ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفرینش عبور ایران از کاغذپاره‌ها تا خوش بینی‌های برجام

سرمقاله آفرینش/ عبور ایران از کاغذپاره‌ها تا خوش بینی‌های برجام

آفرینش/ « عبور ایران از کاغذپاره‌ها تا خوش بینی‌های برجام » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

سرانجام پس از دو دهه کشمکش سیاسی با فراز و نشیب‌های فراوان میان ایران و کشورهای دنیا، تحریم‌ها و قطعنامه‌ها درپرونده هسته‌ای علیه کشورمان لغو شد. مایه مسرت هرایرانی است که امروز مشاهده می‌کنند مسئولان وزارت خارجه کشورمان توانستند با مذاکرات فشرده، تخصصی و عقلانی درمقابل کشورهای بزرگ دنیا علاوه بر دور ساختن کشوراز‌ تنش‌هایی همچون جنگ و خشونت، طرف‌های مقابل را به پذیرش حقوق هسته‌ای و برداشتن تحریم‌های اقتصادی متقاعد نمایند.
در صدور قطعنامه‌ها و تصویب تحریم‌های مختلف یک دهه اخیر، نقش عملکرد دولت‌های قبل بسیار تاثیرگذار بود و آنچه به عنوان تعاملات سازنده با دنیا امروز به آن مبادرت ورزیده‌ایم به مولفه‌ای فراموش شده مبدل گردید. نبش قبر رفتارهای گذشته شیرینی امروز را می‌کاهد اما باید از اشتباهات گذشته تصویری برای پیروزی‌های آینده ترسیم کرد. آن زمان که همه دلسوزان نظام بر تعاملات سازنده تاکید می‌کردند اغلب به وابستگی به غرب متهم و تحریم‌ها نیز کاغذ پاره محسوب شدند و...، اما امروز نیز نباید سرمست از توافقی باشیم که اجرای آن هنوز ضمانت اجرایی ندارد و پیچیدگی‌های مفاد آن، احتمال بهانه‌گیری‌ها و نقض عهد کردن‌های احتمالی به دنبال خواهد داشت.
نگرش عقلانی به اجرای برجام و توقعات منطقی از آن باید محور گفتار وعملکردهای مسولان باشد، چرا که همانطور دست کم گرفتن تحریم‌ها وضعیت کشور را تا مرز ورشکستگی برد، امید و تکیه بیش از حد به توافق هسته‌ای می‌تواند آسیب‌های فراوانی بر کشور وارد نماید. در اولین قدم‌های اجرای برجام تحریم‌های فروش هواپیما ازسوی آمریکا که مربوط به اول انقلاب است لغو شد و در پی آن شاهد لغو تحریم‌های صنایع، نظام بانکی، شرکت‌های تجاری، حمل ونقل و... خواهیم بود، اما باید دید چه پشتوانه‌ای برای بهره گیری از این فرصت‌ها وجود دارد. فرصت‌هایی که دائمی بودنش در هاله‌ای از ابهام است و مشخص نیست با تغییر قدرت در آمریکا چه سیاستی از سوی کاخ سفید در مورد این توافق اتخاذ خواهد شد.
باتوجه به کاهش شدید قیمت نفت و وضعیت نامناسب اقتصاد داخلی و از آنجا که سرمایه چندانی از پول‌های بلوکه شده ایران در دسترس نیست، نمی‌توان بر توان فعلی دولت برای بهره گیری از این فضای تنفسی تکیه کرد. امروز در بازار نفت شاهد مازاد تولید هستیم و قیمت نفت با هزینه استخراج آن فاصله چندانی ندارد، لذا امیدی به بهره‌گیری از درآمدهای نفتی نیست. حجم بدهی‌ها و خزانه نسبتاً خالی و غولی همچون یارانه‌های نقدی توانی برای دولت باقی نمی‌گذارد که بتوان از آن برای بهره گیری از امتیازهای ایجاد شده بهره گرفت. تنها همیار و دادرس در این وضعیت، سرمایه‌های بخش خصوصی و خارجی است که می‌تواند برای کشور مفید واقع شوند.
اما تحقق این مهم نیازمند وحدت و مدیریت برنامه‌های توسعه در کشور می‌باشد.
حال که غالب مردم و مسئولان از اجرای برجام حمایت کرده‌اند و به طور رسمی اجرای آن اعلام شده ، لازم است تا گروه‌های سیاسی در امر سیاست خارجی کشور وحدت رویه داشته باشند و اقدامات نامناسب مانع از سرخوردگی بخش خصوصی در داخل و عدم تمایل سرمایه گذاران خارجی درکشور گردند. از آنجا که نقطه اتکای برجام بر مسائل اقتصادی است این انتظار عمومی به وجود آمده است که با اجرای توافق وضعیت معیشتی و اقتصادی جامعه تغییر و بهبود یابد. اما واقعیت امر اینجاست که مانور بیش از حد بر روی برجام موجی از توقعات را به وجود خواهد آورد که حاصل آن برای دولت و نظام مخرب خواهد بود. از این پس مسئولان و مقامات مذاکره کننده کشورمان باید از طریق رسانه‌های جمعی به بیان واقعیت‌های برجام بپردازند و سطح خواسته‌های جامعه را از اجرای برجام و تحقق تغییرات شگرف متعادل سازند.
این ضرورت از آنجاست که اکثر کارشناسان اقتصادی و سیاسی کشور بر این باورند که تغییرات لغو تحریم‌ها در یکی دوسال آینده بروز پیدا خواهند کرد و نباید از هم اکنون با شعف زدگی بی مورد جامعه را امیدوار نمود. درحال حاضر کشور پشتوانه مالی قوی برای بهره گیری از مزایای اقتصادی لغو تحریم‌ها ندارد و تنها راه نجات استفاده از سرمایه‌های بخش خصوصی و سرمایه های خارجی است. به عبارت دیگر ما باید آفت‌های اقتصاد کشور را برطرف کرده و با تقویت بنیه آن جذابیت‌های کافی برای سرمایه داران را فراهم نمود.
شاید بتوان مهمترین دستاورد برجام را زنده نگه داشتن امید برای بهبود آینده کشور دانست که هنوز در میان مردم وجود دارد، لذا مسئولان و سیاسیون کشور به این مسئله تامل کنند که جامعه تاب و تحمل فشارهای بیش از این را ندارند و نباید با نابخردی‌ها، سومدیریت‌ها و جنجال آفرینی‌های سیاسی، نگاه به آینده آنها را ناامید کرد و دلسردی از عملکردهای چندین ساله نظام در به ثمر رساندن پرونده هسته‌ای را در دلشان کاشت.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده