ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

منافع ترکیه در دمشق عربستان چرا مستقیما وارد جنگ سوریه نمی شود؟

منافع ترکیه در دمشق / عربستان چرا مستقیما وارد جنگ سوریه نمی شود؟

رصد/ متن پیش رو در سایت تحلیلی "رصد" منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


در چند هفته گذشته حملات هوایی روسیه به داعش و گروه های تروریستی در سوریه ادامه یافته و به نوعی نیز ائتلاف چهارجانبه با حضور نمایندگان روسیه، عراق، ایران و سوریه در همین حوزه شکل گرفته است. با نگاهی به وضعیت کنونی منطقه، رویکرد جدید روسیه به سوریه تاثیری جدی بر ائتلاف بندی های جدید منطقه ای و بین المللی در مورد سوریه داشته است. شرایط کشورهایی مانند قطر و عربستان در این موقعیت سخت تر شده است. این موضوع را با حسن هانی زاده کارشناس مسایل منطقه مورد بررسی قرار داده ایم و رویکرد بازیگران ترکی و عربی به سوریه را واکاوی کرده ایم.

در شرایط کنونی ترکیه چه نگاهی به منافع خود در سوریه دارد؟

نگاه ترکیه به بحران سوریه یک نگاه کاملا نوعثمانی است. دولت ترکیه چه در طول سال های گذشته و چه در شرایط فعلی دولت رجب طیب اردوغان همواره به سوریه نگاهی کالا منفعت جویانه داشته است. به این معنی که دولت های ترکیه در گذشته به دنبال تجزیه بخش هایی از خاک سوریه و پیوست دادن استان ادلب به اسکندرون بوده اند. یعنی استان اسکندرون در سال ۱۹۳۸ توسط فرانسوی ها و دولت وقت ترکیه تجزیه و به خاک ترکیه پیوست، اکنون نیز برای تکمیل پروسه نگاه ترکیه به غرب آسیا و حضور ترکیه در شمال آفریقا، دولت رجب طیب اردوغان در صدد تجزیه بخشی از ادلب برای پیوستن به استان اسکندرون است تا بتواند ترکیه را به شمال آفریقا و غرب آسیا پیوند دهد تا راه ترانزیت ترکیه به غرب آسیا از طریق استان اسکندرون و ادلب باز شود. از همین رو نگاه ترکیه در درجه اول تشکیل یک دولت دست نشانده غربی در سوریه و در درجه دوم تجزیه استان ادلب و پیوست دادن استان ادلب به ترکیه می باشد.

اردوغان در صدد تجزیه بخشی از ادلب برای پیوستن به استان اسکندرون است تا بتواند ترکیه را به شمال آفریقا و غرب آسیا پیوند دهد
نگاه دیگر ترکیه به سوریه یک نگاه قومیتی است. به این مفهوم که ترکیه سعی دارد از طریق تشکیل یک دولت دست نشانده در سوریه، شمار زیادی از کردهای ترکیه را به سوریه منتقل کند. با این توجیه که این کردها امتدادی از قدرت کرد در سوریه هستند. لذا سعی دارد که منطقه حائل در مرز مشترک خود با کوبانی ایجاد کند تا کردهای ترکیه را به سمت سوریه کوچ دهد. این نگاه ترکیه موجب شده است که این کشور در طول چهار سال و نیم سال گذشته نقشی کاملا تخریبی در بحران سوریه ایفا کند.

هدف دولت اردوغان پس از سرنگونی دولت سوریه ایجاد یک دولت دست نشانده در سوریه و پس از آن محقق کردن اهداف خود در این کشور است.در شرایط کنونی دولت های عربی چه نگاهی به منافع خود در سوریه پس از حمله روسیه دارند؟

عربستان، قطر و اردن نگاه کاملا پان عربیستی به سوریه دارند. عربستان تلاش می کند تا دولت علوی سوریه (که از نظر رژیم عربستان امتدادی از تشیع ایران و منطقه تلقی می شود) را سرنگون کند. هدف عربستان تحمیل یک جنگ نیابتی بر سوریه است. این دو کشور تا کنون ۳۶ میلیارد دلار کمک مالی در اختیار گروه های تروریستی سوریه از جمله داعش و جبهه النصر قرار داده اند.

