ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیر نیرو: کریدور شمال، جنوب زمینه‌ ساز تشکیل بازار منطقه‌ای برق می‌شود

وزیر نیرو: کریدور شمال، جنوب زمینه‌ ساز تشکیل بازار منطقه‌ای برق می‌شود

شانا/ وزیر نیرو در اجلاس چهار جانبه انرژی در ارمنستان گفت: کریدور شمال، جنوب تشکیل بازار منطقه‌ای برق را میسر خواهد کرد.

حمید چیت‌ چیان، امروز در اجلاس چهارجانبه کریدور شمال، جنوب که با حضور وزرای نیرو و انرژی جمهوری اسلامی ایران، ارمنستان، روسیه و گرجستان در ایروان برگزار شد، گفت: این کریدور قابلیت اطمینان در بهره‌ برداری از شبکه‌ های برق کشورهای منطقه را افزایش خواهد داد.

وی افزود: در اواخر سال ٢٠١٦ در دیداری که به ابتکار وزارت انرژی ارمنستان میان مدیران انرژی چهار کشور ارمنستان، گرجستان، روسیه و ایران صورت گرفت توافق اولیه در خصوص اتصال شبکه‌ های برق چهار کشور به‌ عمل آمد.

چیت‌ چیان ضمن ابراز خرسندی از این که این توافق در جلسات فنی و در مذاکرات پیگیری شده و امروز شاهد امضای یادداشت تفاهم همکاری در زمینه برق میان چهار کشور هستیم، تصریح کرد: برپایه ارتباطهای موجود در شبکه‌ های برق و نیز برپایه طرحهایی که هم‌ اکنون میان ایران و ارمنستان و از دیگر سو میان ارمنستان و گرجستان در حال انجام است، در سال ٢٠١٨ شاهد تحقق ارتباط کامل شبکه‌ های برق چهار کشور خواهیم بود.

وزیر نیرو عنوان کرد: ایجاد این ارتباط تحقق کریدور انرژی شمال، جنوب است که دارای مزیتهای قابل توجهی از جهات اقتصادی، فنی و ارتقای همگرایی برای منطقه‌ خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با تاکید بر این که به دلیل تفاوت در پیک فصلی شبانه‌ روزی، کریدور شمال، جنوب امکان مدیریت بار و تبادل انرژی را در فصول مختلف سال و همچنین ساعات مختلف شبانه‌ روز فراهم خواهد کرد، گفت: کریدور مذکور، ضریب بار کشورهای عضو را افزایش داده و هزینه‌ های سنگین سرمایه‌ گذاری را برای تامین بار پیک در کشورهای عضو به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

چیت‌ چیان افزود: همکاری میان چهار کشور نه تنها به ضرر هیچ کشور دیگری در منطقه نیست، بلکه این همکاری می‌تواند امکان اتصال دیگر کشورها را به این شبکه بزرگ فراهم کند.

وزیر نیرو تصریح کرد: همکاریهایی که برپایه منافع واقعی ملتها و براساس تفاهم و همگرایی در منافع مشترک باشد، زمینه‌ های تنش را در منطقه خواهد زدود و دوستی و صلح را پایدار خواهد کرد.

چیت چیان با اشاره به این که شبکه برق هریک از چهار کشور حاضر در این اجلاس احتمالا به کشورهای دیگر نیز اتصال دارد، عنوان کرد: به عنوان نمونه کشور ایران علاوه بر ارمنستان با ٦ همسایه دیگر خود ارتباط شبکه‌ های برق را برقرار کرده است و با تحقق کریدور شمال، جنوب، امکان پیوستن تعداد بیشتری از همسایگان به این شبکه عظیم الکتریکی ایجاد خواهد شد.

وزیر نیرو گفت: از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران حمایت عملی خود را از تحقق کریدور شمال، جنوب اعلام می‌کنم. وزارت نیرو تلاش مضاعفی را در اجرای این طرح خواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده