ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ارائه 41 برنامه ساماندهی حاشیه مشهد به دولت

ارائه 41 برنامه ساماندهی حاشیه مشهد به دولت

خراسان/ در جلسه ستاد بازآفرینی و توانمندسازی سکونتگاه های غیر رسمی استان، پس از بررسی بسته 2 هزار و 160 میلیارد تومانی ساماندهی حاشیه شهر مشهد، اولویت های نهایی ساماندهی حاشیه شهر مشهد در قالب بسته 62 میلیارد تومانی و در 14 محور و 41 برنامه به تصویب رسید و بسته مذکور برای بررسی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تقدیم شد. به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، در جلسه ستاد بازآفرینی و توانمندسازی سکونتگاه های غیر رسمی استان که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، «علیرضا رشیدیان» استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: بسته ساماندهی حاشیه شهر مشهد با کمک صاحب نظران، نخبگان و دستگاه های اجرایی مرتبط تدوین و به وزارت کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، ارائه شد. وی افزود: اعتبار پیش بینی شده برای اجرای این بسته پیشنهادی، دو هزار و 160 میلیارد تومان برآورد شده است که با توجه به محدودیت های منابع دولتی، مقرر شد اعتبار مورد نیاز، از سه منبع دولت، شهرداری مشهد و بخش خصوصی تامین شود.

14 محور و 41 برنامه

استاندار خراسان رضوی گفت: به منظور تسریع روند کار و تامین بودجه، اولویت های این بسته پیشنهادی احصا و در قالب 14 محور در 41 برنامه با اعتباری بیش از 62 میلیارد تومان به معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، ارائه شد. وی تاکید کرد: برای دستیابی به موضوعات اولویت دار و چالش هایی که رفع آن ها به فوریت نیاز داشت؛ از استانداران سابق خراسان رضوی، صاحب نظران و نخبگان دعوت به عمل آمد و موارد شناسایی شد. استاندار خراسان رضوی گفت: پس از مسئله یابی، به منظور حل کارشناسانه و علمی آن ها، از ظرفیت دانشگاه های استان نیز استفاده شد. وی ادامه داد: تحقیقات و ریشه یابی هر چالش مهم، به یک مجموعه دانشگاهی واگذار شد که از جمله آن ها، حل معضل حاشیه نشینی شهر مشهد است.

حل چالش، مستلزم توجه به مبدأ مهاجرت، یعنی روستاها


رشیدیان با تاکید بر این که حل این چالش، مستلزم توجه به مبدأ مهاجرت، یعنی روستاهاست، خاطرنشان کرد: توسعه همه جانبه و متوازن امکانات به ویژه در مناطق کم برخوردار و روستایی به عنوان یکی از سیاست های مهم در دستور کار مدیران استان قرار دارد. وی نقش مردم در تحقق برنامه ها و اهداف دولت را بی بدیل توصیف و تاکید کرد: این همراهی شعار نیست بلکه یک ضرورت و الزام محسوب می شود. استاندار خراسان رضوی، مدیریت جهادی، حضور موثر تمامی دستگاه ها و تقسیم کار منطقی را از جمله عواملی برشمرد که بر تسریع روند اجرای کار موثر است. رشیدیان با تاکید بر این که اگر چه نباید استمرار فعالیت در بخش های مختلف را به تخصیص بودجه منوط دانست؛ ولی انتظار ما از مدیران کشور این است که با توجه به شرایط استان و نقش ملی و فراملی آن، سهم بودجه خراسان رضوی متناسب با شاخص ها در نظر گرفته شود. وی خاطر نشان کرد: هم اکنون که 10 ماه از سال 94 سپری شده؛ برخی تعهدات دولت در حوزه حاشیه شهر و ساماندهی کشف رود به دلیل تنگناهای اعتباری، عملیاتی نشده است ولی اقدامات استان متوقف نشده و دستگاه های متولی به صورت منفی مشغول به فعالیت هستند.

پیشرفت در حوزه های زیرساختی


«سعید نمکی»، معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز در این جلسه با اشاره به تحولات شگرفی که بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران رخ داده است؛ گفت: طی این سالیان، شاخص ها در حوزه زیر ساخت های صنعتی، اقتصادی، تولیدی، خدماتی، سلامت و ... ارتقای قابل توجهی یافته است. وی افزود: به دلیل غفلت از توسعه انسانی در طول پنج برنامه توسعه کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دچار تزلزل در ارتقای شاخص های اجتماعی شدیم. معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اظهار کرد: شرایط موجود، حاصل ناهماهنگی بین زیرساخت ها و غفلت از توسعه انسانی و انسان توسعه یافته است. نمکی، با تاکید بر این که یکی از محورهای اصلی برنامه ششم، توسعه انسانی و اجتماعی است، تصریح کرد: نخستین گام برای کاهش آسیب های اجتماعی، توجه به موضوع حاشیه نشینی و برنامه ریزی برای رفع آن است. وی با بیان این که ما در حل مشکل حاشیه نشینی در کشور و به ویژه مشهد مقدس مصمم هستیم؛ یادآورشد: این مهم با همدلی و وفاق امکان پذیر است. معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به پیش بینی ردیفی جداگانه و مستقل در بودجه به منظور کاهش و رفع آسیب های اجتماعی در کشور، برای تامین بودجه بسته پیشنهادی ساماندهی حاشیه شهر مشهد، قول مساعد داد. نمکی‌گفت: برای رفع مشکل حاشیه نشینی شهر مشهد باید در قالب قرارگاه و به صورت عملیاتی تحت مدیریت یک علمدار، اقدام شود. وی اظهار کرد: خط کشی مسائل مرتبط با حاشیه شهر به امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... کار صحیحی نیست ؛ بلکه این موضوع، معجونی در هم آمیخته است و به دلیل تاثیر گذاری هر مقوله بر دیگری، باید به صورت یکجا دیده شود. معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادامه داد: پرهیز از بخشی نگری، تدوین برنامه ای منعطف مبتنی بر بضاعت اقتصادی و شرایط اقلیمی سازگار با فرهنگ منطقه، تعیین تکلیف و شرح وظیفه برای دستگاه های اجرایی در این حوزه، از جمله شرایطی است که به ما در نیل به اهداف ترسیم شده در این حوزه، کمک می کند. نمکی، افزود: دولت بدون حضور مستمر مردم، در توسعه عرصه های اجتماعی دوام نخواهد داشت و نقش مشارکت مردم، خیریه ها و سازمان های مردم نهاد، در این مسیر تعیین کننده است. وی خاطر نشان کرد: در کنار توجه به مسائل حاشیه شهر نباید از موضوعات شهری و مرکز شهر غفلت کرد؛ چرا که آسیب های اجتماعی می توانند کیلومترها فراتر نیز تاثیرات مخرب خود را داشته باشند. معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تصریح کرد: در حواشی شهرها، کانون های آلوده ای داریم که در صورت پاکسازی نکردن آن ها، می توانند در پاک ترین نقاط مرکز شهر، آثار منفی بگذارند. نمکی با تاکید بر این که ما در کشور با کمبود منابع مواجه نیستیم بلکه مشکل در مدیریت آن است؛ گفت: با این که درآمد دولت در سال های 93 و 94 به حداقل ممکن کاهش یافته است و در بهترین شرایط 73 درصد مطالبات دولت وصول شده؛ طرح های بزرگی در کشور مانند تحول نظام سلامت اجرایی شد. معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تاکید کرد: عدم تخصیص بودجه در بخش های مختلف دلیل بر بی توجهی نیست؛ بلکه این موضوع به دلیل کمبود منابع اعتباری انجام گرفته است. وی از اجرای طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی مدرسه محور به عنوان پایلوت در مشهد مقدس خبر داد.

دستاوردهای ستاد بازآفرینی استان

«محمد مقدوری» معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز در این جلسه اظهار کرد: در دو سال اخیر با دستور استاندار ستاد ساماندهی حاشیه شهر مشهد به صورت ویژه تشکیل و مباحث در چهار محور شامل مسائل کالبدی، فرهنگی و اجتماعی، امنیتی و نیز موضوعات خاص اقتصادی و مالی پیگیری شده است. وی افزود: برای حل و فصل موضوعات مرتبط، اقداماتی در موضوعات ستادی و راهبردی، اجرایی و ساختاری و اطلاع رسانی، در حال انجام است. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: در گام نخست بسته ساماندهی حاشیه شهر مشهد با اعتبار دو هزار و 160 میلیارد تومان، از طریق این ستاد، تدوین و ارائه شد.مقدوری ادامه داد: در گام بعدی، برنامه ریزی و اقدامات ستادی پیگیری و مشکلات برای دستیابی به راهکارهای اجرایی به مسئولان ملی منعکس شد.
وی افزود: اجرای پروژه های آبرسانی در حاشیه شهر از جمله، احداث شبکه های فاضلاب در 105 کیلومتر ، اجاره چهار محل برای کلانتری های جدید، گاز و برق رسانی، اقدامات وسیع اداره کل تبلیغات در 22 عنوان برنامه فرهنگی و اقدامات گسترده شهرداری در بهسازی معابر، برنامه های بسیج سازندگی در مرمت و بازسازی 100 مسجد و ساخت خانه عالم، اقدامات شرکت عمران و بهسازی شهری در بحث مطالعات و تخصیص زمین شهری و طرح مشارکتی و احیای کشف رود که از طرح های افتخار آمیز است؛ از جمله دستاوردهای ستاد بازآفرینی و توانمند سازی سکونتگاه های غیر رسمی استان، است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X