هدف عربستان، قطر و اردن این است که محور تهران، دمشق و بیروت را قطع کنند و همچنین مقاومت اسلامی لبنان از صحنه سیاسی و نظامی حذف و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه متزلزل شود. در همین راستا هدف این سه کشور این است که دولت علوی سوریه را سرنگون و دولت تشکیل دهند که در سوریه منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی را تامین کند. ضمن اینکه پای ایران را نیز از غرب آسیا و سوریه قطع کنند.

سایر بازیگران عربی چه نگاهی به سوریه کنونی دارند؟

دولت های دیگر عربی مانند مصر، لیبی، تونس و الجزایر تقریبا ناظر رفتار کشورهای عربی هستند و در حال حاضر بازیگران اصلی منطقه در سوریه عربستان، قطر و اردن هستند که در وقایع منطقه نقش مستقیمی دارند. با توجه به شرایط موجود در مصر و حاکمیت نظامیان کشور مصر نگاهی کاملا بی طرفانه به بحران سوریه وجود دارد و حتی دولت السیسی معقتد است بحران سوریه باید با حفظ بشار اسد حفظ شود.

هدف عربستان، قطر و اردن این است که محور تهران، دمشق و بیروت را قطع کنند و همچنین مقاومت اسلامی لبنان از صحنه سیاسی و نظامی حذف و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه متزلزل شود
اما به هر حال بازیگران اصلی در حقیقت عربستان، کشورهای حوزه خلیح فارس و اردن می باشند و به نظر می رسد این بازیگران با استفاده از توان مالی خود نقشی کاملا نیابتی از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی در بحران سوریه ایفا می کنند.با توجه به سخنان اخیر برخی مقامات قطری تا چه حدی احتمال دارد که کشورهای قطر، عربستان و ترکیه به حمله هوایی در سوریه دست بزنند؟

با توجه به حضور نظامی روسیه در سوریه به نظر نمی رسد که عربستان و قطر بتوانند از نیروی هوایی خود استفاده کنند. زیرا به خوبی می دانند که با استفاده از نیروی هوایی ضعیف نمی توانند در مقابل نیروی هوایی روسیه مقابله کند. همچنین عربستان سعودی مایل نیست که در خاک سوریه با بازیگر قدرتمندی چون روسیه درگیر شود.

عربستان سعی می کند که گروه های تروریستی را علیه روسیه هماهنگ کند تا ارتش کرملین را در سوریه زمین گیر کند. عربستان مستقمیا به این جنگ ورود پیدا نمی کند. زیرا ورود عربستان به جنگ به معنای درگیر شدن با روسیه می باشد که کاملا از توان عربستان خارج است.

در چه صورتی احتمال دارد که این اتفاق روی دهد؟

این احتمال زمانی قوت می گیرد که آمریکا مستقیما وارد درگیری با روسیه شود. اگر آمریکا با روسیه در خاک سوریه درگیر شود، قطعا عربستان و قطر به نفع آمریکا به جنگ ورود پیدا می کنند، اما خودداری آمریکا از ورود و درگیری مستقیم با روسیه باعث می شود عربستان تحت هیچ شرایطی نیروهای هوایی خود را به خاک سوریه نفرستد. همچنین اکنون عربستان با بحران یمن شدیدا درگیر است و حتی بعد از هفت ماه دستاورد نظامی نداشته است، پس به همین دلیل عربستان سعودی در حدی نیست که بتواند مستتقیما به جنگ سوریه ورود پیدا کند.

آیا ممکن است کشورهای عربی و ترکی به طور غیرمستقیم کمک های خود به گروه های ضد سوری را افزایش دهند؟

بله، عربستان سعودی، قطر، اردن و ترکیه به شدت به دنبال تقویت گروه های تروریستی هستند. اخیرا ترکیه سلاح های بیشتری را در اختیار گروه های تروریستی قرر داده تا بتواند روسیه را در خاک سوریه درگیر و دچار فرسایش کند. در واقع این کشورها سعی دارند که گروهک های تروریستی را در سوریه تقویت تا ارتش روسیه را تضعیف کنند. به همین دلیل تمام تلاش عربستان، قطر، اردن و ترکیه آن است که روس ها نتوانند گروه های ترویستی را سوریه سرکوب کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X