ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ارزیابی عملکرد دولت یازدهم در گفتگو با معین

ارزیابی عملکرد دولت یازدهم در گفتگو با معین

ایرنا/متن پیش رو در ایرناعصر ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

12 سال صدارت وزارت علوم در دولتهای سازندگی و اصلاحات چهره علمی مصطفی معین را برجسته و سه دوره نمایندگی مردم تهران و شیراز در مجلس شورای اسلامی وجه سیاسی اش را پررنگ کرده است.

گفت و گوی ایرنا با این چهره علمی- سیاسی اصلاح طلب در پی می آید:

مصطفی معین: تندروها نمی توانند با نفت 40 دلاری کشور را اداره کنند
** انتخابات هفتم اسفند با موفقیت نسبی حامیان دولت همراه بود. ارزیابی تان از انتخابات هفتم اسفند چیست؟
-هفتم اسفند، نقطه عطفی در ادامه فرآیند افزایش آگاهی و توان تحلیل سیاسی جامعه، حساسیت و احساس مسئولیت آنها نسبت به شرایط ملی و جهانی، حمایت و رای اعتماد مردم به مشی اصلاح طلبانه و نفی خشونت ، افراطی گری و سوء استفاده از مقدسات و باورهای دینی است. این انتخابات علاوه بر افزایش سرمایه اجتماعی و کاهش آسیب پذیری جامعه، موفقیت کشور در سطح منطقه ای و جهانی نیز چندین رتبه بهبود داد و امکان جذب سرمایه گذاری های خارجی را نیز بیشتر کرد.البته فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با کم ترین هزینه در اطلاع رسانی سریع ، ایجاد انسجام و آگاهی های انتخاباتی نقش موثری داشت که باید از دولت به خاطر تامین دسترسی به اینترنت و برگزاری انتخاباتی بطور نسبی سالم تشکر نمود.

** کمتر از 20 روز دیگر به دور دوم این انتخابات مانده است. روز دهم اردیبهشت سرنوشت 69 کرسی دیگر مجلس باید تعیین شود. مرحله دوم انتخابات چه اهمیتی برای بازگشت کشور به ریل تدبیر دارد؟
-ببینید. مرحله دوم انتخابات ، تکمیل کننده خیزش مردمی در مرحله اول و در رای به نامزدهایی است که بتوانند مجلسی متعادل، کارآمد و با اصالت مردمی را تشکیل دهند. در مرحله اول احساس نوعی تاخیر فاز و یا ناهماهنگی از نظر سطح آگاهی، تحلیل شرایط و معیارهای انتخاب بین شهرهای کوچک تر با تهران و مراکز استان ها وجود داشت که در این مرحله باید رفع شود. بنابراین ضروری است که در فرصت باقی مانده و در دوره تبلیغات، ستادهای انتخاباتی، نخبگان و فعالان سیاسی به کمک مردم آن مناطق رفته، با آنها بحث و گفتگو کنند و گفتمان اصلاح طلبی، تامین و مطالبه حقوق شهروندی و رفع فقر و تبعیض را ترویج نمایند. چگونگی انتخاب 69 تن از نمایندگان در مرحله دوم انتخابات تاثیر تعیین کننده ای در شکل گیری فراکسیون اکثریت مجلس خواهد داشت و از این نظر بسیار مهم است.

** هجمه رسانه ها و شخصیت های طیف رقیب به دولت یازدهم و شخص رئیس جمهور از همان 25 خرداد 1392 آغاز شد. این رویکرد تخریبی که سعی در کوچک نشان دادن دستاوردهای دولت از جمله ختم به خیر کردن پرونده هسته ای ایران، کاهش محسوس تورم، خروج کشور از انزوا، مقابله با فساد مالی، پیش بینی پذیر کردن اقتصاد و ...دارد به ویژه پس از مشخص شدن نتایج هفتم اسفند تشدید شد. این حملات با چه انگیزه و هدف دنبال می شود؟
-سوال به جایی است و در پاسخ به آن می توان علل مختلفی را فهرست کرد. نخست اینکه این ضدیت ها با آقای روحانی می تواند نوعی واکنش عصبی ناشی از شکست عناصر و تفکرات افراطی مخالف دولت در انتخابات 92 و همچنین هفتم اسفند باشد. به نظر من دوستان اصولگرا باید علت شکست را در رویکردها و عملکردهای خود جستجو کنند و نه در دولت و اصلاح طلبان پشتیبان آن. پیوند با افراطیون پایداری در هر دو انتخابات قبلی، تشتّت در بین گروه های سیاسی وابسته و فقدان شعارهای متناسب با واقعیت های امروز جامعه منجر به بی اعتمادی بیشتر مردم به افراطیون و اقبال آنها به سمت اصلاح طلبان گردید. دلیل دیگر که می توان آنرا هدف افراطیون از این حملات خواند اهداف انتخاباتی است. به نظر می رسد وابستگان و عوامل دولت قبلی هنوز امیدوارند با ایجاد تنش و بی ثباتی، تحریک مردم برای ایجاد نارضایتی علیه دولت و بزرگ کردن ضعف های آن، در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در سال 96 دوره ای دیگر از رانتخواری، تاراج بیت المال و اتلاف سرمایه های انسانی را کلید بزنند. در هر صورت دعوا بر سر 'لحاف کهنه ملانصرالدین' یا دلارهای بادآورده نفتی در یک اقتصاد مصرفی و وابسته است.

** مخالفان دولت این روزها صحبت از یک دوره ای بودن ریاست جمهوری آقای روحانی می کنند. آنها معتقدند ایشان اولین رئیس جمهور پس از انقلاب خواهد بود که موفق به کسب رای مردم برای پوشیدن دوباره ردای ریاست جمهوری نخواهد شد؟

-البته این چیزی است که در یک بازی سیاسی و یا بهتر بگویم جنگ روانی به آن دامن زده می شود.هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که این رئیس جمهور و این دولت اولین دولت چهارساله باشد! اینگونه نیست که ایشان ضعیف تر از روسای جمهور قبلی باشند. البته میراث به جای مانده از دوران سیاه 8 ساله قبلی مانند 'زمین سوخته ای' است که به این دولت رسیده است. احیای اقتصاد ویران و فرهنگ و اخلاقیات اجتماعی فروپاشیده آن نیازمند عزم و انسجام ملّی، برنامه ریزی سنجیده و بلند مدت و مرور زمان است. مجلس دهم هم در این میان می تواند نقش مثبت و موثری را در پشتیبانی از دولت داشته باشد.

** شعار هسته ای آقای روحانی به عنوان یکی از مهم ترین وعده های ایشان عملی شد. 6 قطعنامه لازم الاجرای شورای امنیت لغو و ایران از وضعیت نیمه جنگی نجات یافت. حل بحران هسته ای که شاید آنرا محصول افراطی گری و بی تدبیری های دولت نهم و دهم دانست بخش بزرگی از انرژی روحانی و کابینه اش را صرف خود کرد. در این یکسال و نیم باقی مانده آقای روحانی چه کار باید بکند تا وضعیت داخلی بهتر شود؟
-همانگونه که از ابتدا شعار ایشان 'دولت تدبیر و امید' بوده است، باید نسبت به آن تعهد داشته و آن را تحقق دهند. مهم ترین تدبیر، اولویت دادن به مسایل حاد اجتماعی و اقتصادی و معیشتی مانند بیکاری جوانان، رفع فقر و تبعیض است. آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد و طلاق و حاشیه نشینی و وضعیت زنان و کودکان هم باید در اولویت نخست قرار گیرد. این امر مستلزم ترمیم و تقویت دولت در مجلس جدید و ارتباط شفاف و پیوسته شخص رئیس جمهور و دولت با نخبگان و توده مردم از نظر اطلاع رسانی عملکرد دولت و افزایش آگاهی و امید به جامعه است.

** نامزد اصولگرایان در انتخابات آتی چه کسی خواهد بود؟ برخی صحبت از بازگشت پوپولیست ها می کنند؟

-واقعا نمی دانم چه کسی از جناح راست خود را در این شرایط نابسامان اقتصادی – اجتماعی کشور و افت شدید قیمت نفت در بازار جهانی تا کمتر از 40 دلار برای چنین سطح از مسئولیت می تواند نامزد کند! ذهنیت منفی جامعه در خصوص عملکرد فاجعه بار دولت مهرورزی، نداشتن استراتژی مشخص و نوع نگاه از بالا به پایین به جامعه، مقبولیت اجتماعی این طیف را به حداقل رسانده است. فقط در یک انتخابات ناسالم و غیررقابتی یا شرایط استثنایی و فوق العاده یا پیش بینی نشده از نظر ایجاد تنش، ناآرامی و بی ثباتی که باعث سرخوردگی و انفعال جامعه شود، افراد افراطی، پوپولیست و یا افرادی با سوابق نظامی گری و با نگاه امنیتی می توانند برسر کار آیند.

** و ارزیابی تان از عملکرد دولت یازدهم تا اینجای کار چیست؟
-باید دقت کرد که از رئیس جمهور و دولت او در حد اختیارات قانونی و مسئولیت ها می توان انتظار پاسخگویی داشت. مثلاً طبق نظر کارشناسان اقتصادی بیش از 40 درصد منابع مالی خارج از اختیار دولت است. دولت در سیاست خارجی و رفع خطرهای جدی برای منافع و امنیت ملی کشورمان عملکرد قابل دفاعی داشته است، هر چند که به نظر من علاوه بر توانمندی های دیپلماتیک، پشتوانه اصلی این موفقیت ها را باید وحدت ملی و مقاومت افتخار آمیز ملت ما در جنگ تحمیلی 8ساله و صدها هزار شهید و جانباز آن در نظر گرفت.
در سیاست داخلی و عرصه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، میزان ویرانی و فساد ساختاری باقی مانده از گذشته بسیار گسترده، عمیق و همه جانبه است. لذا با توجه به موفقیت در مهار نسبی تورم، برخورد قاطع و شفاف با فساد و اختلاس و رانتخواری که هنوز نیز ادامه دارد، ضروری است. رونق بخشیدن به اقتصاد و تولید، تحول و ایجاد کیفیت در آموزش و پرورش، سرمایه گذاری در آموزش عالی و تحقیقات، استقلال دانشگاه و تفویض اختیار به آن، رفع فقر و تبعیض و محدودیت های سیاسی- اجتماعی و فرهنگی نیز مورد انتظار جامعه است.

** روز هفتم خرداد مجلس دهم گشایش می یابد. این مجلس به کدام مسائل باید اولویت دهد؟
-اولویت های مجلس دهم همان اولویت های ملی مانند مشکلات معیشتی و آسیب های اجتماعی است که جنبه فوری یا اضطراری دارد که پیش از این به آنها اشاره کردم. این مسائل هم اولویت مجلس است هم دولت. البته در بلند مدت، رویکرد مجلس باید اهتمام در به تصویب رساندن کارشناسانه و علمی برنامه های توسعه متوازن و پایدار کشور، برنامه قطع تدریجی وابستگی اقتصاد به نفت، تقویت حقوق و فرهنگ شهروندی و دموکراسی، تعامل سازنده و مثبت با جهان، و ارتقای اخلاق و فرهنگ و مناسبات انسانی باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده