ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله شهروند ضرورت جراحی این غده چرکین

سرمقاله شهروند/ ضرورت جراحی این غده چرکین

روزنامه شهروند/ « ضرورت جراحی این غده چرکین » عنوان یادداشتِ روزنامه شهروند است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

افزایش قیمت نفت در دهه گذشته، جز اینکه زمینه‌ساز افزایش وابستگی درآمدهای کشور به نفت شد و دولت را در منجلاب ناکارآمدی و فساد غرق کرد، عوارض دیگر هم داشت که بسیار مهم بود. از آنجا که اقتصاد جهانی مبتنی بر آزادی قیمت است، لذا هنگامی که قیمت جهانی نفت به ١٠٠ دلار و بیشتر در هر بشکه رسید، بلافاصله قیمت فرآورده‌های نفتی ازجمله بنزین و گازوییل و سایر فرآورده‌ها نیز در بازار جهانی افزایش می‌یافت و مردم همه کشورها متوجه اثرات و اهمیت افزایش قیمت نفت خام در زندگی روزمره و مصرفی خود می‌شدند و هنگامی هم که این قیمت کم می‌شد، به‌طور طبیعی قیمت بنزین کاهش می‌یافت. یکی از کشورهایی که از این قاعده معقول خود را مستثنا کرده بود، ایران است. ونزوئلا هم همین وضع را داشت. به عبارت دیگر هنگامی که قیمت نفت خام ٥ برابر می‌شد یا به یک‌پنجم قیمت می‌رسید، در قیمت بنزین تولید و عرضه داخلی هیچ تغییری حاصل نمی‌شد! و از آنجا که این قیمت نسبت به قیمت جهانی بسیار کم بود، عوارض فراوانی داشت. عقب‌ماندگی تکنولوژیک در ساخت خودرو، مشکلات در قیمت تمام شده حمل‌ونقل و عقب ماندن حمل‌ونقل عمومی مردم، افزایش آلودگی و کیفیت نازل فرآورده‌های تولیدی و... بخشی از این عوارض بود. یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات آن قاچاق سوخت بود. قاچاقی که بسیار مقرون به صرفه بود. به‌ویژه وقتی که در همسایگی کشوری چون ترکیه باشید که قیمت این فرآورده‌ها خیلی بیشتر از بازار جهانی آن بود، چرا که دولت ترکیه مالیات سنگینی بر مصرف آن بسته بود. قاچاق نه‌تنها عوارض اقتصادی، بلکه عوارض فرهنگی و اجتماعی نیز دارد. هرچه شکاف قیمتی بیشتر می‌شد، این عوارض نیز بیشتر می‌شد. در ‌سال ١٣٨٩پیش از اجرای هدفمندی، قیمت بنزین در ایران لیتری ١٠٠ تومان بود که حدود ١٠‌درصد قیمت آن در بازار جهانی بود، بعدا هم که این قیمت به ٤٠٠ تومان افزایش یافت به دلیل ٣ برابر شدن قیمت دلار و گران ماندن قیمت نفت، همچنان این فاصله وجود داشت و همه این عوارض را تحمل می‌کردیم. ولی اکنون که بنزین به قیمت یک‌‌هزار تومان رسیده و سهمیه‌ها نیز برداشته شده است، از سوی دیگر قیمت جهانی نفت به بشکه‌ای زیر ٣٠ دلار رسیده است، قیمت بنزین در ایران مشابه قیمت جهانی آن شده است، بنابراین بهترین فرصت است که سیاست آزادسازی قیمت آن پیشه شود تا اقتصاد و صنعت حمل‌ونقل درک دقیق‌تری نسبت به موضوع قیمت سوخت و بنزین پیدا کند و این بار سنگین و مهم مدیریتی نیز از دوش دولت برداشته شود. دولت حتی می‌تواند برخی عوارض را با شیب سالانه مناسبی برای این فرآورده‌ها منظور کند که اگر قیمت بیش از این پایین آمد، محل درآمدی هم برای دولت باشد. البته هنوز قیمت فرآورده‌های نفتی در ایران خیلی پایین‌تر از ترکیه، افغانستان، پاکستان، عراق، جمهوری آذربایجان و ارمنستان است و فقط به اندازه قیمت در کشور ترکمنستان است، لذا قاچاق سوخت همچنان به صرفه خواهد بود، هرچند نه به اندازه گذشته.
یکی از مهم‌ترین مشکلات امروز کشور نیز کیفیت پایین بنزین‌های مصرفی است. دولت می‌تواند با لحاظ کردن قیمت آزاد و جهانی بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی، فرصت مناسبی را برای پالایشگاه‌های کشور فراهم کند تا کیفیت تولیدات خود را در حد مطلوب و استانداردهای روز جهانی درآورند و مبالغ دریافتی خود را که نسبت به گذشته بیشتر می‌شود، صرف افزایش سرمایه‌گذاری و بهبود فناوری تولید پالایشگاه کنند. رقابت با تولیدات جهانی موجب این تحول خواهد شد.
فرصتی که به دست آمده است، در چند دهه گذشته بی‌نظیر بوده و دولت نباید آن را از دست بدهد. فقط آزادسازی قیمت نیست که مهم است، رفع دغدغه و مسئولیت از دولت در امور تصدی‌گری کالای مهمی مثل سوخت و پرداختن به امور مهم سیاستگذاری یک دستاورد مهم است. دستاورد دیگر آن فرهنگ‌سازی در جامعه است که مردم ارتباط میان متغیرهای اقتصادی را پیدا کنند. یکی از لوازم این کار آزادسازی کامل جایگاه‌های عرضه سوخت خودرو است که می‌توانند قیمت‌های روزانه برای تولیدات خود تعیین کنند. کیفیت سوخت‌ها نیز متفاوت خواهد شد و مردم برحسب کیفیت سوخت هزینه خواهند پرداخت. مهم‌تر از اینها، سودآوری این جایگاه‌ها تغییر خواهد کرد و در بسیاری از مناطقی که تاسیس آنها به صرفه نیست، مقرون به صرفه خواهد شد.
متأسفانه دولت‌های ایران در گذشته، نه از منظر منطق آزادسازی قیمت‌ها، بلکه با هدف تامین بودجه دولت و پر کردن کسری آن اقدام به تعدیل قیمت سوخت می‌کردند و هنگامی که خزانه آنها پر می‌شد، این سیاست را فراموش می‌کردند. اکنون یک فرصت ممتاز و استثنایی ایجاد شده که دولت یک‌بار برای همیشه این غده چرکین اقتصادی را جراحی و از بدن اقتصاد بیمار ایران خارج کند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده