حقیقت پور: نظارت مجلس بر برجام تنها از سوی کمیسیون امنیت انجام می شود

حقیقت پور: نظارت مجلس بر برجام تنها از سوی کمیسیون امنیت انجام می شود

خانه ملت/ نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از نحوه نظارت مجلس بر اجرای برجام خبر داد و تاکید کرد از مجلس تنها کمیسیون امنیت مسئول نظارت بر اجرای برجام است.
منصور حقیقت پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ادعای کریمی قدوسی مبنی بر اینکه هیاتی از سوی مقام معظم رهبری گفت: در این باره اطلاعی ندارم اما در نامه ایشان آمده بود که با وجه به وجود پیچیدگی‌ها و ابهام ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌کاری در طرف مقابل بویژه آمریکا، ایجاب می کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود.

طرح مجلس برای نظارت

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری ترکیب و وظایف این هیئت را بر عهده در شورای عالی امنیت ملّی قرار داده است، ادامه داد: البته مجلس نیز بر اساس قانون اقدام متناسب و متقابل عهده دار نظارت بر اجرای برجام که ساز و کار آن تدوین شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس وظیفه نظارت بر برجام را بر عهده دارد. باید تاکید داشت که کمیسیون ویژه برجام در این زمینه هیچ مسئولیتی ندارد.

حقیقت پور تاکید کرد: کمیسیون ویژه برجام مسئولیت ارائه گزارشی از برجام را داشته است، از آنجایی که به وظیفه خود عمل کرده دیگر این کمیسیون وجود ندارد و تعطیلی شده است.

این نماینده در توضیح نحوه نظارت کمیسیون امنیت بر برجام گفت:طرح اولیه برای اعمال نظارت قانونی کمیسیون بر اجرای برجام در کمیسیون امنیت ملی آماده شد و منتظر اعلام نظر نمایندگان برای تغییرات احتمالی هستیم.

نحوه گزارش گیری و اقدام

نماینده مردم اردبیل با بیان اینکه هفته آینده تکلیف طرح مذکور در کمیسیون مشخص می شود، اظهار داشت: پس از نهایی شدن در کمیسیون مربوطه هر چه سریع تر بحث نظارت بر دستگاه های مرتبط با برجام آغاز می شود.

حقیقت پور همچنین توضیح داد: هر 6 ماه گزارش هایی را از دستگاه های مختلف دریافت و آن را برای تصمیم گیری به صحن علنی مجلس ارایه خواهیم کرد. در همین راستا از دستگاه های ذیربط در برجام از جمله وزارت اقتصاد،وزرات دفاع، بانک مرکزی،کشتیرانی و هواپیمایی، به نوبت گزارش هایی را به صورت ماهانه در مورد اجرای برجام ، تحریم ها و نظارت ها درخواست خواهیم کرد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه هر 3 ماه نیز وزیر امور خارجه موظف است گزارش ارایه دهد تاکید کرد: این گزارش ها را جمع بندی می کنیم تا بتوانیم هر 6 ماه در صحن علنی مجلس قرائت و بررسی شود تا اقدام لازم برای نفوذ دشمن در پسا برجام در نظر گرفته شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حقیقت پور: نظارت مجلس بر برجام تنها از سوی کمیسیون امنیت انجام می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X