ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایران نوشت: بازوی کاغذی صدا و سیما علیه دولت

ایران نوشت: بازوی کاغذی صدا و سیما علیه دولت

ایران/ متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

تغییرات شکلی و مدیریتی که محمد سرافراز در ابتدای حضور خود در صدا و سیما به آنها دست زده بود، کارشناسان را به تغییر رویه‌های محسوس در عملکرد این سازمان و رسانه‌های تحت مدیریتش امیدوار کرده بود. اما با گذشت زمان، خلاف این امیدها رقم خورد. حال، نه تنها صدا و سیما همچنان رویه‌های نزدیک به دیدگاه‌های دولت قبل را دنبال می‌کند، بلکه این رویکرد به رسانه مکتوب این رسانه، یعنی روزنامه «جام جم» نیز تسری یافته است. مرور گزارش‌هایی که «جام جم» روی آنتن می‌فرستد و آنچه «جام جم» مکتوب روی دکه‌ها می‌فرستد، نشان می‌دهد این رسانه نه فقط خود را در صف منتقدان دولت تعریف کرده بلکه از حریم نقد منصفانه هم فراتر رفته و مشغول تخریب ناروای برگزیده اکثریت ملت برای سکانداری قوه مجریه است. تلاش برای سیاه‌نمایی «برجام» و زیر سؤال بردن غیرکارشناسی آن و شبهه‌آفرینی در کارآمدی سیاست‌های اقتصادی کابینه یازدهم، دو نقطه تمرکز اصلی «جام جم» را تشکیل داده و این در حالی است که در دوران دولت سابق که ایرانیان زیر شدیدترین فشارهای تحریمی، به سختی روزگار می‌گذراندند و سیاست‌های اقتصادی بحران‌آفرین دولت‌های نهم و دهم، امان از مردم بریده بود؛ «جام جم»، اغلب به حمایت از دولت پرداخته و با به حاشیه راندن دیپلماسی و اقتصاد، تیترهای اجتماعی و هنری را برجسته می‌کرد.
احمدی‌نژادی‌ها در روزنامه صدا و سیما
با حضور سرافراز در سازمان شیشه‌ای «جام جم»، برخی مدیران نزدیک به سعید جلیلی، رئیس تیم سابق مذاکرات هسته‌ای در مدیریت‌های کلیدی صدا و سیما قرار گرفتند. تأثیر این انتصاب را می‌توان در گزارش‌های یکسره منتقدانه‌ای جست‌وجو کرد که حین بررسی یا پس از تصویب برجام از این رسانه پخش شد. اما آنچه این روند را تکمیل کرد،‌ انتصاب مدیران رسانه‌ای دولت گذشته در روزنامه جام جم بود، امری که سبب شد دیدگاه انتقادی اعضای دولت سابق، در رسانه مکتوب صدا و سیما به وضوح مشاهده شود. از جمله مهم‌ترین این انتصاب‌ها، حضور مراد عنادی به عنوان مدیر مسئول در روزنامه «جام جم» بود. عنادی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و حضور اسفندیار رحیم مشایی در امور ایرانیان خارج از کشور، مسئولیت اطلاع‌رسانی و اداره کل امور ایرانیان خارج از کشور را برعهده داشت. به این ترتیب، با تغییر و تحولات صورت گرفته، تولید محتوا و تعیین جهت‌گیری روزنامه به عنادی سپرده شد و امور مالی، بخش بازرگانی، انتشارات و چاپخانه نیز زیرمجموعه صندوق بازنشستگی سازمان صدا و سیما قرار گرفت که سید علیرضا سادات میر به عنوان مدیرعامل مؤسسه «جام جم» مدیریت آن را برعهده دارد. سادات میر نیز از چهره‌های رسانه‌ای دولت سابق است. وی در سال‌های 1384 تا 1386، رئیس اداره خبر معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهوری، معاون خبری اداره کل امور رسانه‌ها و سرپرست اداره کل امور رسانه‌ها بود و از سال 1386 مدیر کل روابط عمومی جمعیت هلال احمر بوده و در نهایت در دولت دهم، مدیر روابط عمومی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی وزارت نفت بوده است. اما آنچه سبب تثبیت حضور رویکرد دولت گذشته در جام جم شده است، پیوستن دو عضو اطلاع‌رسانی و روابط عمومی دولت احمدی‌نژاد به این روزنامه است. محمد آخوندی و احسان جهان دیده، دو فرد دیگری هستند که به عنوان عضو هیأت مدیره به این روزنامه پیوسته‌اند. آخوندی در دولت‌های نهم و دهم مدیرکل روابط عمومی و بین‌الملل سازمان تربیت بدنی و عضو سابق هیأت مدیره باشگاه سایپا بوده است. وی همچنین تاکنون مدیرمسئول روزنامه «وطن امروز» بوده که در هفته‌های اخیر، نام وی از این روزنامه حذف شده و احتمالاً فرد دیگری جایگزین وی در این روزنامه تندرو خواهد شد. جهان‌دیده نیز در دولت احمدی‌نژاد مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر رئیس جمهوری، مدیرکل امور رسانه‌های ریاست جمهوری، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، معاون سخنگوی دولت و دبیری شورای اطلاع‌رسانی دولت را برعهده داشته است. وی از نزدیک‌ترین افراد به غلامحسین الهام در دولت احمدی‌نژاد بود.
تخریب «برجام» در «جام جم»
حضور چنین چهره‌هایی با رویکردهای خاص در جام جم، تغییرات محسوسی را در محتوای این رسانه به دنبال داشته است. آنچه این تأثیر را برجسته می‌کند، نوع موضعگیری «جام جم» در قبال برجام است. در روزهای اخیر- از زمان تصویب «برجام» تا روز گذشته- نویسندگان و مدیران «جام جم» هیچ نکته مثبتی را در «برجام» ندیده‌اند که باید اطلاع‌رسانی شود. در عوض، از هر فرصتی برای انتقاد از توافق هسته‌ای و برجسته‌سازی نقاط ضعف احتمالی آن بهره برده‌اند. «جام جم» در این مسیر تا آنجا پیش رفت که حتی عملکرد مجلس در تصویب طرح برجام را نیز به چالش کشید، هرچند این رسانه در همین مدت تلاش کرده است حوزه اقتصادی عملکرد دولت را از نقدهای یکطرفه خود بی‌نصیب نگذارد. 22 مهر، روز پس از تصویب برجام در مجلس، جام جم با تیتر «تصویب برجام در 15 دقیقه» به استقبال این رویداد مهم و ملی رفت و در گزارش خود، تلویحاً از رفتار عقلانی مجلس در تصویب سریع طرح خود، خرده گرفت. 3 روز بعد، یعنی 25 مهر با «به نام مردم، به کام بانک‌ها» درست در روز اعلام بسته جدید اقتصادی دولت، به استقبال این بسته رفت و پیش از انتشار، به نقد آن پرداخت. در همین روز، مراد عنادی، مدیرمسئول جام جم، در سرمقاله این روزنامه با عنوان «عماد، داد کدخدا را درآورد» نوشت: «پاریس و واشنگتن با رجوع به حافظه تاریخی خود باید به‌یاد آورند که جمهوری اسلامی ایران در مقطع تصویب قطعنامه ١٩٢٩ شورای امنیت سازمان ملل متحد در خرداد ١٣٨٩ آن را نامشروع دانسته و رد کرد. ضمن اینکه به موجب برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت و عوض شدن فضا، ارجاع مجدد به قطعنامه ١٩٢٩ بیانگر جرزنی سیاسی و زنده نگه داشتن سیاست دبه کردن است، خصوصاً اینکه با بوق و کرنا اعلام شد با تصویب قطعنامه 2231، 6 قطعنامه قبلی شورای امنیت بر ضد ایران لغو می‌شود.» «کری باز هم کری خواند» تیتر صفحه دوم این رسانه بود که در آن نویسنده مدعی شد «درحالی‌که با تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی، ایران و 1+5 خود را برای اجرای توافق وین آماده می‌کنند، جان کری وزیر امور خارجه امریکا طی سخنانی در دانشگاه ایندیانا بار دیگر به کُری خواندن نسبت به برنامه هسته‌ای کشورمان پرداخت و مدعی شد بنیادی‌ترین مفاد برجام ازجمله بازرسی‌ها و پروتکل‌های آژانس تاریخ انقضا ندارد.» 26 مهر، روز پس از رونمایی از بسته ضد رکود دولت، روزنامه جام جم به نقد این بسته نشست و با تیتر «حمایت از تولید، حلقه مفقوده بسته ضد رکود» نوشت: «این بسته یک نقطه ضعف بزرگ دارد و آن این است که کمتر نشانی از سیاست‌های بلندمدت و قابل اتکای رفع موانع تولید و تسهیل فضای کسب وکار در این بسته به چشم می‌خورد و هر چه هست صرفاً در کلیات است.» هرچند نویسنده در ادامه اذعان کرده بود که «دولت می‌گوید این تمهیدات برای 6 ماه آینده اتخاذ شده است.» «جام جم» در 27 مهر، با تیتر یک «آزمون لغو تحریم‌ها» بار دیگر به «برجام» پرداخت، هرچند در همین شماره در طرح جلد خود، کری را نشان داد که با یک آفتابه، گل لغو تحریم‌ها را آب می‌دهد و همزمان قیچی‌ای در دست دارد و مقابل او هم «آمانو» با گزارشی در راه شورای امنیت است. این روزنامه سرمقاله و یادداشت 28 مهر خود را به انتقاد از بسته جدید دولت اختصاص داد و در گزارش اقتصادی خود نیز مدعی شد که «بسته ضد رکود به کام خودروسازان» است. در همین شماره، از قول علی لاریجانی، رئیس مجلس نوشت که «نباید در مسیر اجرای برجام با خوش خیالی گام برداریم.»
عجیب‌ترین اتفاق در روزنامه «جام جم» آنجا بود که این رسانه، 30 مهر، یعنی یک روز پس از تأیید «برجام» از سوی رهبر معظم انقلاب، تیتر یک خود را به رئیس سازمان صدا و سیما اختصاص داد و خبر مربوط به نامه رهبری درباره «برجام» را به عنوان تیتر دوم خود انتخاب کرد. دلیل این انتخاب جام جم، در نخستین شماره بعدی، یعنی دوم آبان روشن شد، روزی که «اقتصاد مقاومتی، حاشیه‌نشین برجام» تیتر یک این رسانه بود. در این روز، «جام جم» در سرمقاله خود، آن هم در شرایط پس از تأیید «برجام»، نقدهای تند و همراه با واژه‌هایی خارج از عرف را برای دولتمردان به کار برد و نوشت: «مشروط شدن اجرای سند برجام [از سوی رهبر معظم انقلاب] گویای این واقعیت است که جریان این مذاکرات «طولانی و ملال‌آور» برخلاف «جیغ بنفش» عده‌ای از هواداران آن حتی بر مدار بازی «برد- برد» که خود طراح گفتمان ضعیف‌المنطق آن بودند، نیز نبوده و گرچه فعلاً نمی‌توان از آن به عنوان یک «شکست بزرگ» یاد کرد، اما یقیناً می‌توان مدعی شد که حاصل مذاکرات، آن‌طور که تبلیغ و ادعا می‌شود یک «پیروزی ملی» نیز محسوب نمی‌شود.» نویسنده حتی تا آنجا پیش رفت که «ملاحظه و هشدار درخصوص سند برجام به‌وضوح نشان داد همان‌طورکه دلسوزان می‌گفتند، مذاکره مستقیم با «کدخدا» یک تجربه شکست خورده است که نه تنها تأمین‌کننده منافع ملت نخواهد بود بلکه به دلیل ذات استکباری و «فریبکارانه‌» رژیم ایالات متحده امریکا هر گونه تعامل با آن به «خسارت‌های بزرگ برای حال و آینده کشور» منتهی خواهد شد.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X