ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابتکار نوشت: اصولگرا، اصولگراست؟

ابتکار نوشت: اصولگرا، اصولگراست؟

ابتکار/ متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

انتخابات مجلس دهم شوری در میان مردان سیاست به پا کرده و تشکیل گروه‌ها و دم از همصدایی و هماهنگ شدن برخی از حزب‌ها، جبهه‌ها و ... از حالا به گوش می‌رسد. چنانچه شاهد بودیم، پنج‌شنبه هفته پیش سه تشکل اصول‌گرا (حزب موتلفه اسلامی، جبهه پایداری انقلاب اسلامی و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی) در کنار هم اجلاس وحدتی را تشکیل دادند تا در آن به قولی یک صدا شوند و سعی دارند لیستی واحد از تمام اصولگرایان از هر نوع گرایشی ارائه کنند و نام آن را «یک ‌صدا، یک فهرست» گذاشتند. در فاصله چند روز پس از این همایش، محمدنبی حبیبی‌ دبیر کل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرده است که اجلاس وحدت گامی بزرگ برای همگرایی اصولگرایان است و راهبرد «یک صدا، یک فهرست» بدون سهم‌خواهی شخصی و گروهی هیچ یک از تشکل‌های اصولگرا، اکنون به صورت یک گفتمان درآمده‌ است. همچنین اصولگرایان با این راهبرد درصدد تشکیل مجلس ولایی هستند که بتواند راهبردهای رهبری را در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ ومسایل اجتماعی عملیاتی کند. حبیبی با تاکید بر اینک «اصولگرا، اصولگراست» بیان کرده که «اصولگرای تندرو و افراطی، معتدل و سنتی نداریم. بالاخره یا کسی اصولگرا هست یا نیست. ملاک‌های اصولگرایی مشخص است که خوشبختانه ما در نشست پنجشنبه گذشته آن را باز تعریف کردیم». نکته این جاست که آیا بقیه اصولگرایان نیز با این سخنان موافق هستند و خود را با بقیه گروه‌های اصولگرا یکسان می‌دانند؟ و اینکه آیا همه گرو‌ه‌ها با راهی که سه تشکل اصولگرا برای «یک صدا، یک فهرست» می‌روند، همراه، همگام و موافقند؟
پوست اندازی در جریان اصول گرایی
در این‌باره حسین کنعانی‌مقدم دبیر کل حزب سبز در گفت‌و‌گویی با «ابتکار» گفت: به نظر می‌رسد، جریان اصولگرایی از طیف وسیعی برخوردار است و از گروه‌های تندرو تا گروه‌های معتدل و سنتی را دربر می‌گیرد. کنعانی‌مقدم با اشاره به اینکه این گروه‌ها باید بر مبنای عقلانیت، قانون‌گرایی و مبارزه با فساد شکل گیرند، افزود: این سه مورد پایه‌های اصولگرایی است که تفاوت‌های بسیاری در گروه‌های اصولگرا ایجاد می‌کند. وی در ادامه عنوان کرد: ما نمی‌توانیم در جریانی قرار گیریم که قانون‌گرایی را مدنظر قرار ندهد و احساسی عمل کند و یا اصولگرایی را بپذیریم که با فساد مبارزه نکند.
وی ضمن تاکید بر اینکه اصولگرایان باید تکلیف خود را مشخص کنند، گفت: اصولگرایی که خصوصیات یاد شده را نداشته باشد از اصولگرایی خارج است. دبیر کل حزب سبز تصریح کرد: به نظر می‌رسد ما شاهد یک پوست اندازی در جریان اصولگرایی هستیم. کنعانی‌مقدم ضمن اشاره به اینکه اصولگرایان باید حمایت مردم را همراه داشته باشند، افزود: اصولگرایی که عقلانیت، قانون گرایی و مبارزه با فساد را نداشته باشد، اصول گرا نیست. کنعانی‌مقدم درباره ائتلاف‌های انتخاباتی چنین می‌گوید که ائتلافاتی که در نزدیکی انتخابات‌ها شکل می‌گیرند زودگذر و شکننده هستند و برای ائتلاف‌های سیاسی نشست و برخواست‌های اینچنینی کفایت نمی‌کند و نیازمند رهبری، سازماندهی و نقشه راه است. وی در ادامه افزود: ما شاهد هستیم که مجلس را اصولگرایان گرفته‌اند اما خود اصولگرایان هم با هم، هم‌جهت نیستند. من خودم اصولگرا هستم اما منتقد برخی برخوردها و رفتارها هستم. دبیر کل حزب سبز در رابطه با پاسخگویی در قبال تخلفات کسانی که در لیست یکسان قرار می‌گیرند، گفت: حزب‌هایی که دارای شناسنامه و مجوز از وزارت کشور هستند باید پاسخگوی رفتار اعضای خود باشند اما اگر فقط یک ائتلاف موسمی باشد، کسی پاسخگو نخواهد بود. وی تاکید کرد: این افراد اگر وارد مجلس شورای اسلامی هم شوند، پاسخگو نخواهند بود. وی در پایان اشاره کرد: افرادی را داشته‌ایم که به کمک جریان‌های سیاسی وارد ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی شده‌اند اما پس از ورود پاسخگو نبوده‌اند.
ائتلاف این سه گروه بدون جامعتین محوریت ندارند
احمد کریمی‌اصفهانی دبیرکل جمعیت اصناف و بازار در خصوص تشکیل ائتلافی میان اصولگرایان و یکسان بودن آنها به «ابتکار» گفت: تصمیمات این سه تشکل مربوط به جامعه روحانیت و جامعه مدرسین است و هرگز این سه تشکل نمی‌توانند محوریت داشته باشند. کریمی‌اصفهانی ضمن تاکید بر اینکه اصولگرایان بدون استثنا در دایره جامعتین قرار دارند، عنوان کرد: اصولگرایان مرکزیتی دارند که زیر نظر جامعه روحانیت و جامعه مدرسین قرار دارد و قرار است گسترده‌تر شود اما این تشکل اصولگرایی نیست. وی در خصوص ارائه لیست واحد از اصولگرایان تاکید کرد: ارائه لیست یکسان از اصولگرایان برای انتخابات مجلس واقعیت ندارد و این صحبت خلاف است و این سه تشکل نیز مانند باقی تشکل‌ها هستند. دبیرکل جمعیت اصناف و بازار در خصوص اینکه مسئولیت سخنان و رفتارهای افرادی که در این لیست حضور دارند با چه کسی است، گفت: همه اصولگرایان متعهد به جامعتین هستند و زیر پرچم آن‌ها عمل می‌کنند و در مقابل اعمالشان جامعنیت پاسخگو است.به نظر می‌رسد برخلاف سخنان قاطع حبیبی تعدادی از اصولگرایان مخالف ارائه لیستی یکسان هستند و قصد ندارند وارد این ائتلاف شوند. آنها به نوعی حضور در این ائتلاف را به برخلاف اصول پایه‌ای خود و تحزب می‌دانند و اساس تشکیل ائتلاف‌هایی اینچنینی برای انتخابات را سست و زودگذر تلقی می‌کنند. به نظر می‌رسد چتر «یک صدا، یک فهرست» آن قدرها هم فراگیر نخواهد بود.


* نیلوفر جمالی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده