ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زندگی بزرگان ظروف مسی برای امیر کبیر

زندگی بزرگان/ ظروف مسی برای امیر کبیر

خراسان/ محمد رحیم خان نسقچی باشی از طرف امیرکبیر به حکومت خوی منصوب شده بود. در ایام حکمرانی خویش ظروفی را که در آنجا از مس می ساختند نسبت به ظروف مسی که در شهرهای دیگر ساخته می شد بهتر دید و معادل چند صندوق از این ظروف خریداری کرد و به عنوان هدیه نزد امیرکبیر فرستاد. امیر اجازه باز کردن آن صندوق ها را نداد و دستور داد همه آن ها را پس بفرستند و از او بپرسند: این ظروف را از کجا و به چه قیمتی خریده ای؟ من حکومت خوی را به تو سپردم و گرفتن خراج دیوان را به تو واگذار کرده ام، تقسیم آن را نیز معین کرده ام که چه مبلغ از آن متعلق به پادشاه است و چه مبلغ از آن دولت و چه میزان مخارج حکومت شما. آنچه اختصاص به شاه دارد باید به خزانه برسد و اگر این ها را از سهم من خریده ای، من ظرف نخواسته ام و اگر از سهم خویش خریده ای، سهم تو را به قدری نداده ام که بتوانی این همه ظرف بخری و هدیه کنی. اما اگر این ظروف برای رشوه و زبان بندی است، که در تجاوز به حق مردم مانعی نداشته باشی، باید بگویم سخت در اشتباهی و راه به خطا پیموده ای.
نوادر الامیر- معزی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده