ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تاکید "کوفی عنان" بر لزوم نقش‌آفرینی ایران در حل بحران سوریه

تاکید "کوفی عنان" بر لزوم نقش‌آفرینی ایران در حل بحران سوریه

فارس/ دبیرکل سابق سازمان ملل و اولین نماینده ویژه این سازمان درباره بحران سوریه با ابراز امیدواری درباره مذاکرات اخیر آمریکا و روسیه درباره این بحران، بر لزوم حضور ایران در مذاکرات درباره سوریه تاکید کرد.

«کوفی عنان» دبیرکل سابق سازمان ملل در اظهاراتی بر لزوم حضور و مشارکت ایران در مذاکرات جهت حل بحران سوریه تاکید کرد.

به گزارش رویترز، «کوفی عنان» دبیرکل سابق سازمان ملل که اولین نماینده ویژه این سازمان درباره بحران سوریه هم بوده، در اظهاراتی نسبت به تحرکات اخیر در زمینه این بحران واکنش نشان داد.

عنان که خود در زمان عهده‌دار بودن نمایندگی ویژه سازمان ملل در بحران سوریه بود، بارها بر لزوم حضور ایران در مذاکرات درباره سوریه تاکید داشت و در همین ارتباط با سفر به تهران دیدارهایی هم با مقامات ایرانی داشت، بار دیگر بر لزوم حضور تهران تاکید کرد.

او با اشاره به مذاکرات اخیر آمریکا و روسیه درباره بحران سوریه ابراز امیدواری کرد که این گفتگوها سبب ایجاد فرصتی برای «صلح در سوریه» شود.

عنان تاکید کرد تنها راه برای به ارمغان آوردن صلح در سوریه، همکاری و کار کردن اعضای دائم شورای امنیت و شاید آلمان در کنار قدرتهای منطقه‌ای شامل عربستان سعودی، ترکیه، ایران، مصر و قطر به منظور حل بحران سوریه است.

دبیرکل سابق سازمان ملل گفت: «در این وضعیت نقش روسیه و آمریکا نقشی مهم است. اگر آنها راهی برای همکاری مفید در کنار هم و کار با دیگران پیدا کنند، ما خواهیم توانست یک راه حل پیدا کنیم».

وی که در کنار «الاخضر الابراهیمی» دومین نماینده ویژه سازمان ملل درباره بحران سوریه صحبت می‌کرد، درباره جنگ در سوریه و پایان آن گفت: «هیچ جنگی برای همیشه و ابد ادامه نمی‌یابد».

عنان همچنین تاکید کرد موضوع مهم آن است که کشورهایی که جنگ را تامین مالی می‌کنند و سلاح به طرفهای درگیری می‌دهند مسئولیت پذیرفته و با هم برای پایان جنگ سوریه کار کنند.

دبیرکل سابق سازمان ملل درباره شکست تلاش هایش در سوریه گفت: «شاید سال ۲۰۱۲ خیلی زود بود شاید آن وقت، زمانش نبود اما امروز ما شاهد تماسهایی هستیم که در سال ۲۰۱۲ و حتی یک سال قبل ممکن نبود. شما اکنون دیدارهای روسها، سعودیها، آمریکاییها ترکیه‌ای‌ها که در تلاش برای یافتن یک راه‌حل مشابه هستند را شاهد هستید».

عنان درباره لزوم گفتگو و مذاکرات همه بازیگران و کشورهای تاثیرگذار در بحران سوریه تصریح کرد: «در نهایت شما با آنها تعامل و صحبت خواهید کرد اما شما باید آن را به نحوی مدیریت کنید که آنهایی که تاثیرگذارند و آنهایی که جنگ را تامین مالی کرده‌اند در نهایت این را بگویند که "ما دیگر تامین مالی نمی‌کنیم"».

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده