ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اجاره ۱۱ میلیون تومانی زمین‌های کشاورزی کالیفرنیای ایران

اجاره ۱۱ میلیون تومانی زمین‌های کشاورزی کالیفرنیای ایران

تسنیم/ رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با بیان این که رقابت کوری میان کشاورزان برای اجاره زمین‌های جیرفت و جنوب کرمان وجود دارد، گفت: این امر باعث شده که قیمت اجاره سالانه هر هکتار زمین در این منطقه تا ۱۱ میلیون تومان به صورت غیرمنطقی افزایش یابد.

سید یعقوب موسوی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جنوب استان کرمان از دیرباز به عنوان گلخانه طبیعی ایران و جهان، هند کوچک یا کالیفورنیا ایران شناخته می‌شود.

وی افزود: 264 هزار هکتار سطح زیر کشت این استان است و دارای رتبه 1 تا 5، ده محصول کشاورزی را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان ادامه داد: در محصولات گلخانه‌ای خرما،هندوانه، سیب‌زمینی و پیاز طرح استمرار تولید و حنا مقام اول را در کشور داریم و سالانه 4 میلیون و 200 هزار تن انواع محصولات کشاورزی را تولید می‌کنیم.

* صادرات سالانه 30 هزار تن خیار خاردار به روسیه و آذربایجان

موسوی تصریح کرد: بخشی از تولیدات این منطقه به آسیای میانی و جنوب شرقی آسیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس تامین می‌شود و سالانه 30 هزار تن خیار تولیدی جیرفت به طور کامل به کشورهای آذربایجان و روسیه می‌رود.

وی با توجه به این که تولیدات این استان نقش تعیین کننده‌ای در نرخ پیاز دارد، درباره دلایل افزایش قیمت یا کاهش ناگهانی قیمت این محصول اظهار کرد: در مقطعی در استان پیاز خریداری شده از کشاورزان تا 3هزار و 700 تومان افزایش یافت، اما اکنون این رقم به 500 تومان رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان اضافه کرد: باید اذعان داشت که عرضه و تقاضا در تعیین قیمت محصولاتی مانند سیب‌زمینی و پیاز تاثیرگذار است به طوری که ماهیانه 300 تا 310 هزار تن سیب‌زمینی در کشور مصرف می‌شود که اگر میزان تولید از این رقم کمتر یا بیشتر شود متعاقب آن قیمت‌ها کمتر و یا بیشتر می‌شود.

* 8 هزار حلقه چاه غیر مجاز در جنوب کرمان وجود دارد

موسوی در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با وضعیت چاه‌های غیرمجاز در این استان با توجه به محدودیت منابع آبی گفت: در حال حاضر بیش از 80 هزار حلقه چاه غیرمجاز در جنوب استان کرمان وجود دارد که با همکاری قوه‌قضائیه توانستیم بخش کمی از آنها را پر کنیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود با بیان این که مدیریت منابع آب وظیفه وزارت نیرو است گفت: ما تنها مصرف کننده آب هستیم و تلاش می‌کنیم که در این ارتباط افزایش راندمان ایجاد کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در پاسخ به این سوال تسنیم مبنی بر این که یکی از مواردی که در کشور به صورت نادر مشاهده می‌شود اجاره زمین‌های کشاورزی با مبالغ گزاف است، که در جیرفت و جنوب کرمان مشاهده می‌شود، آیا در این ارتباط برنامه‌ای برای مدیریت امور وجود دارد یا خیر؟ گفت: خاک این منطقه بسیار حاصلخیز است و در آن 2 کشت انجام می‌شود به طوری که می‌توان 2 مرتبه سیب‌زمینی و یا پیاز را کشت کرد.

موسوی افزود: این مسئله یکی از دلایل افزایش قیمت زمین در منطقه شده و میان کشاورزان رقابت کوری برای اجاره زمین‌ها وجود دارد که این امر باعث شده است هر هکتار زمین منطقه تا 11 میلیون تومان اجاره شود.

وی افزود: ما از کشاورزان خواهش می‌کنیم که میزان اجاره زمین‌های خود را کاهش دهند و باید اذعان داشت که قیمت منطقی این عراضی 3 تا 4 میلیون در هکتار است.

این مقام مسئول با بیان این که سطح زیر کشت محصولات آب‌بر در جنوب استان کرمان کاهش می‌یابد گفت: بر این اساس برنامه‌ریزی شده است که سطح زیر کشت یونجه و ذرت کاهش یابد که این 2 محصول در مقایسه با هندوانه به عنوان یک محصول آب‌بر مصرف بیشتری دارد.

موسوی یادآور شد: برای مدیریت مصرف آب برای تولید هندوانه در جیرفت به عنوان بزرگترین تولید کننده این محصول از روش‌هایی مانند مانش و آبیاری به روش کیپ استفاده می‌شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده