ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حقیقت پور: نظارت مجلس بر برجام تنها از سوی کمیسیون امنیت انجام می شود

حقیقت پور: نظارت مجلس بر برجام تنها از سوی کمیسیون امنیت انجام می شود

خانه ملت/ نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از نحوه نظارت مجلس بر اجرای برجام خبر داد و تاکید کرد از مجلس تنها کمیسیون امنیت مسئول نظارت بر اجرای برجام است.
منصور حقیقت پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ادعای کریمی قدوسی مبنی بر اینکه هیاتی از سوی مقام معظم رهبری گفت: در این باره اطلاعی ندارم اما در نامه ایشان آمده بود که با وجه به وجود پیچیدگی‌ها و ابهام ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌کاری در طرف مقابل بویژه آمریکا، ایجاب می کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود.

طرح مجلس برای نظارت

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری ترکیب و وظایف این هیئت را بر عهده در شورای عالی امنیت ملّی قرار داده است، ادامه داد: البته مجلس نیز بر اساس قانون اقدام متناسب و متقابل عهده دار نظارت بر اجرای برجام که ساز و کار آن تدوین شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس وظیفه نظارت بر برجام را بر عهده دارد. باید تاکید داشت که کمیسیون ویژه برجام در این زمینه هیچ مسئولیتی ندارد.

حقیقت پور تاکید کرد: کمیسیون ویژه برجام مسئولیت ارائه گزارشی از برجام را داشته است، از آنجایی که به وظیفه خود عمل کرده دیگر این کمیسیون وجود ندارد و تعطیلی شده است.

این نماینده در توضیح نحوه نظارت کمیسیون امنیت بر برجام گفت:طرح اولیه برای اعمال نظارت قانونی کمیسیون بر اجرای برجام در کمیسیون امنیت ملی آماده شد و منتظر اعلام نظر نمایندگان برای تغییرات احتمالی هستیم.

نحوه گزارش گیری و اقدام

نماینده مردم اردبیل با بیان اینکه هفته آینده تکلیف طرح مذکور در کمیسیون مشخص می شود، اظهار داشت: پس از نهایی شدن در کمیسیون مربوطه هر چه سریع تر بحث نظارت بر دستگاه های مرتبط با برجام آغاز می شود.

حقیقت پور همچنین توضیح داد: هر 6 ماه گزارش هایی را از دستگاه های مختلف دریافت و آن را برای تصمیم گیری به صحن علنی مجلس ارایه خواهیم کرد. در همین راستا از دستگاه های ذیربط در برجام از جمله وزارت اقتصاد،وزرات دفاع، بانک مرکزی،کشتیرانی و هواپیمایی، به نوبت گزارش هایی را به صورت ماهانه در مورد اجرای برجام ، تحریم ها و نظارت ها درخواست خواهیم کرد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه هر 3 ماه نیز وزیر امور خارجه موظف است گزارش ارایه دهد تاکید کرد: این گزارش ها را جمع بندی می کنیم تا بتوانیم هر 6 ماه در صحن علنی مجلس قرائت و بررسی شود تا اقدام لازم برای نفوذ دشمن در پسا برجام در نظر گرفته شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X