ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ولایتی: نقش ایران در شکل گیری تمدن اسلامی بسیار مهم است

ولایتی: نقش ایران در شکل گیری تمدن اسلامی بسیار مهم است

ایرنا/ رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نقش ایران در شکل گیری تمدن اسلامی و سلسه های شیعی بسیار مهم بوده است.

علی اکبر ولایتی روز چهارشنبه در آیین گشایش همایش علمی بین المللی ابن هیثم و نور در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: محیط علم پرور آل بویه در عراق و ایران نقش مهمی در ایجاد قله تمدن اسلامی داشته است.

وی گفت: بصره در آن زمان از نظر جغرافیایی جزء ایران بوده و این منطقه نیز در شکل گیری تمدن اسلامی و سلسله های شیعی نقش داشته است.
وی با اشاره به اینکه ابن هیثم در عصر شکوفایی تمدن اسلامی و ایرانی در قرن چهارم و پنجم هجری زندگی می کرد افزود: 22 محرم طبق مستندات تاریخ، سالگرد میلاد ابن هیثم است.
مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل گفت: آل بویه در سایه علم پروری و به دلیل اقدامات علمی که انجام می دادند بین سلسه های ایرانی منحصر به فرد بود.
وی بیان کرد: ما در آن زمان در بغداد دانشمندانی چون شیخ مفید، شیخ طوسی و شیخ رضی را داشتیم.

ولایتی به استقرار دانشمندان در محل اسکان آل بویه اشاره کرد و گفت: این علم پروری نقش بسیار اساسی در پرورش دانشمندان داشت.
وی با اشاره به همزمانی دوره ابن هیثم با شیخ الرئیس افزود: در این زمان انسان ها و دانشمندان بزرگی زندگی کرده اند که نکته مهمی دارد و آن اینکه بی دلیل بزرگانی مانند ابن هیثم در این زمان رشد نمی کند مگر اینکه محیط علمی آماده باشد.

وی اظهار کرد: ابن هیثم در علوم مختلف مانند ریاضی، فقه، منطق، اخلاق، طب و غیره صاحبنظر و سرآمد بود.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وی کسی بود که روش استقرار را در کار علمی در پیش گرفت، ابن هیثم 24 کتاب در فیزیک، 24 کتاب در نجوم، 11 کتاب در ریاضی، 40 کتاب در فلسفه و یک کتاب در پزشکی دارد.
وی افزود: این دانشمند بزرگ کسی بود که برای نخستین مرتبه تاثیر اینرسی یا لختی را در دینامیک مطرح کرد.

ولایتی گفت: ابن هیثم در مورد هاله دور ماه نیز معتقد است نور ماه در داخل بلورهای آب یا یخ تجزیه می شود و یخ نور را مانند یک منشور تجزیه می کند و نور به صورت هاله به نظر می رسد.
وی بیان کرد: ابن هیثم، جو غلیظ اطراف زمین را حدود 15 کیلومتر حدس می زد و امروز هم این فاصله را بین شش تا 17 کیلومتر اثبات کرده اند.
وی گفت: از ابن هیثم به بعد نور شناسی پیشرفتی نداشت تا قرن هفتم و هشتم این علم دوباره شروع به رشد کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ارتباط دانشمندان اسلامی صرفنظر از مرزهایشان در پرورش علم در بلاد اسلامی مهم بوده است.
وی با اشاره به اینکه ارسطو معتقد بود که نور در خلاء مانند صوت منتشر نمی شود اظهار کرد: ابن هیثم و شیخ الرئیس معتقد بودند نور در خلاء منتشر می شود.

ولایتی گفت: به طور حتم محیط بسیار مساعد علمی که توسط سلسله ایرانی و شیعی آل بویه در ایران فراهم شده بود قله تمدن اسلامی در این زمان بود.
وی افزود: الحاوی یکی از وزرای آل بویه، دست نوشته های رازی را از دختر این دانشمند به قیمت گزاف می خرد تا آنها دچار فقر نشوند.

وی گفت: الحاوی با این اقدام خود موجب جمع آوری کتاب 23 جلدی رازی شد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک بیان کرد: بسیاری از تحقیقاتی که به نام دیگران ثبت شده، دست پروده دانشمندان اسلامی است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده