ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس سازمان حج و زیارت: تعیین تکلیف وضعیت رکن آبادی از مطالبات ما است

رئیس سازمان حج و زیارت: تعیین تکلیف وضعیت رکن آبادی از مطالبات ما است

خانه ملت/ رئیس سازمان حج و زیارت، از ادامه تلاش ها برای تعیین تکلیف 36 مفقود فاجعه منا خبر داد و گفت: در خصوص تعیین تکلیف وضعیت آقای رکن آبادی باید دستگاه دیپلماسی ما ورود داشته و به صورت جدی این موضوع را پیگیری کرده و نظرات کارشناسی خود را ارائه کند.

سعید اوحدی با اشاره به حادثه منا و کشته و مفقود شده بسیاری از هموطنانمان در این حادثه، گفت: با تلاش های بسیار صورت گرفته ما همچنان 36 مفقود از این حادثه داریم.

وی ادامه داد: برای تعیین تکلیف 36 مفقود حادثه منا نقشه راهی تدوین و کمیته مشترکی از دو کشور ایران و عربستان تشکیل شده که از طرف عربستان، قائم مقاوم وزارت بهداشت این کشور و از طرف ایرانی سرکنسول مسئول این مهم شده اند.

اوحدی با بیان اینکه در جلسات هفتگی روزهای دوشنبه قرار است موضوع مفقود شده ها در حادثه منا پیگیری شود، تصریح کرد: تنها راه ما برای شناسایی 36 مفقود شده این حادثه این است که ما DNAبستگان درجه یک قربانیان فاجعه منا را به کشور عربستان برده و با توجه به اینکه آن‌ها از همه قربانیان ناخن، تکه‌ای از مو را برداشته اند بتوانیم موارد را تطبیق داده و شناسایی را انجام دهیم.

وی گفت: مطالبه ما از عربستان این است که با توجه به اینکه 64 هزار زائر به این کشور عزیمت کردند بتوانیم 36 نفر مفقودی را نیز شناسایی و به کشور برگردانیم تا زمانی که عربستان نسبت به شناسایی این 36 نفر اقدامی نکند برای ما جزء مفقود شده ها بوده و اطلاعی از آن‌ها نداریم.

پزشکی قانونی نسبت به جمع آوری DNAخانواده‌های درجه یک قربانیان اقدام کند

اوحدی تاکید کرد: البته تاکید ما این است که مجموع پزشکی قانونی کشور سریع‌تر نسبت به جمع آوری DNAخانواده‌های درجه یک قربانیان اقدام کند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: عربستان خواهان دریافت DNAاز ایران برای شناسایی قربانیان است چرا که ممکن است مفقود شده ها جزء اجساد باقی مانده در سردخانه‌ها یا به اشتباه جزء دفن شده باشند و یا ممکن است جزء مجروحان بوده در بیمارستان‌ها زیر دستگاه باشند که به ما راجع به آن‌ها اطلاعی داده نشده است.

وی با اشاره به پیدا نشدن رکن آبادی آقای، گفت: پیدا شدن رکن آبادی جز مطالبات جمهوری اسلامی ایران بوده و طبق مشاهدات تا آخرین لحظه و حین انتقال به آمبولانس به دلیل اینکه از زیر آواری از قربانیان بیرون کشیده شده شرایط خوبی نداشته اما وی زنده بوده است.

تعیین تکلیف وضعیت رکن آبادی جز مطالبات ما و دستگاه دیپلماسی کشورمان است

اوحدی با بیان اینکه تعیین تکلیف وضعیت آقای رکن آبادی جز مطالبات ما و دستگاه دیپلماسی کشورمان است، گفت: در خصوص احتمال ربایش آقای رکن آبادی نمی‌توان قضاوت کرد، تنها مطالبه ما تعیین تکلیف 36 مفقود شده این حادثه است.

وی با بیان اینکه برای تعیین تکلیف مفقود شده های حادثه منا به ویژه رکن آبادی ما بارها سردخانه‌ها را بازرسی کرده‌ایم و به بیمارستان‌ها سر زده ایم، تصریح کرد: با وجود پیگیری های بسیار اما اثری از این 36 نفر دیده نشده است و جز آمار دفن شده‌ها نیز تاکنون نامی از آقای رکن آبادی برده نشده است.

اوحدی گفت: در خصوص آقای رکن آبادی دستگاه دیپلماسی ما باید ورود داشته و به صورت جدی این موضوع را پیگیری کرده و نظرات کارشناسی خود را ارائه کند.

تشکیل کمیته مستندساز برای آسیب شناسی فاجعه منا

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به تشکیل کمیته مستند ساز برای آسیب شناسی فاجعه منا، تصریح کرد: کمیته‌ای در ذیل هفت کمیته ای که برای بحران منا تشکیل شده تحت عنوان کمیته مستند سازی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: کمیته مذکور فاجعه منا را با حضور روحانیون، مدیران کاروان‌ها و حتی زائران براساس داده‌هایی که این ها خواهند داشت مستندسازی کرده و با آسیب شناسی جدی و واقع بینانه نسبت به آن موضوع را پیگیری خواهد کرد.

هنوز هویت فردی 15 جسد منتقل شده به ایران شناسایی نشده است

اوحدی با اشاره به مراحل تعیین هویت اجساد منتقل شده به ایران، گفت: ما در حال حاضر 15 جسدی را که به ایران وارد شده و ایرانی بودن آن حتمی است شناسایی کرده ایم اما هنوز تشخیص هویت فردی برای آن‌ها صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 20 روز است که این اجساد به کشور ما وارد شده ‌اند و درخواست ما از پزشکی قانونی این است که هرچه سریع‌تر نسبت به شناسایی این اجساد اقدام کند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین از تشکیل کمیته حقیقت یاب برای تعیین تکلیف فاجعه منا متشکل از وزارت خانه، دادستانی کل کشور و همچنین سازمان حج و زیارت خبر داد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده