ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح جدید ساخت 720هزار مسکن برای محرومان

طرح جدید ساخت 720هزار مسکن برای محرومان

تسنیم/ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از طرح جدید دولت برای 720هزار مسکن برای محرومان خبر داد و گفت:سال گذشته در فراکسیون کارگری حداقل دستمزد کارگران را یک میلیون و 730 هزارتومان محاسبه کردیم که تصویب نشد.

علیرضا محجوب درباره بزرگترین مشکل قشر کارگر گفت: معیشت اصلی ترین دغدغه جامعه کارگری است. بهبود شرایط معیشت نیز نیازمند واقعی سازی دستمزد‌ها است. در فراکسیون کارگری، پیش از تعیین رقم حداقل دستمزد سال 94 در اسفند ماه، عددی را برای سبد هزینه خانوار کارگری محاسبه کردیم و با احتساب نرخ رسمی تورم، به رقم یک میلیون و 730 هزارتومان برای حداقل دستمزد رسیدیم.

وی ادامه داد: آنچه درعمل اتفاق افتاد، اگر چه بیش از نرخ تورم رسمی بود، اما دو اشکال در آن وجود داشت. نخست آنکه متناسب با هزینه زندگی کارگران نبود و دوم آنکه به مسکوت ماندن و اجرا نشدن نص صریح قانون در خصوص افزایش دستمزدها در برخی سال‌های گذشته بی توجهی شده است.

محجوب نبود امنیت شغلی و رواج بی ضابطه قراردادهای نوظهور فصلی یا سه ماهه از سوی برخی کارفرمایان را مشکل دوم کارگران خواند و افزود:در حال حاضر مطابق برخی آمارها بیش از 80 درصد کارگران دارای قرارداد موقت کار هستند. در صورتی که در زمان تصویب قانون کار در سال 69، این میزان حدود 5 درصد بود . این دسته از کارگران امنیت شغلی ندارند و بلندای امنیت برخی از آنها تنها چند ماه است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه در شرایط فعلی که دستمزد کارگران پایین است و قشرکارگر مسکن ندارند راهکار چیست اظهار داشت: در طول سال‌های اخیر، افزایش قیمت مسکن به گونه ای بوده است که باید گفت وای به حال مستاجران و افراد فاقد مسکن که این روزها بی پناترین افراد هستند. تقویت تعاونی های مسکن کارگری و حمایت های اجتماعی از این تعاونی‌ها می‌تواند تا حدودی در فع این معضل کارگشا باشد.

وی ادامه داد: آمارهای ارائه شده در بخش مسکن با واقعیات جامعه کارگری همخوانی ندارد. مطالعات میدانی نشان می دهد حدود 50 درصد کارگران کشور فاقد مسکن بوده و مستأجر هستند. گویا دولت فعلی برنامه ای برای ساخت حدود 720 هزار واحد مسکونی برای کم درآمدها دارد که امیدواریم باکم‌ترین مشکل به سرانجام برسد و مصایب مسکن مهر دامنش را نگیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X