ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تشریح‌ محورهای‌ نظارتی‌ کمیسیون‌ امنیت‌ ملی بر برجام توسط یک نماینده مجلس

تشریح‌ محورهای‌ نظارتی‌ کمیسیون‌ امنیت‌ ملی بر برجام توسط یک نماینده مجلس

خانه ملت/ عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، از تشکیل کمیته ویژه نظارت بر برجام با حضور وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌ها خبر داد و گفت: سازمان انرژی اتمی مکلف به ارائه گزارش درباره اعمال محدودیت در تحقیق و توسعه از سوی آژانس، خاتمه پرونده PMD)) و ارائه (CPM) اجرایی برنامه مصوب 15 ساله و به کمیسیون است.

مهدی دواتگری با اشاره به برنامه‌ریزی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس برای نظارت بر اجرای برجام، گفت: به نظر من این طرح باید دارای محورهای مختلف باشد تا تمام وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه عمل با آن درگیر شوند.

وزارت اقتصاد و بانک مرکزی باید مسئول رصد روند اقتصادی برجام و رفع تحریم‌ها و اموال بلوکه شده

نماینده مردم مراغه و عجبشیر در مجلس شورای اسلامی، در تشریح محورهای نظارتی کمیسیون امنیت بر اجرای برجام، افزود:‌ در این رابطه وزیر امور خارجه و رئیس ستاد اجرایی برجام باید هر سه ماه یکبار گزارشی را درباره اجرای برجام به این کمیسیون ارائه کند، همچنین وزارت اقتصاد و امور دارایی و بانک مرکزی باید پاسخگوی روند اقتصادی برجام و رفع تحریم‌ها و اموال بلوکه شده به مجلس باشد.

تکلیف وزارت نفت برای ارائه گزارش بحث لغو تحریم فروش نفت، پتروشیمی و معیانات گازی به کمیسیون امنیت

وی ادامه داد: از طرف دیگر وزارت نفت موظف است که در بحث لغو تحریم فروش نفت، پتروشیمی و معیانات گازی به کمیسیون امنیت، گزارش دهد، همچنین وزارت دفاع می بایست درباره اقدام مورد نیاز در خرید و فروش تسلیحات و تحقیق و تولید و انجام مانورهای موشکی و درخواست آژانس برای بازرسی از مراکز نظامی را به صورت دوره‌ای گزارشی ارائه کند.

وزارت صنعت و معدن مکلف به تهیه گزارش در مورد خرید تجهیزات و تکنولوژی صنایع کشور است

دواتگری افزود: همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باید درخصوص خرید تجهیزات و تکنولوژی صنایع کشور به‌ویژه محصولات دو منظوره و اشاعه‌ای و درخواست فروشنده برای اعمال نظارت و به کارگیری اقلام فوق و موانع ایجاد شده در مسیر صادرات غیرنفتی را به کمیسیون مربوطه گزارش دهد.

محورهای گزارش سازمان انرژی اتمی

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد:‌ از طرف دیگر سازمان انرژی اتمی موظف است وظایف مطروحه در برجام درباره تعهدات آژانس در زمینه کمک فنی و تحقیقاتی به برنامه هسته‌ای، کمک به طراحی و ساخت قلب راکتور خنداب، تأمین میله‌های سوخت 20 درصد جهت به کارگیری در نیروگاه‌های تحقیقاتی تهران، فروش مازاد آب سنگین تولیدی و نظارت‌های معلول درخواست شده و نوع تعامل آژانس با برنامه جامع 15 ساله این سازمان را به طور جامع گزارش دهد.

سازمان انرژی اتمی برنامه 15 ساله هسته‌ای را به کمیسیون امنیت می‌دهد

وی گفت: همچنین سازمان انرژی اتمی مکلف به ارائه گزارش درباره اعمال محدودیت در تحقیق و توسعه از سوی آژانس، خاتمه پرونده PMD)) و ارائه (CPM) اجرایی برنامه مصوب 15 ساله و به کمیسیون است.

دواتگری ادامه داد: این سازمان همچنین مکلف است در رفع تحریم‌ها در حوزه خرید هواپیما، خرید قطعات و انجام تعمیرات و ارائه سوخت به هواپیماهای ایران را بر اساس توافقات برجام کنترل کرده و هر سه ماه یکبار به کمیسیون گزارش کند، از طرف دیگر بیمه هواپیما نیز در این بخش باید مدنظر قرار گیرد.

تکلیف شرکت‌های کشتیرانی و نفتکش ایران برای تهیه گزارش از هر گونه محدودیت در جابه جایی کالا و محموله و کارشکنی‌های گروه 1+5

وی گفت: در این رابطه شرکت‌های کشتیرانی و نفتکش ایران نیز موظف هستند هر گونه محدودیت در جابه جایی کالا و محموله و کارشکنی‌های گروه 1+5 را به همراه عملکرد شرکت‌های بیمه به صورت دوره‌ای گزارش کند، همچنین وزارت علوم مکلف است تحصیل دانشجویان ایرانی در رشته‌های علوم هسته‌ای و علوم مربوطه در دانشگاه‌های معتبر دنیا را بررسی و هر گونه اعمال محدودیت در تحصیل و تحقیق این افراد را گزارش دهد.ژ

تکالیف وزارت اطلاعات دو جریان روند نظارتی اجرای برجام

این نماینده مردم در مجلس نهم، یادآور شد: وزارت اطلاعات مکلف است که با تشکیل قرار گاه برجام ضمن نظارت و مراقبت از تحرکات دشمن، مانع نفوذ آن‌ها در سیستم‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی دفاعی کشور شده و گزارش اقدامات خود را به کمیسیون امنیت ارائه کند.

تشکیل کمیته ویژه نظارت بر برجام با حضور وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌ها

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، افزود:‌ همچنین قرار است که کمیته نظارت برجام با ترکیب نماینده وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی، سازمان کشتیرانی، سازمان نفتکش، نماینده وزارت نفت، نماینده وزارت علوم، سازمان هواپیمایی کشور، نماینده وزارت دفاع، نماینده وزارت اطلاعات و مرکز پژوهش‌های مجلس تشکیل و این کمیته براساس وظایف قانونی خود، گزارش پیشرفت برجام را تهیه و هر 6 ماه یکبار به صحن علنی مجلس ارائه می‌کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده