ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

واکنش پژویان به ضرر 6500 میلیارد تومانی خودروسازان

واکنش پژویان به ضرر 6500 میلیارد تومانی خودروسازان

اقتصاد نیوز/ به دنبال انتشار نامه انجمن خودروسازان ایران به وزیر صنعت، در خصوص ضرر 6 هزار و 500 میلیارد تومانی خودروسازان از محل دخالت شورای رقابت در قیمت‌گذاری، جمشید پژویان بنیانگذار و اولین رئیس شورای رقابت به این نامه واکنش نشان داد.

جمشید پژویان با اشاره به نامه انجمن خودروسازان به وزیر صنعت و ربط ضرر 6 هزار و 500 میلیارد تومانی خودروسازان به شورای رقابت افزود: نمی دانم چرا دوستان علاقه دارند هر اتفاقی که در اقتصاد این کشور می‌افتد را به گردن من بیاندازند.
این اقتصاددان گفت: افزایش بالای قیمت خودرو به نوسانات ارزی در سال 90 و ناکارآمدی خودروسازان ارتباط دارد و بهتر است به جای متهم کردن این و آن، وزارت صنعت و شورای سیاستگذاری خودرو به فکر تهیه نقشه راهی برای صنعت خودرو باشند.

او گفت: خودروسازان به جای اینکه در دوران وفور درآمدهای ارزی به دنبال سرمایه گذاری در ساخت قطعات و داخلی‌سازی باشند به دنبال واردات از چین رفتند که این کار سبب شد صنعت قطعه سازی ما از بین برود و و در دوره‌ای که درآمدهای ارزی بالا رفت نتواند خود را احیا کند.
این اقتصاددان افزود: معمولا در صنعت خودرو جهان رسم بر این است که خودروسازان با هم تهاتر قطعه داشته باشند و بخشی از قطعات در یک کشور و بخشی دیگر در کشور ثانی و یا ثالث به تولید برسد که این اتفاق در صنعت خودرو ایران رخ نداده و سبب شده رابطه صنعت قطعه سازی ما با دنیا یکطرفه بوده و همیشه وابسته به قطعات باشیم تا جایی که حتی مجبور شویم قطعات مورد نیاز را از چین تامین کنیم.

پژویان افزود: صنعت خودرو را کسانی متضرر کردند که در دوران وفور درآمدهای ارزی و دلار هزار تومانی به سمت واردات قطعه رفتند نه شورای رقابت که با فرمولی علمی ثابت کرد صنعت خودرو در ایران انحصاری است و دولت بهتر است روی قیمت آن نظارت داشته باشد.
اولین رئیس شورای رقابت در ادامه گفت‌وگوی خود با اقتصادنیوز افزود: بررسی عملکرد خودروسازان نشان می دهد که آنها خودشان به افزایش قیمت‌ها دامن زده‌اند. به عنوان مثال چند سال پیش که تقاضا در بازار بالا بود سعی می‌کردند با عرضه کم قیمت‌ها را بالا نگه دارند که این موضوع سبب شد سطح انحصار و قیمت آنان افزایش یابد.

پژویان گفت: در چنین شرایطی شورای رقابت به وجود آمد و اجازه نداد که سطح انحصار آنان بر متقاضیان خودرو فشار وارد کند و سعی کرد با ارائه فرمولی علمی، قیمتی منطقی را برای خودروهای ساخت داخل تعیین کند و نگذاشت تا خودروسازان فقط منافع خودشان را در نظر بگیرند.
او افزود: شورای رقابت منافع کل اقتصاد و مردم را در نظر گرفت و شبهه‌ای در این خصوص وجود ندارد بنابراین اینکه چنین نهادی را مسوول بی‌کفایتی خود بدانند فرافکنی است و به‌نظرم بهتر است رویه‌ای در کشور به وجود آید که خودروسازان ناکارآمد را تعطیل کنیم و به دنبال بهبود کیفیت و تولید رقابت‌پذیر باشیم.

دبیر انجمن خودروسازان چندی پیش در نامه‌ای به وزیر صنعت عنوان کرده بود که شورای رقابت از بدو تاسیس خود تا کنون حدود 6 هزار و 500 میلیارد تومان به خاطر فرمولی که برای محاسبه قیمت خودرو ارائه داده به خودروسازان زیان وارد کرده است.
داوود میرخانی رشتی ،مشاور انجمن خودروسازان هم چندی پیش به اقتصادنیوز گفته بود که ما با دلیل و مدرک ثابت می‌کنیم صنعت خودرو در ایران انحصاری نیست و لزومی ندارد که شورای رقابت در قیمت‌گذاری این کالا دخالت کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار صورت گیرد و دولت از دور بر آن نظارت کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده