ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جان کری: ایران به تعهداتش عمل کرد ما هم به تعهداتمان عمل می کنیم

جان کری: ایران به تعهداتش عمل کرد ما هم به تعهداتمان عمل می کنیم

آخرین خبر/ وزیر خارجه آمریکا بعد از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام توسط محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران در مقر اروپایی سازمان ملل حضور پیدا کرد و گفت: خوشحال هستیم که ایران به تعهداتش عمل کرده و تاکنون همه گامهایی که باید براساس توافق برمی‌داشت را برداشته است و ما نیز به تعهدات خود عمل می‌کنیم.

خبرهای لحظه به لحظه از آغاز اجرای برجام را در کانال تلگرامی "آخرین خبر" دنبال کنید


به گزارش میزان، جان کری وزیر خارجه آمریکا بعد از شروع رسمی اجرای برجام در بیانیه ای که در حضور خبرنگاران در وین قرائت شد گفت: ما امروز یک بار دیگر یادآوری کردیم که دیپلماسی چه اهمیتی دارد. بعد از سالهای مذاکره هم در راستای مذاکرات هسته‌ای و هم در راستای نگاه به مشکلات دیپلماتیک بلند مدت، در نهایت 4 شهروند آمریکایی که به طور ناعادلانه در ایران زندانی شده بودن به آغوش خانواده خود بازگشتند. وی افزود: این دو مسیر مذاکره(مذاکرات هسته‌ای و تبادل زندانیان) به هم ارتباطی نداشتند و تردیدی نیست که بعد از اینکه دو طرف در مذاکرات هسته ای به یکدیگر نزدیکتر شدند سرعت تلاشهای انساندوستانه برای آزادی این زندانیان افزایش یافت.وزیر خارجه آمریکا ادامه داد؛ امروز بعد از 2.5 سال مذاکره، آژانس راستی آزمایی کرد که ایران در چارچوب برنامه جامع مشترک ایران به تعهدات خود عمل کرده است. نمایندگان آژانس فردا به ایران خواهند رفت. ایران قدمهای بزرگی برداشته است که بسیاری تردید داشتند این گامها حتی عملی شود.

وی تاکید کرد که ابعاد واقعی این موفقیت سالهای آینده مشخص خواهد شد.کری در ادامه گفت: ما تحریمها را بلافاصله برخواهیم داشت. از امروز 16 ژانویه 2016 به روز اجرای برجام رسیدیم. امروز به لحظه‌ای رسیدیم که تعهدات ایران از روی کاغذ خارج و به مرحله اجرا درآمده است. امروز با اظمینان می‌توانیم بگوییم که همه راههای ایران برای رفتن در مسیر ساخت سلاح و مواد شکافت پذیر بسته شده است.وزیر خارجه آمریکا ادامه داد؛ قدمهایی که ایران برای محدود شدن برنامه هسته‌ای خود برداشته است برنامه هسته‌ای این کشور را به طور اساسی تغییر داده است. کری گفت: راستی آزمایی مثل گذشته ستون فقرات این توافق است و خوشحال هستیم که ایران به تعهداتش عمل کرده و تاکنون همه گامهایی که باید براساس توافق برمی‌داشت را برداشته است و ما نیز به تعهدات خود عمل می‌کنیم.

به گزارش تسنیم، کری در بخشی از سخنانش گفت: تا 25 سال آینده برنامه هسته‌ای ایران را زیر نظر داریم.کری اضافه کرد: برنامه هسته‌ای ایران در تمام ابعاد و تأسیسات زیر نظر آژانس قرار دارد و همه مراحل زنجیره هسته‌ای ایران از ابتدا تا انتها زیر نظر قرار گرفته شده است.ساعتی پیش ظریف و موگرینی در بیانیه مشترک خود اعلام کردند: امروز، ما به روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسیدیم. از زمان روز تصویب، ما مجدّانه تلاش کردیم و تعهد مشترک و اراده جمعی خود را به نمایش گذاشتیم تا سرانجام موجبات اجرای برجام را فراهم کنیم. امروز، شش ماه پس از نهایی شدن آن توافق تاریخی، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تعهدات هسته‌ای ذی‌ربط خود تحت برجام را اجرا نموده است.

وی در پایان از دولت اتریش، دولت سوئیس و همچنین دولت عمان به خاطر تلاشهایشان برای حصول توافق تشکر و قدردانی کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده