ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون وزیر علوم: دانشگاه پادگان نیست

معاون وزیر علوم: دانشگاه پادگان نیست

ایرنا/ معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه پادگان نیست که عده ای فرمان دهند و عده ای دیگر اطاعت کنند و دانشجو و استاد نیز فرمانبرانی نیستند که کورکورانه چیزی را بپذیرند.

ضیاء هاشمی روز دوشنبه در مراسم گشایش نشست معاونان فرهنگی دانشگاه های سراسر کشور در مجتمع عصر انقلاب افزود: آزادی اندیشه، آزادی آکادمیک، تامین استقلال دانشگاه و آزادی نظر مخالف با یک نگاه توام به سوءظن به دانشگاه ممکن نیست.
وی اظهار کرد ما به عنوان مدیران وزارت علوم یقین داریم که دانشگاهیان و دانشجویان قشری دلسوز و متعهد به منافع و مصالح کشور هستند و اگر جامعه ای به دانشگاه اعتماد نکند پس به چه گروهی می تواند اعتماد کند؟
هاشمی گفت: جامعه دانشگاهی آنگاه که زبان به نقدی می گشاید هدفش نه ضربه زدن به کشور و نظام و همراهی با ضد انقلاب است بلکه تامین منافع و مصالح کشور را در سر دارد. ما اعتقاد داریم که بهترین نهاد برای نقد مسایل کشور دانشگاه است.

** بسط فضای امید تکلیف ماست

وی در ادامه گفت: نخستین و مهمترین تکلیف و ضرورت ما بسط فضای امید، نشاط و اعتماد در دانشگاه ها است چرا که دانشگاه نه تنها باید خود نشاط و امید داشته باشد بلکه باید بتواند این امید و نشاط را به بخش های دیگر جامعه نیز منتقل کند.
هاشمی با بیان اینکه از بدو ورود به این وزارتخانه با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بوده افزود: امسال کار بسیار پر فراز و نشیب تر، حساس تر و دشوارتر از دو سال گذشته است چرا که در آستانه برگزاری یک انتخابات مهم هستیم.
وی اظهار کرد بر اساس تجربیات گذشته، دانشگاه ها و دانشجویان با پویش و نشاط فراوانی به استقبال انتخابات خواهند رفت و انشاءالله این دوره را هم با حداکثر آرامش و نشاط طی خواهند کرد.
معاون فرهنگی وزیر علوم ادامه داد:چنانچه دانشگاه و دانشجویان افسرده و ناامید باشند روند افسردگی و بی نشاطی به بخش های دیگر جامعه نیز تسری پیدا کرده و توسعه و پیشرفت کشور مختل می شود.
وی ادامه داد: دانشگاه از سویی پیشگام تغییر در جامعه است و از سوی دیگر نیروی دانشجویی از لحاظ کمی و کیفی در جهان بسیار مهم است. چنانچه دانشجویان احساس کنند که اثرگذاری لازم را در تصمیمات مسوولین ندارند فضای ناامیدی و رکود در دانشگاه ها ایجاد می شود.
هاشمی در ادامه گفت: دانشجویان و دانشگاهیان باید احساس کنند نقش بارزی در اداره کشور دارند از این رو نخستین گام برای غلبه بر خمودگی این است که مدیران دانشگاه ها با تمام تلاش اعتماد دانشجو و اساتید را به خود جلب کنند.
وی افزود: بی اعتمادی مسوولان کشور به نهاد مهمی مثل دانشگاه سمی مهلک برای کشور و منافع ملی است لذا به جد باید از امنیتی کردن فضای دانشگاه ها پرهیز شود.
هاشمی اظهار کرد اگر بخواهیم چه مشفقانه و چه مغرضانه به دانشگاه سوء ظن داشته و با نگاهی امنیتی و از طریق اعمال قوه قهریه و نگاه از بالا به پایین دانشگاه ها را کنترل کنیم حتی اگر نیتمان کاملا خیرخواهانه هم باشد این کار روش درستی برای مواجه با نهاد علم و اندیشه یعنی دانشگاه نیست.

** تنها قانون ضامن استقلال دانشگاه ها است

مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم در این مراسم با بیان اینکه تنها قانون ضامن استقلال دانشگاه ها است افزود: در صحبت هایی که با حجت الاسلام محمدیان مسوول محترم نهاد رهبری در دانشگاه ها داشته ام ایشان نیز تاکید فراوانی بر استقلال دانشگاه ها داشته است.
حسین میرزایی افزود: به عنوان فردی که کشورهای مختلف جهان را گشته ام سخن من این است که عامل پیشرفت کشورهای دیگر فقط و فقط یک کلمه است که آن کلمه قانون است.
نشست معاونان فرهنگی دانشگاه های سراسر کشور که از امروز (دوشنبه) در مجتمع تحقیقاتی عصر انقلاب آغاز شده فردا به کار خود پایان می دهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده