ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیاست روز: دردسرهای پیرمرد پرحاشیه

سیاست روز: دردسرهای پیرمرد پرحاشیه

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

ظاهرا باید عادت کنیم که دولت‌ها همواره یک «چشم اسفندیار» یا «پاشنه آشیل» داشته باشند تا به زحمات آنها افزوده و بعد از هر «گاف» همایونی که این اعلی‌حضرت‌های نزدیک به رئیس می‌دهند، یک کارگروه ویژه تشکیل شود تا یا تکذیب کنند یا بگویند که نظر شخصی بوده و یا رسانه‌ها مقصرند.
این دولت هم با همه «ژنرال»‌هایی که دارد، از داشتن چنین چشم اسفندیاری بی‌بهره نبوده است. هرچند که ظاهرا این حضرات، موقع شست‌وشو شدن در چشمه معروف، برای یک بار هم که شده زبان به کام گرفته بودند، چراکه نه تنها واقعیات را خوب نمی‌بینند که خوب هم حرف نمی‌زنند.
یکی از این افراد که با فاصله زیادی نسبت به نفرات بعدی (مشاور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و مشاور تکذیب‌شده رئیس‌جمهور) در جایگاه نخست ایستاده است، جناب مهندس اکبر ترکان است.
او مثل اسفندیار دولت قبل هر از چندگاهی از خودش رونمایی می‌کند و ضمن بر زبان راندن افاضات یا اضافات، باعث دردسر می‌شود.
اکبر ترکان ۶۳ ساله یکی از افرادیست که در دو سال گذشته به صورت مداوم و پیوسته در سطح رسانه‌ها مطرح نبوده است، ولی هر از چندگاهی به صورت کاملا "اتفاقی" تیتر یک برخی از رسانه‌ها می‌شود. یک روز خبر شغل ششم و هفتمش تیتر می‌شود، یک روز "آبگوشت بز باش و قرمه سبزی" همراه نام او می‌شوند، روزی دیگر "پول کثیف" و یک روز هم مثل این‌روزها تشر او به ۴ وزیر کابینه؛ تشری که به تیتر بسیاری از رسانه‌ها تبدیل شده است.
ماجرا از آنجا شروع شد که وزرای ۴ وزارتخانه مهم دولت شامل وزیر اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و تامین اجتماعی و وزیر دفاع در نامه‌ای به رئیس‌جمهور ضمن گلایه از شرایط بحرانی اقتصاد کشور گفتند که اگر نسبت به رفع رکود اقتصادی اقدام عاجلی صورت نگیرد هر آن ممکن است کشور با بحران بزرگ اقتصادی مواجه شود.
این نامه ۱۸۰ درجه مخالف نظر رئیس‌جمهور و اعلام خبر خروج از رکود از سوی وی در شهریور ۹۳ و در سفر به خراسان رضوی بود، لذا از همان اول هم مشخص بود که به مذاق دولت خوش نخواهد آمد و لذا با واکنش‌های مختلفی همراه بود. اول تکذیب شد، بعد تایید شد، بعدا توسط سخنگوی دولت تلاش شد به حاشیه برود و نهایتا رئیس‌جمهور آن را یک امر عادی دانست.
اما روز دوشنبه ترکان در گفت‌وگو با اقتصاد‌نیوز، با اشاره به نامه اخیر ۴ وزیر کار، صنعت، دفاع و اقتصاد به رئیس‌جمهور مدعی شد این وزرا هم‌‌اکنون از نوشتن و امضای چنین نامه‌ای پشیمان شده‌اند، چراکه درخواست نابجایی از رئیس‌جمهور داشتند.
وی در تشریح دلایل این نامه گفته بود: «آن‌ها به دنبال رانت خوراک ارزان برای پتروشیمی بودند و هر کدامشان به یک دلیلی این نامه را امضا کردند.انگیزه آقای طبیب‌نیا این بود که شاخص بورس بالا برود و تصور می‌کرد که اگر به پتروشیمی‌ها خوراک ارزان بدهند، سودشان بالا می‌رود و شاخص بهتری برای بورس به ارمغان می‌آورد. اما در این میان سوال پیش می‌آید که انگیزه آقای دهقان، وزیر دفاع و آقای ربیعی، وزیر کار چه بود؟ ۹۰ درصد پتروشیمی‌ها برای این دو وزارتخانه و تحت مدیریت این دو وزیر است. پس دوست دارند خوراک ارزان بگیرند. مگر چه کسی از پول مفت بدش می‌آید؟ همه خوششان می‌آید. بنابراین آن‌ها با این انگیزه‌ها نامه را امضا کردند.»
ترکان درباره انگیزه وزیر صنعت از امضای این نامه گفت: «وزیر صنعت قبلاً در پتروشیمی بوده است و مثل من که قبلاً جاهایی بوده‌ام و همیشه به آنجاهایی که بوده‌ام، علاقه دارم، ایشان هم تعلق خاطر به پتروشیمی‌ها داشته‌اند و دلشان می‌خواست که خوراک ارزانی گیر آنها بیاید. بنابراین همه این وزرا در این نامه به دنبال خوراک ارزان برای واحدهای پتروشیمی بودند و با این انگیزه نامه را امضا کردند. بعد هم همه‌شان پشیمان شدند چون به نظرم درخواست نابجایی داشتند.»
نکته عجیب و در عین حال جالب سخنان ترکان آنجا بود که این اظهارات قرائت تازه‌تر و متفاوتی از آن نامه کذایی بود. پس از آنکه دولت سعی کرد این نامه را تنها مختص به بورس جلوه دهد، سخنگوی دولت هم ضمن تایید نظر دولت و البته فراموشی شاخص‌هایی نظیر «برخی تصمیمات و سیاست‌های ناهماهنگ دستگاه‌ها»، «افزایش قیمت دلار مبادله‌ای»، «افزایش بهای تمام شده محصولات در داخل کشور»، «نقش بانک‌ها و موسسات اعتباری در هدایت جریان‌های نقدی»، «نبود تقاضای کافی برای محصولات»، «مشکل حاکم بر فعالیت‌های اقتصادی»، «افزایش انباشت موجودی و حساب‌های دریافتنی صنایع مختلف»، «کاهش تقاضا در بازار به دلیل انتظار در کاهش قیمت کالاها»، «مواجه شدن صنایع داخلی با چالش» و... در نامه معروف صلاح را در این می‌دانست که نامه مهر محرمانه داشته باشد. البته برخی از آقایان امضاکننده نامه هم به صورت کاملا خودجوش! اعلام کردند که «این یک گزارش معمولی بوده» است.
اما این‌بار آقای مشاور، چهار وزیر کابینه را متهم به «مفت‌خواری» و «رانت‌خواری» کرده است. با خواندن اظهارات وی متوجه می‌شویم که منظور جناب «اسفندیار» ببخشید «اکبر» این بوده که این چهار وزیر منافع شخصی و سازمانی خود را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند.
همین عبارات شاذ آقای مشاور کافی بود تا ترکان را دوباره به تیتر اول رسانه‌ها بازگرداند، هرچند که یک روزنامه اصلاح‌طلب به ظاهر حامی دولت، سعی کرد با یک مصاحبه اختصاصی ماله را به دست جناب «مهندس» بدهد تا با مخلوط «ماست» روی سخنان اخیر خود را صاف و صوف! کند.
ترکان به این روزنامه گفت: «من هیچ‌گاه نگفته بودم چهار وزیری که نامه به روحانی را امضا کرده بودند، مفت‎خوار یا رانت‎خوار بوده‎اند. متأسفانه برخی از رسانه‎ها به‎صورت مغرضانه‎ای نقل‌قولی را از من منتشر کردند که هیچ‎گاه درست نبود و من از این تعابیر استفاده نکردم.»
اصلا مهم نیست که برآیند صحبت‌های آقای مشاور «مفت‎خوار یا رانت‎خوار» بودن وزرای دولت تلقی شود. موضوع اساسی که باید به آن پرداخته شود این است که این اتهام به چهار وزیر کابینه است که آنها به فکر منافع شخصی و دلبستگی‌های سازمانی خود به جای منافع ملی هستند. اتهامی که اگر وارد باشد (که قطعا وارد نیست) جای تاسف برای دولت دارد و اگر وارد نباشد باید برخورد جدی با چنین فردی شود که دیگر هوس بیان چنین سخنانی و ایجاد شبهه به سرش نزند.
حالا اگر سخنگوی دولت معتقد باشد این اظهار‌نظر شخصی است که دیگر اوضاع بد‌تر است. یک فرد شناخته شده با یک قطار از پست‌ها و سمت‌های رنگارنگ از گذشته تاکنون و حداقل به تعداد انگشتان یک دست در دوره اعتدال، حق چنین اظهارات شخصی را ندارد.
متاسفانه ادبیات تازه‌ای که با حضور دولت یازدهم وارد فضای سیاسی کشور شد هرچند که در ابتدا مورد تعجب برخی مردم و اصحاب رسانه بود اما بعد از گذشت مدتی حسب دیگر وقایع پر تکرار اجتماعی برای مردم عادی شد و هرچند کدورت خاطر را برای برخی به همراه داشت اما واکنش‌ها به عباراتی چون "بی‌شناسنامه" و "بی‌سواد" و "بروید به جهنم" نسبت به منتقدان فروکش کرد و مردم به شنیدن این سخنان به صورت مکرر و در بلند‌مدت عادت کردند.
اما شاید حفظ و به کار بردن این نوع ادبیات از سوی نزدیکان دولت مانند اکبر ترکان اینبار در قبال منتقدان درونی دولت یعنی چهار وزیری که به رئیس‌جمهور نامه زدند آنقدر تازگی داشت که رسانه‌ها مجددا به آن بپردازند و حتی تکذیب‌های ترکان نیز تاثیر کافی بر کاهش اثرات این سخنان علیه بخشی از دولت را نداشته باشد.
رسانه‌ها اینبار هم به سخنان اکبر ترکان پرداختند چون در اذهان مردم تداعی این امر وجود دارد که اینبار چاقو دسته خود را بریده است. چاقوی تندی که البته می‌تواند خدشه‌ای جدی به شعار پسندیده رئیس دولت یازدهم یعنی "احیای اخلاق" وارد کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده