ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تله گذاری شبکه ماهواره‌ای برای هنرمندان ایرانی

تله گذاری شبکه ماهواره‌ای برای هنرمندان ایرانی

بانی فیلم/ شنیده‌ها حاکی از پیوستن چند هنرپیشه به جمع دست اندرکاران این شبکه هستند
صدای سازی که یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان طی دو سه سال اخیر در حال کوک کردن آن بوده است، آرام آرام بلند شده و سینما و تلویزیون ما همچنان دست و پا بسته مشغول نظاره این جریان مشکوک و فرصت طلبانه هستند.
از حدود دو سال پیش که پای یک اطلاعیه عجیب در تعدادی از شبکه‌های ماهواره‌ای باز شد، شاید کمتر کسی باور می‌کرد تیر گردانندگان آن به هدف بخورد. در تیزرهای مذکور، از هنرمندانی که به زبان فارسی تکلم می‌کنند و با هنرهای بازیگری، تدوین، کارگردانی و... آشنایی دارند، خواسته می‌شود تا برای همکاری در جهت ساخت برنامه و سریال با شماره‌های اعلام شده تماس بگیرند. با این حال طولی نکشید که مدیران این شبکه به پخش تیزرهای دعوت به همکاری بسنده نکردند و ضمن برقراری تماس از طریق تلفن یا ایمیل با تعدادی از هنرمندان سرشناس داخل کشور از جمله چند نویسنده و کارگردان، شرایطی اغوا کننده را برای ساخت برنامه در خارج از کشور برای پخش در همان شبکه مطرح کردند. در این بین طبق اطلاع خبرنگار بانی فیلم، تعداد قابل توجهی از هنرمندان داخلی اعم از تصویربردار، صدابردار، بازیگر و... با هدف شکل گیری این همکاری به ترکیه، دبی یا مالزی یعنی کشورهایی که شبکه جم در آنها دفتر دارد، سفر و باب آشنایی را باز کرده اند.


اپیدمی بی‌پولی، دلیل جدی نشدن همکاری
با وجود این ابراز علاقه از سوی تعدادی از هنرمندان داخل کشور، شمار محدودی از آنان جذب این شبکه‌ها شده‌اند و اغلب پس از جلسات یا تماس‌هایی، قید آنرا زده‌اند. گویا گروه تلویزیونی جم به عنوان قطب اصلی ارائه دهنده پیشنهاد همکاری، همچون صدا و سیما از مشکل بی‌پولی و کمبود بودجه رنج می‌برد. در نتیجه زمانی که هنرمندان سرشناس از در تعامل با مدیران این شبکه وارد می‌شوند، به ارقام نازلی به عنوان دستمزد بر می‌خورند که بی‌شک در داخل کشور بیش از این مبالغ‌ اندک عاید آنان می‌شود. به همین علت تاکنون هنرمندانی که بازار کار قابل قبول یا دست کم نسبتاً مناسبی در داخل دارند و به اصطلاح هنوز زنگ خورهایشان، امور زندگی‌شان را می‌چرخاند، جذب این شبکه‌ها نشده‌اند. این در حالی است که برخی دیگر از هنرمندان که در باند یا دسته خاصی نیستند و برای گرفتن نقش به هر ترفندی متوسل نمی‌شوند یا شاید هم راه آنرا بلد نیستند، به مرور تن به همکاری با چنین شبکه‌هایی می‌دهند. بر اساس اطلاعات خبرنگار بانی فیلم، مانی کسرائیان که با «بانوی اردیبهشت» (رخشان بنی اعتماد) شناخته شد، ولی در ادامه نتوانست از توفیق آن فیلم به نفع خود بهره ببرد، یکی از بازیگرانی است که به شبکه جم پیوسته. او سال گذشته با فیلم «ساکن طبقه وسط» (شهاب حسینی) روی پرده بود، ولی در کل به عنوان بازیگری کم کار طی سالهای اخیر شناخته می‌شود. چکامه چمن ماه که نیمه نخست امسال او را به نقشی کوتاه در سریال «جاده قدیم» (بهرام بهرامیان) در شبکه یک دیدیم نیز دیگر بازیگری است که اخیراً از کشور خارج و گویا این روزها در ترکیه وارد مذاکره با مدیران گروه تلویزیونی جم شده تا در تولیدات آتی آن جلوی دوربین رود. هفته گذشته نیز صدف طاهریان با برداشتن حجاب در اینستاگرام از مدل شدن خود خبر داد. او هفته گذشته با انتشار ویدئوی کوتاهی در این شبکه اجتماعی با رد شایعات درباره هک شدن پیج خود، به طرز کنایه آمیزی از آنچه «توجه» و «نگرانی» فالوورهایش خواند، تشکر کرد و طولی نکشید که شنیده‌ها خبر از پیوستن او به شبکه جم دادند. «پس‌ کوچه‌های شمرون»، «هیچ کجا هیچکس» و «قرار بعدی همانجا» سه فیلم سینمایی بودند که به همراه چند تله فیلم، کارنامه جمع و جور طاهریان را تشکیل می‌دهند و شاید بیراه نباشد که او را نیز جزو بازیگران کم کار بدانیم.
در چنین شرایطی بعید نیست که لیست خلوت این بازیگران جلای وطن کرده، بزودی شلوغ شود. به ویژه وقتی بدانیم شمار تولیدات تلویزیون طی دو‌ـ سه سال اخیر به دلایل مختلف که مهمترین آن، کمبود بودجه است، به شدت کاهش یافته و در همین معدود سریالها و تله فیلم‌ها نیز گروهی تکراری از بازیگران و عوامل پشت صحنه رفت و آمد دارند. خاصه آنکه اغلب گلایه‌های همین بازیگران را نسبت به عدم پرداخت به موقع دستمزدهایشان در رسانه‌ها و مطبوعات نیز می‌شنویم. از سویی خیلی از هنرمندان، طرفی از تولیدات محدود سینما و تلویزیون و ریشه دوانی روابط در انتخاب بازیگران و عوامل ساخت نمی‌بندند و به دام بیکاری می‌افتند. معضلی که امروز تعدادی قلیل و بی شک فردا شمار بیشتری از آنان را به سوی شبکه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای خارج از کشور رهنمون می‌کند. حال آنکه توزیع عادلانه و خالی از مناسبات و باند بازیِ فرصت‌های شغلی راه را برای بروز چنین اتفاقات ناامید کننده‌ای می‌بندد و از دلسردی هنرمندان، به ویژه پیشکسوت‌ها پیشگیری می‌کند...


شبکه‌ای که همه ما را دوست دارد!
شبکه جم کمتر از یک دهه پیش و از سال 1386 فعالیت خود را کلید زد و با شعار «جم همه شما را دوست دارد»، وارد کارزار برنامه‌ سازی برای فارسی زبانان شد. سعید کریمیان مدیر و موسس این شبکه، یکی از چهره‌های اصلی است که به طور مستقیم با هنرمندان داخلی ارتباط برقرار می‌کند و شرایط شغلی ایده‌آلی را در وهله اول به اغلب آنان وعده می‌دهد. هر چند در تماسهای تلفنی و یا قرارهای حضوری بعدی، با توجه به میزان رقم دستمزد پیشنهادی، مشخص می‌شود شرایط مالی چندان هم که جلوه داده می‌شود، ایده‌آل نیست. گروه تلویزیونی جم امروز 12 شبکه دارد که جم تی وی، ریور، اونیکس، روبیکس، جم کلاسیک، جم جونیور از جمله آنها هستند. کریمیان که در سه شرکت بزرگ آپولونیا کالج، دبلیو آی پی و گروه طلایی آسیا سهامدار است، ضمن پخش تیزرهای تبلیغاتی شبکه‌های خود، تلاش گسترده‌ای را برای جذب و پخش آگهی‌های داخل کشور نیز آغاز کرده است. پخش آنونس تعدادی از فیلم‌های سینمایی روی پرده و شماری از محصولات تجاری در شبکه‌های جم، از جمله دستاوردهای این تلاش‌ها هستند. غیر از دوبی، مالزی و ترکیه، این شبکه در آمریکا و شهر لس آنجلس هم دفتر دارد. مدیران این شبکه مدتها پیش با گردانندگان شبکه فارسی وان طرح دوستی ریختند و تعاملاتی را با یکدیگر داشتند که سرانجام به اختلافی شدید و در پی آن جدایی کشیده شد. گروه تلویزیونی جم امروز حجم عظیمی از سریالهای خارجی و به ویژه ترکیه‌ای را با دوبله فارسی به پخش می‌رساند که مخاطبان فراوانی را جذب خود کرده است و حتی دست به بازپخش سریالهای محبوب سالهای گذشته صدا و سیما نیز زده. در این مورد جالب آنکه سریالی خاطره انگیز مثل «آرایشگاه زیبا» با جرح و تعدیل در شبکه‌های داخلی بازپخش می‌شود، اما جم آنرا به طور کامل و آن هم به صورت هفتگی در کنداکتور خود قرار داده است!
تعرفه پخش تبلیغات نیز در این شبکه در مقایسه با صدا و سیما پایین است و از ثانیه‌ای 11 هزار تومان تا 330 هزار تومان متغیر. قیمت‌هایی فریبنده که با توجه به کمترین میزان محدودیت و ممیزی، بدل به فرصتی مطلوب برای صاحبان سرمایه و تهیه کنندگان جهت ارائه آگهی‌هایشان به این شبکه شده است.
بانی فیلم طی روزهای آینده اتفاق اخیر در جذب هنرمندن داخلی به شبکه جم را در گفت و گو با برنامه‌سازان و صاحب نظران بررسی خواهد کرد تا زوایای دیگری از این جریان نامیمون روشن شود.

تله گذاری شبکه ماهواره‌ای برای هنرمندان ایرانی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده