ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نامه نیوز نوشت: چشم اصلاح طلبان به نظر شورای نگهبان و نگاه اصول‌گرایان به لیست اصلاح‌طلبان

نامه نیوز نوشت: چشم اصلاح طلبان به نظر شورای نگهبان و نگاه اصول‌گرایان به لیست اصلاح‌طلبان

نامه نیوز/ متن پیش رو در نامه نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

انتخابات مجلس دهم را می‌شود با این شرایط یکی از رقابتی ترین انتخابات‌های ایران طی سال‌های گذشته در عرصه پارلمان دانست. به نظر می‌رسد ترکیب مجلس ایران بعد از سه دوره از نظر جریانی با تغییرات عدیده‌ای روبرو خواهد بود.

دو جریان سیاسی مهم کشور یعنی اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان برای چینش زمین بازی خود برای رقابت نفس گیر اسفند 94 چشم به نظر شورای نگهبان دارند. تایید و عدم تایید صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات مجلس دهم، تاثیر زیادی در شطرنج اسفندماه دارد.

اصلاح‌طلبان بیش از اصول‌گرایان نگران ردصلاحیت‌ها هستند و به خاطر همین سعی می‌کنند استراتژی خود را برای انتخابات مجلس دهم به بعد از اعلام نظر شورای نگهبان موکول کنند. اصلاح طلبان اگر بتوانند از سد شورای نگهبان عبور کنند، قطعا می‌توانند به کسب اکثریت کرسی‌های مجلس امیدوار باشند.
اصلاح‌طلبان به ویژه به شدت نگران نامزدهای خود در شهر تهران هستند. آنها بر این باور هستند که در شهرستان‌ها رقابت‌ها کمتر سیاسی است و این تهران است که دو جناح سیاسی، دست به یک مچ اندازی اساسی می‌زنند. اصلا‌ح طلبان اگر بتوانند در تهران اکثریت را به دست بگیرند می‌توانند امید داشته باشند که اکثریت مجلس دهم را نیز به خود اختصاص دهند. نمایندگان تهران به دلیل ویژگی‌های سیاسی و مدیریتی که دارند معمولا مجلس را هدایت می‌کنند و راهبردی این قوه را به عهده دارند.
اصلاح‌طلبان سخت در تلاش هستند که بعد از سه دوره، رای اول تهران را از حداد عادل بگیرند و احیانا این جایگاه را به محمدرضا عارف بسپارند. در سوی دیگر اگر شورای نگهبان بخش اعظمی از اصلاح‌طلبان را رد صلاحیت کند، آنوقت اصلاح‌طلبان با یک بحران اساسی روبرو خواهند شد و سعی می‌کنند با نفرات موجودی در تهران و شهرستان‌ها، اقلیتی قدرتمند را در مجلس دهم شکل دهند. آنها در این استراتژی به دنبال تشکیل اقلیتی مانند اقلیت مجلس ششم هستند. راست‌گرایان در مجلس ششم اقلیت بودند اما نقش مهمی در این مجلس داشتند.

اصول‌گرایان نیز اعلام لیست خود را به بعد از اعلان نطر شورای نگهبان موکول کرده است. آنها از تایید صلاحیت‌ بسیاری از نامزدهای خود مطمئن و بیشتر منتظر مشخص شدن، لیست اصلاح طلبان هستند. آنها اگر اصلاح طلبان با تمام قدرت در انتخابات حاضر شوند، سعی می‌کنند لیستی را وارد انتخاب کنند که بتواند در رقابتی نفس گیر، اصلاح طلبان را در کسب اکثریت مجلس ناکام بگذارند. حضور اصلاح طلبان با اکثریت نامزدها، باعث می‌شود تا جریان اصول‌گرا خط قرمز بر روی نام بسیاری از نیروهای تندرو خود بکشد و آنها را از ائتلاف اصول‌گرایان خارج کنند. تندروهای اصول‌گرا در مقابل اصلاح‌طلبان می‌توانند پاشنه آشیل اصول‌گرایان باشند.

اصول‌گرایان اما اگر با اصلاح‌طلبانی نیمه و نصفه روبرو شوند سعی می‌کنند برای جلوگیری از درگیری‌های درونی با حضور تمام جریان‌های سیاسی اعم ازتندرو و معتدل لیست خود را ببندند. این کار باعث می‌شود هزینه‌های آنها بعد از انتخابات در مقابل افراد حذف شده از لیست اصول‌گرایی کمتر باشد.

بدین ترتیب می‌شود گفت که چشم اصلاح طلبان به نظر شورای نگهیان و نگاه اصول‌گرایان به لیست اصلاح‌طلبان است. انتخابات مجلس دهم را می‌شود با این شرایط یکی از رقابتی ترین انتخابات‌های ایران طی سال‌های گذشته در عرصه پارلمان دانست. به نظر می‌رسد ترکیب مجلس ایران بعد از سه دوره از نظر جریانی با تغییرات عدیده‌ای روبرو خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده