ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کودکان افسرده، پرخاشگر و خجالتی چگونه بازی می کنند؟

 کودکان افسرده، پرخاشگر و خجالتی چگونه بازی می کنند؟

خراسان/ آیا تا به حال کودکان را در حال بازی مشاهده کرده اید؟ آیا می دانید هنگامی که حس می کنید کودک مشکلی دارد یا چیزی را از شما پنهان می کند، با نگاه به نحوه بازی او با خودش و اسباب بازی هایش به تنهایی یا نحوه بازی او با همسالانش، می توانید تا حدود زیادی به مشکلی که او را آزار می دهد، پی ببرید؟ آیا می دانید بازی کودک نه تنها وقت تلف کردن نیست بلکه راهی برای ابراز احساسات و هیجان های او و تمرینی برای یادگرفتن مهارت های اجتماعی و ارتباط موثر با دیگران است؟ برخی والدین، کودکان دبستانی را از بازی کردن منع می کنند و معتقدند یک بچه دبستانی کارهای مهم تری دارد غافل از این که بازی از مهم ترین کارهای یک کودک است که در خلال آن استعدادهای نهفته اش شناسایی می شود و همانندسازی با بزرگسالان را می‌ آموزد. کودکی که در دنیای بزرگ ترها ممکن است نتواند حرفش را بزند و به دلیل ترس، کمرویی و خجالت قدرت ابراز وجود ندارد، هنگام بازی فرصت ابراز احساساتی چون ترس ها و تردیدها، مهر و محبت و حمایت، خشم و کینه و نگرانی ها را پیدا می کند، بدون این که از عواقب آن یا واکنش اطرافیانش بیمناک باشد. کودک در بازی های گروهی نیز با مفاهیمی چون همکاری و مشارکت و رعایت نوبت و مقررات، صبر و شکیبایی آشنا می شود. همشهری آنلاین می نویسد: پس بازی راهی برای ابراز وجود کودک است و ما با دقت در بازی های او، می توانیم به دیدگاهش درباره خودش، اطرافیان و محیط اطرافش پی ببریم.

یک پیشنهاد خوب کودکانه برای بازی
آب بازی یکی از بهترین، کم هزینه ترین و در دسترس ترین بازی هایی است که کودکان در تابستان می توانند از آن لذت ببرند به خصوص که در حال حاضر در بعضی پارک ها، این بازی را طراحی کرده اند و قابل استفاده است. آب بازی نه تنها مفرح و شادی بخش است بلکه می تواند بسیار آموزنده نیز باشد. البته باید مراقب باشید که آب بازی کودکان، به عاملی برای هدررفت آب تبدیل نشود. برای این منظور می توانید بچه ها را به استخر ببرید تا مفهوم آب بازی را حین ورزشی مانند شنا یا راه رفتن در آب بیاموزند. کودکان هنگام بازی با آب با مفاهیمی چون سیال بودن، گرما و سرما، شناور بودن و ... آشنا می شوند و برخورد آب با پوست حتی برای کودکی که عصبانی، خسته یا بی حوصله است، می تواند آرامش بخش و لذت بخش باشد. تنها چیزی که هنگام آب بازی باید به آن دقت کنیم، آلوده نبودن آب است.

کودک پرخاشگر چگونه بازی می کند؟
پرخاشگری انواع مختلفی دارد؛ برای مثال می تواند از نوع بدنی باشد مانند زدن، گازگرفتن یا لفظی باشد مانند فریاد زدن و تحقیرکردن یا این که به صورت تجاوز به حقوق دیگران و زورگویی خود را نشان دهد. نکته مهم این است که گاهی والدین رفتارهای پرخاشگرانه را اصولا پرخاشگری تلقی نمی کنند یا حتی تشویق می کنند؛ برای مثال وقتی کودک به زور و با کتک اسباب بازی را از کودک دیگری می گیرد، این رفتار را به باعرضه بودن او ربط می دهند و کودک را تشویق می کنند. مسلما یکی از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در کودکان یادگیری است؛ کودکانی که در زندگی خود الگوهای رفتاری پرخاشگرانه داشته اند مانند پدر یا مادری که خلقی عصبانی و پرخاشگر دارند، پرخاشگری را یاد خواهند گرفت و این یادگیری در بازی های آن ها نمود خواهد داشت. این کودکان اسباب بازی ها را پرتاب می کنند و از آن ها درست استفاده نمی کنند و به آن ها آسیب می رسانند یا هنگام بازی کردن نقش، به عروسک ها و شخصیت های بازی ناسزا می گویند و آن ها را کتک می زنند یا تمسخر و تحقیر می کنند.

کودک مضطرب چگونه بازی می کند؟
کودکان مضطرب معمولا نمی توانند تمرکز کنند و نگرانی، ترس و راهبردهایی که باید برای مقابله با آن ها داشته باشند، میزان زیادی از انرژی شان را هدر می دهد. از طرف دیگر، این کودکان معمولا خواب راحت و آرامی ندارند بنابراین انرژی خود را هنگام بازی زودتر از همسن و سالانشان از دست می دهند. کودک مضطرب معمولا از بازی های جدید که با آن ها آشنایی ندارد استقبال نمی کند زیرا از این که نمی داند چگونه باید آن را انجام دهد، مضطرب می شود. در واقع، این کودکان نمی توانند ابهام را تحمل کنند و همیشه نگرانند مرتکب اشتباهی شوند و درباره آن ها قضاوت شود. این کودکان اعتماد به نفس پایینی دارند و در بازی ها دوست دارند که جای دیگری باشند. در بازی ها معمولاً در نقش اول قرار نمی گیرند و از این که مسئولیت هدایت بازی را برعهده بگیرند، اجتناب می کنند.

کودک بی اعتماد به نفس یا خجالتی چگونه بازی می کند؟
این کودکان تا جایی که بتوانند از جمع کناره گیری می کنند و هنگام بازی با همسالانشان مطیع و گوش به فرمان هستند. دیگران معمولا از آن ها سوءاستفاده یا مسخره شان می کنند و هنگام بازی های گروهی معمولا انتخاب نمی شوند. این کودکان گاهی برای جبران احساس بدی که نسبت به خود دارند، رفتارهای متناقضی بروز می دهند و با دیگران یا اسباب بازی هایشان با خشونت رفتار می کنند؛ برای مثال از همسن و سال های خود با اهانت یاد می کنند یا دیگران را سرزنش می کنند. این کودکان وقتی در بازی های جمعی چیزی را نمی فهمند؛ برای مثال متوجه قسمتی از قوانین بازی نمی شوند، نمی پرسند زیرا می ترسند که دیگران آن ها را احمق فرض کنند.

کودک افسرده چگونه بازی می کند؟
کودک افسرده را با 2 علامت مهم می توانیم شناسایی کنیم؛ این کودکان بیشتر ساعت های روز غمگین و گوشه گیر هستند، به بهانه های مختلف از بازی با همسالان خودداری می کنند و حتی ممکن است دردهای جسمانی مانند دل درد و سردرد را برای فاصله گرفتن از همسن و سالان و بازی نکردن با آن ها بهانه کنند. نشانه دوم، لذت نبردن از کارها و بازی هایی است که معمولا کودکان همسن و سال از آن لذت می برند یا این که قبلا خودشان از انجام آن ها لذت می برده اند، ولی در حال حاضر هیچ تمایل و علاقه ای به انجام آن ندارند. کودک افسرده را هیچ کاری خوشحال نمی کند. این کودکان انرژی و انگیزه ای برای پرداختن به بازی های پرتحرک و پرجنب و جوش ندارند و معمولا حتی اگر تمایلی به بازی نشان دهند، بازی های آرام و بی سروصدا را ترجیح می دهند؛ برای مثال دختربچه ای که علایم افسردگی دارد، ممکن است ساعت ها تنهایی با عروسکش حرف بزند و سعی در دلداری دادن یا حمایت از او که غمگین و تنها است، داشته باشد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X