ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیر صنعت: به دنبال گران کردن خودرو بودیم

وزیر صنعت: به دنبال گران کردن خودرو بودیم

تسنیم/ وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به دنبال گران کردن خودرو بودیم اما شورای رقابت با ما مخالفت کرد که نتیجه آن ارزان شدن خودرو بود.

محمدرضا نعمت‌زاده امروز در نشست خبری که به منظور تشریح عملکرد و اقدامات وزارت صنعت در طول دو سال گذشته برگزار شده بود با اشاره به اینکه این وزارتخانه در همان روزهای فعالیت خود با شرایط نامناسبی روبرو بوده است اظهار داشت: شرایط رکود و عدم رونق بازار باعث شده است تا نتوانیم به اهداف خود در افزایش سطح اشتغال در کشور دست پیدا کنیم اما باید بگویم با اقدامات موثری که در طول این دو سال انجام شده است بیش از 8 هزار طرح صنعتی اعم از کوچک و بزرگ تکمیل و به تولید رسیده است.

وی با اشاره به اینکه تکمیل طرح‌های مذکور باعث ایجاد 120 هزار شغل در کشور شده است، گفت: وزارت صنعت از همان روزهای نخست فعالیت خود در دو سال گذشته اقدامات را هم برای رفع موانع تولید انجام داد. به نحوی که 36 مصوبه از همان روزهای نخست تصویب و در راستای آن اقدامات عملیاتی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی صورت گرفت. در نهایت توانستیم قانون رفع موانع تولید را به تصویب برسانیم.

نعمت‌زاده با اعلام اینکه در طول این دو سال برنامه راهبردی وزارت صنعت نیز تدوین شد تصریح کرد: این برنامه در طول مطالعات متعدد با دستگاه‌های مختلف تدوین شده است اما دستگاه‌ها می‌توانند پیشنهادات خود را برای تکمیل آن اعلام نمایند.

انجام مذاکرات خودرویی در حاشیه مذاکرات هسته‌ای
وزیر صنعت در مورد اقدامات این وزارتخانه به بحث دیپلماسی اقتصادی در کنار دیپلماسی سیاسی پرداخت و افزود: از همان روزهای نخست شروع مذاکرات ما می‌دانستیم که بنگاه‌های غربی خواستار افزایش همکاری‌های خود با ایران هستند اما به دلیل محدودیت‌ها این افزایش همکاری میسر نبود. در همین راستا وزارت صنعت در طول مذاکرات توافق ژنو یکی از معاونین خود را به همراه تیم مذاکره کننده به ژنو فرستاد که خوشبختانه توانستیم موانع تامین قطعات خودرو را در طی مذاکرات ژنو برطرف کنیم حتی در حوزه صادرات مواد پتروشیمی به توافقات خوبی دست پیدا کردیم.

وی تصریح کرد: بنده حتی در یکی از جلسات تهدید کردم که اگر شرکت‌های کشورهای اروپایی نخواهند به توافق برسند ایران دیگر مذاکرات خود را با آنها ادامه نخواهد داد.

نعمت‌زاده در ادامه سخنان خود به تاکیدات مقام معظم رهبری در حمایت از تولید و افزایش تجارت خارجی اشاره کرد و افزود: ایشان در جلسه اخیر خود با هیئت دولت در مورد پول‌های بلوکه شده، تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی و افزایش تجارت خارجی با تاکید بر صادرات غیرنفتی نکات مهمی را اعلام کردند. البته ایشان در سال 74 نیز به رئیس جمهور وقت 3 بار طی نامه‌هایی موانع پیش روی تولید و افزایش صادرات غیرنفتی را تاکید کرده بودند که این مورد نشان می‌دهد باید در حوزه تجارت خارجی اقدامات موثری انجام دهیم.

وی در رابطه با وضعیت این روزهای صنعت خودروسازی کشور اظهار داشت: خودروسازان ما امروز با مشکل خاصی روبرو نیستند حتی استراتژی‌های 10 تا 5 ساله را نیز تدوین کرده‌اند. خوشبختانه در افزایش حجم تولید نیز اقدامات مناسبی را انجام می‌دهند به نحوی که امسال افزایش 2 برابری صادرات خودرو نسبت به سال گذشته پیش‌بینی شده است.

کاهش قیمت خودرو نه، ثبات قیمت‌ها شاید
وزیر صنعت با اشاره به ایجاد کمپین عدم خرید خودرو گفت: متاسفانه فضایی در جامعه ایجاد شده است که نباید خودرو بخریم زیرا در آینده قیمت‌ها ارزان خواهد شد. این در حالیست که نه خودروسازان و نه وزارت صنعت و حتی رئیس شورای رقابت صحبتی را در مورد کاهش قیمت خودرو اعلام نکرده‌اند.

نعمت‌زاده خطاب به خبرنگاران اظهار داشت: شما نباید به اینگونه اخبار نادرست دامن بزنید. به اعتقاد بنده اگر مذاکرات به نتیجه نمی‌رسید حتی نرخ دلار افزایش می‌یافت که این موضوع برای تولید کننده و صنعت کشور اثرات نامناسبی را بوجود می‌آورد.

وی با اشاره به تصمیمات پشت پرده وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت خودرو، اظهار کرد: در ماه های گذشته به دنبال گران کردن خودرو بودیم که شورای رقابت با تصمیم ما مخالفت کرد که اکنون شاهد ارزان شدن خودرو هستیم.

وزیر صنعت با اشاره به اینکه افزایش تولید و بهره‌وری در دستور کار صنعت خودروسازی کشور قرار دارد اظهار داشت: چند روز گذشته بنده گزارش مالی صنعت خودروسازی کشور را به بانک مرکزی ارائه کردم که در آن شرکت‌های خودروساز برنامه‌های خود را برای کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری اعلام کرده بودند. حتی بنده جلساتی را نیز با شرکت‌های خودروساز برای اصلاح ساختار مالی آنها برگزار کردم که این موضوع نشان می‌دهد این صنعت هر روز درصدد پیشرفت و توسعه خود است.

وی با اشاره به اینکه امیدوارم بعد از نهایی شدن مذاکرات و لغو تحریم‌ها شرایط بهتر شود، گفت: وزارت اقتصاد خود اعلام کرده است که هفته‌ای 2 تا 3 مورد تقاضا از شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران را دریافت می‌کند اما تحقق این موارد بعد از برداشتن تحریم‌ها بوجود خواهد آمد.

سال آینده در تولید گندله سنگ آهن خودکفا می‌شویم
وی در ادامه در خصوص دخالت‌های دولت درباره گندله گفت: معادن انحصاری و مصرف‌کننده‌های انحصاری در بخش معدن داریم ولی این شامل حال همه موارد نیست.

امسال نیت ما در بخش معدن رفتن به سمت عرضه و تقاضا بود به طوریکه حتی در این ارتباط نامه‌ای نیز به مسئولان ذیربط نوشتم اما ما امسال کمبود گندله داشتیم و وقتی کمبود و انحصار داریم دخالتی شد تا فعالیت برخی صنایع متوقف نشود. بنابراین در تعرفه‌های واردات تغییراتی انجام دادیم اما چون کافی نبود آمدیم واردات این محصول را نیز با ارز آزاد گذاشتیم که این امر نیز کفایت نکرد.

نعمت‌زاده اضافه کرد: از سال آینده امیدواریم که به خودکفایی در تولید گندله برسیم بنابراین در حال حاضر مجبور شدیم که سود را به صورت عادلانه در زنجیره تولید توزیع کنیم. اما گندله‌سازها سود بیشتری می‌خواستند که قابل اجرا نیست.

طرح جدید برای مقابله با قاچاق کالا
وزیر صنعت در خصوص راهکارهای دولت در برنامه ششم برای مقابله با قاچاق کالا گفت: در جلسات متعددی طرح رهگیری و شناسایی مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است و دیروز اولین نامه آن تهیه شد و به مسئولان ذیربط نیز اطلاع داده شد که طبق قانون برای نهایی شدن باید در دولت تصویب شود.

وی در توضیح این دو طرح گفت: باید روشی ایجاد شود که بر واردات کنترل بیشتری انجام شود بنابراین دو طرح رهگیری و شناسه در قالب طرح‌های جداگانه به دولت ارائه شد تا بتوانیم رهگیری و شناسایی لازم را در این خصوص انجام دهیم.

نعمت‌‌زاده تصریح کرد: با توجه به مشکلات مرزی که در کشورهای همسایه ایران وجود دارد به خاطر این شرایط ویژه و عدم اشراف بر مرزهای خود شاهد واردات کالای قاچاق هستیم از طرفی نیز بخش بزرگی از واردات کالای قاچاق از جنوب کشور و از طریق دریا انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: برای واردکنندگان پوشاک نیز اطلاعیه‌ای داده شده است که آنها موظف می‌شوند در زمان واردات اطلاعات خود را ثبت کنند در غیر این صورت در صورت مشاهده کالای ثبت نشده و قاچاق دکان و تجارت‌خانه آنها بسته می‌شود.

وزیر صنعت اظهار کرد: بخشنامه‌ای نیز برای اصناف ارسال شده که در آن فروشگاه‌ها و صنوف مکلف شده‌اند که از عرضه کالای قاچاق در محل کسب خود خودداری کنند.

نعمت‌زاده در تعریف کالاهای قاچاق گفت: بخشی از کالاهای قاچاق مانند پوشاک، سیگار موبایل، لوازم خانگی به دلیل کم‌حجم بودن دارای بیشترین حجم قاچاق کالا به کشور هستند که بنده با همکارانم هر هفته یک بار در خصوص این موارد و تعریف آنها صحبت می‌کنیم. طرح دولت برای مقابله با قاچاق کالا به مجلس می‌رود تا مکانیزم های لازم د‌ر آن دیده شود و مسائل مورد نظر آن روشن و مشخص شود.

در ادامه این نشست، خسروتاج قائم مقام نعمت‌زاده در امور بازرگانی در توضیح بیشتر این طرح گفت: برخی از کالاها نیاز به شناسنامه و کد رهگیری ندارند و به مثابه کالای قاچاق هستند که از این جمله می‌توان به میوه‌هایی مانند انگور شیلی، گلابی ترکیه و برخی از برندهای سیگار اشاره کرد که برای این دسته از کالاها بدون کد شناسه و رهگیری برخورد می‌شود.

وی اضافه کرد: در صورتی که هرگونه از این کالاها در بازار مشاهده شود با تمام زنجیره‌های موجود در بازار اعم از انبار، مغازه‌دار و ... برخورد می‌شود. اما در مواردی برخی کالاها نمونه‌های مشابه در بازار مصرف داشته یا به صورت قانونی وارد می‌شوند، این کالاها نیازمند دریافت شناسه و رهگیری لازم هستند.

خسرو تاج یادآور شد: برای شناسایی و رهگیری این کالاها از کد 14 رقمی استفاده خواهد شد که بر روی کالا نصب می‌شود.

وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه تاکید کرد: زمانی که این دسته از کالاها به کشور وارد می‌شود در گمرک امور ثبت آن انجام می‌شود تا از این طریق بتوانیم از عرضه کالاهای قاچاق جلوگیری شود در غیر این صورت با توجه به تنوع زیاد محصولاتی مانند موبایل، امکان برخورد با آنها وجود نخواهد داشت.

وی در خصوص طرح‌هایی که در گذشته برای مبارزه با کالاهای قاچاق انجام شده است و به نتیجه نرسیده و در نهایت منجر به از درست رفتن پول مردم شده است گفت: آنهایی که این پول‌ها را خرج کرده‌اند باید جواب دهند. در گذشته نیز این سوال از من پرسیده شد و بنده نیز به آنها جواب دادم که بی‌خود کردند که آن پول‌ها را دادند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده