ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تفاوت شبکه های عصبی مغز مربوط به محاسبات ریاضی و یادگیری زبان

تفاوت شبکه های عصبی مغز مربوط به محاسبات ریاضی و یادگیری زبان

ایرنا/ محققان دانشگاه های سود و ساکلی پاریس با استفاده از تکنیک fMRI دریافتند شبکه های عصبی مغز که پردازش محاسبات ریاضی را بر عهده دارند با شبکه های عصبی مربوط به یادگیری زبان، تفاوت دارند.
تفاوت شبکه های عصبی مغز مربوط به محاسبات ریاضی و یادگیری زبان
از سال ها قبل در رابطه با مکانیزم های مورد استفاده مغز برای حل مشکلات محاسباتی و مشکلات مربوط به پردازش واژگان و به ویژه مسائلی که مستلزم به کارگیری هردو قابلیت مغز است، بین متخصصان مباحث متعددی مطرح شده است، به گونه ای که تعدادی از ریاضی دانان احساس می کردند در زمان حل مسائل ریاضی بخش خاصی از مغز آن ها فعال می شود.
محققان فرانسوی تصمیم گرفتند از نقاط فعال مغز در زمان حل هر دو نوع مساله تصویربرداری کنند تا این اختلاف نظرها یک بار برای همیشه حل و فصل شوند. محققان آزمایشی را با کمک 30 داوطلب که 15 نفر آن ها ریاضیدان و 15 نفر دیگر غیر ریاضیدان و علاقمند به خواندن بودند، با استفاده از فناوری fMRI انجام دادند. در این آزمایش هنگامی که مغز داوطلبان با استفاده از دستگاه اسکن می شد، از آن ها سوالات متعددی پرسیده شد که برخی نیاز به محاسبات ریاضی داشتند و باید پاسخ آن ها با بله یا خیر اعلام می شد.
در نتیجه معلوم شد وقتی هردو گروه به سوالات غیر ریاضی پاسخ می دهند، عملکرد مغز آن ها به گونه ای است که پیش از این برای پردازش زبان و واژگان شناخته شده است؛ اما هنگام پاسخ به سوالاتی که نیازمند محاسبات ریاضی سطح بالا بودند، بخش آهیانه ای (parietal)، بخش جلویی (prefrontal) و بخش گیجگاهی (inferior temporal) مغز ریاضیدانان فعال شد. با توجه به این که داوطلبان دیگر آموزش لازم را برای حل مسایل محاسباتی دریافت نکرده بودند، در هنگام پاسخگویی به سوالات عمومی تر ریاضی بخش های مذکور از مغز آن ها فعال شد. در هر دو گروه بخش های مسئول پردازش زبان و واژگان در هنگام پاسخگویی به سوالات محاسباتی، غیرفعال بود.
محققان از آزمایش خود به این جمعبندی رسیدند که در هنگام حل مسایل محاسباتی، از سوالات ساده ریاضی گرفته تا محاسبات بسیار پیچیده مربوط به علوم فضایی، تنها بخش های خاصی از مغز فعال شده و شبکه های عصبی آن ها مشغول به کار می شوند، اما در زمان مکالمه با سایرین یا پردازش واژگان، شبکه های عصبی دیگری در مغز کارساز می شوند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسیده است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X