقاط مثبت زیادی دارید. به آن ها فکر کنید و خودتان را بیشتر ببینید تا عزت نفس تان تقویت شود.

مهارت های اجتماعی تان را تقویت کنید
هنگامی که با مشکلی روبه رو می شوید، نخستین گام، این است که از خودتان بپرسید چه کارهایی می توانید برای حل آن انجام دهید؟ درباره مشکل شما، یکی از این راه حل ها این است که مهارت های اجتماعی را فرا بگیرید تا بتوانید تعامل بهتری را با اطرافیان تان برقرار کنید و شبکه ارتباط های اجتماعی وسیع تری تشکیل دهید. یکی از آسان ترین شیوه های یادگیری مهارت های اجتماعی، مشاهده رفتار افرادی با ارتباط های اجتماعی خوب و مناسب و الگو برداری از آن هاست. پس در میان اطرافیان تان به مشاهده بپردازید و تکنیک هایی را که آن ها استفاده می کنند مشاهده و یادداشت کنید و به کار ببندید.

اوضاع را تغییرپذیر بدانید
ارزیابی های ناصحیح از شرایط، به عنوان مثال: «من خیلی تنها هستم» یا «من نمی توانم دوری او را تحمل کنم»، احتمالا به احساس نگرانی و اضطراب در شما منجر می شود. افراد بیش تر به دلیل این که شرایط را معلول ضعف های خودشان می دانند، اوضاع را تحمل نشدنی توصیف می کنند. بنابراین بهترین راه، این است که نگرش خود را نسبت به موقعیت تغییر دهید و شرایط را تغییرپذیر تلقی کنید. برای مثال به جای این که با خود بگویید: «من تنها هستم چون دوست داشتنی نیستم»، این عبارت را جایگزین کنید که «من تنها هستم چون مهارت های اجتماعی بالایی ندارم اما می توانم برای این شرایط کاری انجام دهم.»

فرصت را غنیمت شمرید
در حقیقت بهترین دوست هر فردی، خود او است. به همین دلیل باید این دوران را مغتنم شمرید و از آن برای دوست داشتن خود و آشنایی بیشتر با خودتان، سود ببرید. بیاموزید که برای خودتان حداقل به اندازه دیگران ارزش قائل شوید. از این فرصت برای انجام کارهای خلاقانه و لذت بخشی که همیشه انتظار فرصتی برای انجام آن ها را می کشیدید، استفاده کنید. با خود بیندیشید و راه های خلاقانه ای برای پر کردن این زمان بیابید.

فاطمه شیبک- کارشناس ارشد روانشناسی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده