ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابعاد اجتماعی دربی تهران در گفت‌‌وگو با یک جامعه‌شناس: فوتبال؛ انتخابی درست برای تخلیه انرژی جوانان

 ابعاد اجتماعی دربی تهران در گفت‌‌وگو با یک جامعه‌شناس: فوتبال؛ انتخابی درست برای تخلیه انرژی جوانان

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

مصاف استقلال و پرسپولیس در هر زمانی حساسیت زیادی دارد؛ فرقی نمی‌کند دو تیم در کورس قهرمانی باشند یا نباشند. دربی تهران یکی از بازی‌های مهم جهان فوتبال است که طی دو بازی رفت و برگشت دو تیم در لیگ برتر هزاران هوادار دو‌آتشه را به استادیوم آزادی می‌کشاند و میلیون‌ها تماشاگر تلویزیونی در سراسر جهان را 90 دقیقه پای جعبه جادویی میخکوب می‌کند. اگرچه دربی‌های چند سال گذشته دیگر جذابیت‌های زیاد دهه‌های گذشته را نداشته اما هنوز هم نتیجه این بازی برای کادرفنی، بازیکنان و هواداران هر دو تیم اهمیت زیادی دارد. تا جایی که پیروزی در دربی برای هواداران تیم برنده ارزش قهرمانی دارد و تیم بازنده حتی اگر جام را هم بالای سر ببرد نیز به خاطر شکست در دربی تحقیر می‌شود. همه حساسیت‌های مطرح شده سبب می‌شود در جریان برگزاری این دیدار تماشاگران واکنش‌های هنجارشکنانه‌ای به عملکرد بازیکنان و داوران داشته باشند. علاوه بر فحاشی، پرتاب ترقه و درگیری روی سکوها، در بسیاری از موارد آشوب‌ها به بیرون ورزشگاه هم کشیده می‌شود که در آن صورت اتوبوس‌های شرکت واحد نیز در امان نخواهند بود. جوانان فوتبال دوست بیشترین سهم را در این ناهنجاری‌های اجتماعی دارند، جوانانی که انرژی زیاد خود را به بدترین شکل ممکن تخلیه می‌کنند. به همین بهانه و در آستانه برگزاری دربی 82 به سراغ دکتر مجید ابهری، جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی رفتیم.

تبعات اجتماعی دربی تهران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
برگزاری مسابقات بین تیم‌های پرطرفدار یک شهر موجب بروز بحث و جدل‌ها و بعضاً رفتارهای نامتعارف می‌شود. متأسفانه در کشور ما نیز هرگاه دو تیم پرطرفدار پایتخت باید به مصاف هم بروند روزنامه‌های زرد ورزشی از مدت‌ها قبل از بازی فضاسازی‌های کاذب را شروع می‌کنند، مسئله‌ای که به نوعی موجب تحریک احساسات هواداران می‌شود. تعصب و طرفداری در فوتبال موضوع تازه‌ای نیست و در بسیاری از کشورها به این موضوع توجه ویژه‌ای می‌شود. سازمان‌های متولی ورزش و فوتبال، کانون‌های هواداری و لیدرهای تیم‌ها باید از احساسات طرفداران و به ویژه هواداران نوجوان و جوان به بهترین شکل در مجاری فرهنگی و اجتماعی بهره بگیرند که متأسفانه باید به واقعیت اشاره کنم که در فوتبال ما به این بحث توجه نشده است.

بی‌توجهی به بعد فرهنگی – اجتماعی چه آسیب‌هایی به قشر جوان فوتبال دوست می‌زند؟
گاهی اوقات برخی از تماشاگرنماها پس از برد یا باخت تیم محبوب خود دست به اقداماتی می‌زنند که دقیقاً رفتارهای هولیگان‌ها را تداعی می‌کنند، چراکه وندالیسم (اوباشگری) ورزشی اساس برخی از رفتارهای هنجارشکنانه شده و شکست شیشه اتوبوس و تخریب اموال عمومی از آثار مخرب اینگونه تسویه‌حساب‌هاست. این در حالی است که برخی از نخبگان اجتماعی تخلیه انرژی‌های نهفته جوانان را مثبت قلمداد می‌کنند. در صورتی که این انرژی باید در مسیر درست تخلیه شود. علاوه بر این پیش‌بینی‌های بعضی از دست اندرکاران فوتبال از نتیجه دربی هم در تشدید این مسئله بی‌تاثیر نبوده و حتی نتیجه تساوی در رویارویی استقلال و پرسپولیس باعث انتشار شایعات و اظهارنظرهای غیرمنطقی می‌شود.

رفتار بازیکنان در زمین مسابقه چه نقشی در رفتار تماشاگران در دربی دارد؟
در دنیا هیچ ورزشی به اندازه فوتبال نمی‌تواند احساسات افراد به ویژه جوانان را تهییج کند. منتها از این فرایندهای رفتاری باید در جهت مثبت بهره گرفته شود. برای رسیدن به این مهم باید قبل از برگزاری دربی نخبگان ورزشی، فرهنگی و اجتماعی اقدام به بسترسازی فکری در جامعه کنند. اعضای تیم و بازیکنان هر دو تیم در کنار کری‌خوانی‌های متعارف که لازمه هر رقابتی است، باید هواداران خود را به رعایت اخلاق ورزشی و اجتماعی دعوت کرده و به لیدرها نیز تذکر دهند که رفتارهای غیرمتعارف در شأن تماشاگران ایرانی نیست. بازیکنان هر دو تیم می‌توانند به عنوان الگوهای مرجع رفتاری نماد اخلاق و جوانمردی در جامعه و بالاخص برای نوجوانان و جوانان باشند. البته باید حساب چند نفر از تماشاگرنماها که در هر موضوعی ممکن است باعث بدنامی دیگران شوند را از اکثریت جدا کرد و خود هواداران باید اینگونه افراد را از جمع خود طرد کنند.

نقش رسانه‌ها در پیشگیری از بروز ناهنجاری‌ها در دربی تهران چیست؟
رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های تخصصی ورزش باید چند روز قبل از دربی به ترویج موضوعات فرهنگی بپردازند و اجازه ندهند شأن اجتماعی و فکری تماشاگران دستخوش ترفندهای عده معدودی از تماشاگر نماها شود.

چرا برخی از هواداران به دلیل نارضایتی از عملکرد تیم محبوب خود یا داوری اقدام به تخریب اموال عمومی می‌کنند؟
متأسفانه حین یا بعد از بازی برخی از هولیگان‌ها و بداخلاق‌های ورزشی اقدام به پرتاب اشیا می‌کنند، صندلی‌ها را از جا می‌کنند و الفاظ زشتی را به کار می‌برند. اینگونه رفتارها علاوه بر تخریب روحیه دوستی و برادری لازم در میادین ورزشی، موجب جریحه‌دار شدن احساسات بازیکنان، داوران و سایر تماشاگران می‌شود. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی لازم است که با بدرفتارهایی که به ورزشگاه‌ها می‌روند باتوجه به قوانین موجود به شدت برخورد شود. نباید اجازه دهیم اینگونه بداخلاقی‌ها در محیط‌های ورزشی تشدید و به روح واقعی ورزش خدشه وارد شود.

از لحاظ جامعه‌شناسی تخلیه انرژی و هیجانات چه تأثیرات مثبت و منفی‌ای بر جوانان دارد؟
انسان به طور کلی در زندگی روزمره نیاز به تخلیه انرژی خود و تفریحات سالم دارد. به همین دلیل در این خصوص برنامه‌های ایجاد زمینه‌های مساعد برای تخلیه انرژی جوانان و ایجاد سرگرمی‌ برای آنها به ویژه در زمینه ورزشی باید از سوی وزارت ورزش و جوانان و همچنین سایر متولیان در دستور کار قرار بگیرد. این نهادها با کمک گرفتن از مراجع قضایی نباید اجازه دهند فضای سالم ورزش با رفتارهای مخرب و حتی با شرط‌بندی‌های غیرقانونی آلوده شود.

چگونه می‌توان ناهنجاری‌های موجود در ورزشگاه‌های فوتبال را کاهش داد؟
فرهنگ‌سازی بین تماشاگران از جمله مسئولیت‌هایی است که باشگاه‌ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند. هرچند که در این راه کوتاهی‌های زیادی صورت گرفته و شاهد هیچ گونه فعالیت فرهنگی‌ای در برخی باشگاه‌ها نیستیم. برای ریشه‌کن شدن رفتارهای غیر ورزشی و ناهنجاری‌هایی که بعضاً در برخی بازی‌ها و استادیوم‌ها شاهد هستیم باید هرچه زودتر تصمیمات جدی و اساسی گرفته شود. توجه داشته باشید که باشگاه‌ها به عنوان متولی اصلی این مسئله باید با در نظر گرفتن ارزش‌های دینی و فرهنگی مردم ایران فرهنگ اصیل پهلوانی – قهرمانی را در بین هواداران و بازیکنان ترویج دهند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده