ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سراج: محکم برخورد کردن در مقابل نفوذ را از حضرت امام آموخته ایم

سراج: محکم برخورد کردن در مقابل نفوذ را از حضرت امام آموخته ایم

نسیم/ رضا سراج گفت: سیر نفوذ در کشور همیشه از طریق سهل اندیشی شکل گرفته است و ما با محکم برخورد کردن در مقابل نفوذ را از حضرت امام آموخته ایم.

صبح امروز مناظره‌ای با عنوان "از تسخیر تا نفوذ" با حضور محمد عطریانفر عضو سابق شورای مرکزی حزب کارگزاران و رضا سراج کارشناس مسائل راهبردی در دانشکده خبرگزاری فارس برگزار شد.
رضا سراج در صحبت‌های خود در این مناظره با بیان اینکه صحبت از نفوذ در واقع به معنی تحلیل اراده یک طرف از طریق قدرت پنهان و شبکه‌سازی است، اظهار داشت: نفوذ ایران در منطقه در واقع یک گفتمان‌سازی و الهام‌بخشی است. نفوذ ایران در کشورهایی چون سوریه و لبنان به معنای عمق نفوذ استراتژیک ایران است اما نفوذ آمریکا به معنای تلاش سرویس‌های اطلاعاتی برای بر هم زدن امنیت ملی، ممانعت از حفظ منافع ملی و بر هم زدن یک نظام سیاسی است.

کارشناس مسائل استراتژیک در ادامه در پاسخ به مطرح شدن سوالی مبنی بر اینکه آیا آمریکایی‌ها به واقع از طریق شبکه نفوذ به دنبال ضربه‌زدن به جمهوری اسلامی ایران بر آمده‌اند تصریح کرد: بله، بازخوانی تاریخ این امر را اثبات می‌کند به عنوان مثال وقتی اراده ملی‌گراها بر این تعلق گرفته بود تا شاه در کشور بماند و حضورش منوط به عدم حکومت وی و عدم تغییر قانونی اساسی باشد و حتی قرار بر این بود تا جمهوری اسلامی ایران شکل نگیرد آیا این را نمی‌توان جزء برنامه نفوذ علیه جمهوری اسلامی قلمداد کرد؟

وی در ادامه گفت: جریان منافقین نیز که فرزند فکری نهضت آزادی و جریان فکری آقای بازرگان محسوب می‌شود از دیگر جریان‌های نفوذ در دهه اول انقلاب به شمار می‌رود.
سراج با اشاره به طراحی کودتاهای متعدد از سوی آمریکایی‌ها در دهه اول انقلاب و پناه دادن آنها به عناصر فاسد رژیم شاه افزود: جریان بنی صدر نیز جریان دیگر نفوذ در آن دوره به شمار می‌رود که با عمل انقلابی مجلس و مدیریت امام این خط نفوذ کور شد و اما خط نفوذ بعدی جریان منافقین بود که وارد جنگ مسلحانه علیه جمهوری اسلامی شدند که یکی از موارد این جنگ مسلحانه به شهادت رساندن 17 هزار هموطن ما از سوی این گروهک بود. بنابراین وقتی در شرایط امروز شاهدیم که سازمان منافقین در خدمت آمریکا و عوامل مستشاری آن قرار دارد به اینکه این جریان از عوامل نفوذ در دهه اول انقلاب بوده بیشتر پی می‌بریم.

کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد: جریان بعدی انجمن حجتیه بود که انجمنی سازمان یافته به شمار می‌رفتند اما امام برخوردی متفاوت در قبال آنها پیش گرفت و با رویه ارشادی نسبت به آنها ایستاد تا جایی که این جریان در زمان امام منحل شد؛ اما باید گفت که کادرهایی از انجمن حجتیه رفتار تشکیلاتی خود را حفظ کردند و بعضاً به کشورهای خارجی از جمله آمریکا رفته و پس از گذراندن تحصیلات تکمیلی با فوت امام (ره) به کشور بازگشتند تا جایی که در حال حاضر شاهد شکل‌گیری جریان نوحجتیه نیز هستیم که از عوامل مهم نفوذ به شمار می‌رود.

وی در مورد جریان نفوذ دیگر که امروز جمهوری اسلامی ایران با آن مواجه هست گفت: در حال حاضر جریان نفوذ دیگری به نام باند تبهکار مهدی هاشمی را داریم که این باند با هدف کسب قدرت دور آقای منتظری جمع شدند و از لجاجت و ساده‌لوحی وی به نفع قدرت‌طلبی خود سوء استفاده کردند؛ این گروه داعیه رهبر کردن منتظری بعد از امام را داشتند.

سراج ادامه داد: در واقع اینها تلاش کردند تا طی ارتباطاتی که با لیبرال‌ها و برخی گروهک‌های روز گرفته‌اند به منتظری شخصیت فرا جناحی بدهند و بعد از آن وی را دچار دگردیسی ذهنی کردند و در موضع انتقاد و نیز انفصال از امام قرار دادند؛ آنها از سال 62 تا 64 برای قائم‌مقامی امام برای منتظری تلاش کردند تا جایی که امام در اختتامیه اولین مجلس خبرگان رهبری که در سال 64 تشکیل شده بود طی پیامی نکاتی را در خصوص خطر این برنامه‌ریزی گوشزد می‌کنند که البته شخص منتظری نیز در آن جلسه حضور داشت.

کارشناس مسائل استراتژیک در ادامه افزود: بر خلاف مصلحت و نظر امام مجلس خبرگان وقت ایشان را در یک عمل انجام شده قرار داده و آقای منتظری را قائم مقام ایشان اعلام کرد و بعد از این ما شاهد تخریب امام از زبان کسی بودیم که این شخص به تعبیر امام راحل ثمره عمر امام خوانده شده بود؛ به هر حال اگر خواص در آن زمان در مقابل نص صریح امام اجتهاد نمی‌کردند امام مجبور نمی‌شدند با چشمانی گریان و اشک‌بار قائم مقام خودشان را عزل کنند ولی عدم انجام اقدام به موقع باعث شد تا امام به این امر مجبور شود و آقای منتظری را عزل کند.

عطریان‌فر در واکنش به اظهارات سراج با اشاره به اینکه، اینکه انجمن حجتیه جریان مهدی هاشمی و حتی خط نفاق را اینگونه که مطرح کردید بزرگ جلوه دهید درست نیست افزود: در واقع این تعبیر درست است که وقتی دشمن قصد نفوذ دارد از نارضایتی‌ها استفاده می‌کند و شخصاً موافقم با اینکه جریان منافقین به سرکردگی رجوی بازیچه دست آمریکایی‌ها قرار گرفته‌اند و حتی جریان مهدی هاشمی نیز می‌تواند بستری برای نفوذ باشد اما باورم این است که آمریکا بعد از فروپاشی نظام سلطنت هم به دنبال تغییر تراز انقلاب بوده است اما همه مواردی که در این گفتگو مطرح شد در واقع تکمیل کننده پازل نفوذ بوده است آن هم به خاطر قدرت‌طلبی و خودخواهی‌ هایی که عناصر مورد اشاره داشته‌اند.

وی افزود: در واقع جریان مهدی هاشمی را می‌توان پدیده ناهنجاری دانست که از بستر منتظری می‌خواهد روح قدرت‌طلبی و خودخواهی خود را اعمال کند اما با توجه به اشرافم نسبت به دهه اول باید بگویم که آقای منتظری هوای نفسی برای رهبری انقلاب نداشته‌اند.

رضا سراج در ادامه سخنان خود با انتقاد از اظهارات عطرایانفر مبنی بر اینکه چرا شما سهل اندیشی می کنید، گفت: سیر نفوذ در کشور همیشه از طریق سهل اندیشی شکل گرفته است و ما با محکم برخورد کردن در مقابل نفوذ را از حضرت امام آموخته ایم.

کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد: دلیل مخالفت حضرت امام با جریان نهضت آزادی نیز اطلاع ایشان از نفوذ پذیری این جریان و عدم اعتقاد آنها به مبانی انقلاب بود.
وی ادامه داد: امام (ره) معتقد بودند که بودن جریان نهضت آزادی می تواند معبری باشد برای بازگشت آمریکا؛ لذا در این خصوص مرزبندی داشتند. آقای عطرانفر معتقدند نباید دهه اول انقلاب را بازخوانی کنیم، ما در خصوص اتفاقات مربوط به آقای منتظری همه را به کتاب خاطرات آیت الله ری شهری ارجاع می دهیم اما مساله مهمتر این است که چرا در این دوره امام تحریف می شود و جریان هایی که در دهه اول انقلاب مدعی خط امام بودند هیچ عکس العملی نشان نمی دهند؟ البته زمانی که ما نامه حاج احمد آقا را تخطئه می کنیم به سمت تحریم امام نیز سوق پیدا می کنیم.
سراج ادامه داد: به اعتقاد من جریان مهدی هاشمی یک جریان ناهنجار نبود بلکه جریانی با هدف گذاری مشخص بود چرا که شاهد قتل های آنها در قبل از انقلاب بودیم.

کارشناس مسائل استراتژیک افزود: بعد از امام ما شاهد جریانهای نفوذ قوی تر و سازمان یافته تری بودیم، چرا که حضرت امام همواره تاکید داشتند و نگران بودند که مبادا حادثه مشروطه در انقلاب تکرار شود و در این راستا دو نکته قابل توجه است مشروطه انگلیسی در دوران مشروطه به نفع جامعه و جریان فکری انقلاب نبود، و این نگرانی هم طراز با نگرانی نفوذ جریان اسلام آمریکایی است.
سراج تاکید کرد: جریان اسلام آمریکایی جریانی است که از اصول و ارزش انقلاب عدول کرده است و از مکتب و راهبرد امام خارج شده است و به سمت نئولیبرال حرکت می کند و زمینه ای برای جریان نفوذ است که این زمینه را در دولت های سازندگی و حتی اصلاحات شاهد بودیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X