ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دستور وزیر نیرو برای آزادسازی ۱۸ کیلومتر دیگر از کشف رود

دستور وزیر نیرو برای آزادسازی ۱۸ کیلومتر دیگر از کشف رود

خراسان/ وزیر نیرو دستور افزایش آزادسازی حریم و بستر کشف رود از 42 کیلومتر فعلی به 60 کیلومتر را صادر کرد.«جعفری» مدیرعامل آب منطقه ای استان در گفت وگو با خراسان، با اعلام این مطلب اظهار کرد: در نشست تخصصی امور آب که به تازگی و با حضور متخصصان صنعت آب کشور برگزار شد، مهندس «چیت چیان» وزیر نیرو در جریان گزارش کامل کشف رود قرار گرفت و از ما خواست به 42 کیلومتر فعلی بسنده نکنیم و آزادی بستر و حریم کشف رود را تا 18 کیلومتر دیگر از دو سمت شرقی و غربی ادامه دهیم.

آزادسازی های جدید تا پایان سال

وی با بیان اینکه 42 کیلومتر فعلی شامل 640 هکتار از اراضی حریم و بستر کشف رود است ، افزود: برای ادامه کار، پروژه را به مشاور ابلاغ و آگهی های لازم برای آزادسازی بستر و حریم کشف رود را اعلام کرده ایم، ضمن اینکه به ساکنان مجاور حریم و بستر نیز اخطارهای لازم ابلاغ شده تا هر فردی که مدعی مالکیت بخش یا بخش هایی از حریم و بستر رودخانه است، پیگیری قانونی ادعاهایش را انجام دهیم.مدیرعامل آب منطقه ای خراسان بیان کرد: برای آزاد سازی بستر و حریم در سمت غربی این رودخانه تا چرم شهر و 5 کیلومتر پس از آن نیز، ادامه مسیر خواهیم داد.جعفری با بیان اینکه تمام 60 کیلومتر مورد نظر تا پایان سال بازگشایی خواهد شد، ادامه داد: طول 374 کیلومتری رودخانه کشف رود از سمت غرب به قوچان و از شرق به ترکمنستان می رسد و با توجه به گسترش حریم و محدوده مشهد، پیش از آنکه تجاوز به دیگر قسمت های حریم و بستر رودخانه افزایش یابد، باید پیشگیری های لازم در این باره انجام می گرفت و دستور وزیر نیرو نیز در همین راستا صادر شده است.وی با بیان اینکه تا به حال تمرکز آب منطقه ای برای آزاد سازی حریم و بستر، از مسیر تصفیه خانه پرکندآباد یک و دو آغاز شده و تا تصفیه خانه «اولنگ اسدی» ادامه داشته است، گفت: برای آزادسازی های فعلی 5 سال زمان صرف کردیم، با این حال مشکل قسمت های بحرانی و پیچیده کشف رود حل شده است و 18 کیلومتر جدید نیز تا پایان سال آزادسازی خواهد شد. وی با بیان اینکه هم اکنون به هیچ عنوان امکان لوله گذاری در کشف رود و انتقال فاضلاب به مزارع وجود ندارد، افزود: در طول مسیرهای آزاد شده، تمام لوله های انتقال فاضلاب به مزارع را قطع کرده ایم و با این اقدام زمین های کشاورزی زیادی که با فاضلاب آبیاری می شد خشک شده است.

استقرار دیده بان در کشف رود

«آیا تجربه تلخ فاضلاب دزدی برای ادامه کشت سبزی های آلوده تکرار نخواهد شد؟» پاسخ جعفری به این سوال اینگونه است: برای جلوگیری از این امر، قرار است در مسیر 60 کیلومتری تحت اختیار آب منطقه ای تا پایان امسال ایستگاه های پایش و دیده بانی را در فواصل 15 کیلومتری ایجاد کنیم تا دیده بانان از هر دو طرف 7.5 کیلومتر را مورد پایش و بازرسی قرار دهند تا هر گونه کشت و کار غیر مجازی مورد قلع و قمع قرار گیرد.وی با بیان اینکه در رودخانه کشف رود دو معضل ورودی و خروجی فاضلاب وجود دارد، افزود: هنوز هم کارگاه های غیر مجاز زیادی در حاشیه کشف رود وجود دارد، ضمن اینکه از شهرک صنعتی چرم شهرنیز فاضلاب زیادی راهی کشف رود می شود و علاوه بر این ها فاضلاب های خانگی نیز معضل دیگر کشف رود است.

توقف کامل کشت سبزی آلوده در سال آینده

وی ادامه داد: شهرداری هم باید نسبت به جلوگیری از تخلیه فاضلاب توسط تانکر ها در کشف رود اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهد. جعفری تصریح کرد: با شناسایی 40 کارگاه غیر مجاز قالی شویی، پلمب این واحدها و چاه های غیر مجازی که احداث کرده اند در دست اقدام است.وی با بیان اینکه دیده بانان کشف رود با هر دستگاه حقیقی و حقوقی که نسبت به آلودگی کشف رود اقدام کند برخورد خواهند کرد، افزود: برای کارگاه هایی که به صورت غیر مجاز اقدام به فعالیت کنند پرونده قضایی تشکیل خواهد شد، ضمن اینکه در سال آینده کشت سبزی به طور کامل در حاشیه کشف رود متوقف خواهد شد.

وجود 40 خانه غیر مجاز در مسیر رودخانه


مدیرعامل آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به خانه های غیرمجاز ساخته شده در مسیر کشف رود گفت: متأسفانه هنوز 40 منزل مسکونی در بستر این رودخانه وجود دارد و با توجه به خطر وقوع سیل، این واحدها حتما باید رفع تصرف و تخریب شوند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X