ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله مردم سالاری اصلاح‌طلبی اصولگرایانه و اصول اخلاقی

سرمقاله مردم سالاری/ اصلاح‌طلبی اصولگرایانه و اصول اخلاقی

مردم سالاری/ « اصلاح‌طلبی اصولگرایانه و اصول اخلاقی » عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم رضا جلالی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

اصلاح‌طلبی اصولگرایانه صرفا یک واژه مرکب و متشکل از دو کلمه شاید متضاد نیست، بلکه امروزه می‌تواند نشانگر نیازی باشد که جامعه ما با آن درگیر است،براستی چگونه می‌توان این دو کلمه را در قالب یک واژه مرکب به کار گرفت و با استناد به آن بر شکاف‌های سیاسی و اجتماعی که ایران امروز را در خود فروبرده است پل زد ؟ آیا اساسا می‌توان در بحران کنونی هویت و اخلاق بدون هیچ اصلی بر حرکت اصلاح‌طلبانه پای فشرد و بدون اصلاح ناهمواری‌های اجتماعی و بروکراتیک و اقتصادی بر مشکلات ساختاری و کارکردی فائق آمد ؟ اما باید دانست با صرف لقلقه زبانی شدن یک کلمه مرکب نمی‌توان بر ایجاد یک جریان سیاسی که بتواند بر اجماع سوژه‌های رای دهنده و کنشگر حساب نماید،تاکید نمود.
امروز تمام آمارها و اطلاعات کمی‌و کیفی بر این امر گواهی می‌دهد که جامعه ایرانی درگیر یک بحران فزاینده اخلاقی و به تبع آن بحران در حفظ و گسترش سرمایه اجتماعی است.امروز بیش از پیش آنچه را که جامعه ما می‌باید طلب نماید و در جستجوی آن باشد اصول اخلاقی و سیاسی است که بتواند به عنوان یک تکیه گاه مطمئن برای تک‌تک آحاد جامعه عمل نماید، اصول اخلاقی انقلاب و تمامی‌آن سرمایه‌ای که توانست جامعه ایرانی و سلامت اخلاقی آن را در تمام طول دهه 60 نگه دارد در زلزله‌های اجتماعی دهه 80 فروریخت. امروزه بدون حضور مستمر و زنده‌ اصولی ماندگار و در جریان که سیلان و بودن پیوسته اش بتواند مایه انسجام اجتماعی و تعیین‌کننده خطوط حرکت و مرزهای فکر و عمل بخصوص در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی باشد مطمئنا ما همچنان با مشکلات عدیده دست به گریبان خواهیم بود.داشتن اصولی که بتواند هویت و امتداد یک جامعه را در طول تاریخ تضمین نماید برای هر مجموعه و سیستم اجتماعی مهم و حیاتی است و مسلم است که مانیز از این امر مستثنی نیستیم.
اصلاحات و نو کردن فرایندهای اجرایی و کارکردهای اجتماعی که از طریق آن یک اجتماع به بازتولید شرایط الزامی‌حیاتش می‌پردازد از بدیهیات عقلی است، ما می‌توانیم ذات‌ها و جوهر‌ها را حفظ کنیم (البته اگر به وجود ذات‌ها اعتقاد داشته باشیم) اما صورت‌ها و ماهیات حیات سیاسی و اجتماعی پیوسته می‌توانند در شدنی صرف غرق شوند و البته باید دانست که لازمه داشتن یک جامعه شاداب و سالم داشتن همین نو شدن فرآیندهاست،نمی‌توان در برابر این اصلاح فرآیندها که براساس اقتضائات زمان آنهم توسط نسل‌های جدیدی که در هر دوره به صحنه کنش‌گری پامی گذارند سد ایجاد کرد. هر سدی دربرابر اصلاحات نخست سدی در برابر امتداد آن اصول حیاتی است که می‌توان با رعایت الزام اصلاحات از تندباد حوادث درامان نگهش داشت. اصلاحات متداوم و صحیح فرآیندها و صورت‌های زیستی می‌تواند بر بقای اصول اجتماعی مهمی‌که امتداد جامعه برآن‌ها بناشده است تاکید نماید. از این رو می‌توان گفت که تولد اصلاح‌طلبی اصولگرا برای ما در این شرایط نه یک بازی زبانی بلکه یک نیاز الزام‌آور و مهم است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X