ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نامه رسول خدا به یک بحرینی

نامه رسول خدا به یک بحرینی

پایگاه خبری سازمان حج و زیارت/ نامه پیامبر اکرم (ص) به منذر بن ساوی عبدی در بحرین مشاهده می‌شود که یکی از پادشاهان منطقه روم بوده است که پیامبر نامه برای ایشان نوشته شده است که برخی می‌گویند خط آن متعقل به مولا امام علی (ع) است.

در این نامه به خط عربی کنونی توضیح داده شده که این نامه‌ای از پیامبر اکرم (ص) به منذر است که ایشان و قومش را دعوت به اسلام می‌کند که اگر دعوت پیامبر را بپذیرند هدایت می‌شوندکه ظاهرا دعوت اسلام را نپذیرفتند اما صدای اسلام به همه جا رسید.

در کتاب حضرت آیت‌الله سبحانی متن فارسی این نامه موجود است.

پیامبر صلی‌الله علیه و آله در آغاز نامه‌ای به «علا بن حضرمی» از نزدیکان منذر نوشت و او را به اسلام فرا خواند. ظاهراً علاء بر آیین مجوس بود. هیچ کس نسخه‌ای از این نامه را متذّکر نشده است. آیین مجوس در نظر علا، بد جلوه کرد. پیامبر در آنچه به وی نوشت فرمود:

«تو بی‌خرد و بی‌تدبیر نیستی پس بنگر که آیا سزاوار است کسی را که در دنیا دروغ نمی‌گوید، تصدیقش نکنیم و کسی را که خیانت پیشه نمی‌کند اطمینان نورزیم و به کسی که خلاف نمی‌کند اعتماد نکنیم. پس اگر چنین باشد، اینگونه است این پیغمبر امّی است که به خدا هیچ صاحب خردمندی نمی‌تواند بگوید ای کاش آنچه را که بدان فرمان داده بود نهی می‌کرد و آنچه را که نهی کرده بود، به انجام آن فرمان می‌داد.»

آنگاه اسلام آورد و اسلام او نیکو شد و به پیامبر صلی‌الله علیه و آله نامه‌ای نگاشت و در آن گفت:

«امّا بعد، ای رسول خدا من نامه‌ات را بر مردم بحرین خواندم. از ایشان کسانی بودند که اسلام را دوست داشتند و شیفته آن شدند و به آن گرویدند و کسانی نیز بودند که اسلام را ناخوش داشتند. در سرزمین من مجوسان و یهودیان هستند. فرمان خود را درباره آنان به من ابلاغ فرما.»

پیامبر صلی الله علیه و آله جواب او را نوشت و به علا بن حضرمی داد. در این نامه آمده بود:

بسم الله الرحمن الرحیم، من محمد رسول الله إلی المنذر بن ساوی، سلام علیک، فإنی أحمد إلیک الله الذی لا إله إلا هو، وأشهد أن لا إله إلا الله، وأن محمداً عبده ورسوله. أما بعد: فإنی أذکرک الله عز وجل، فإنه من ینصح فإنما ینصح لنفسه، ومن یطع رسلی ویتبع أمرهم فقد أطاعنی، ومن ینصح لهم فقد نصح لی، وإنّ رسلی قد أثنوا علیک خیراً، وإنی قد شفعتُکَ فی قومکَ، فاترکْ للمسلمین ما أسلموا علیه، وعفوتُ عن أهل الذنوب فاقبل منهم، وإنک مهما تصلح، فلن نعزلکَ عن عملک، ومن أقام علی یهودیة أو مجوسیة فعلیه الجزیة.

به نام خداوند بخشنده مهربان
از محمّد فرستاده خدا به منذر بن ساوی. درود بر تو. ستایش می‌کنم به سوی تو خدایی را که جز او معبودی نیست. شهادت می‌دهم معبودی جز خدای یکتا نیست و نیز گواهی می‌دهم که محمد صلی الله علیه و آله بنده و فرستاده اوست، اما بعد، من خدای عزّ و جلّ را به یاد تو می‌آورم، همانا آن که خیرخواهی می‌کند، برای خویش خیرخواهی می‌کند و هر کس فرستادگان مرا فرمان برد و پیرو آنان شود مرا فرمان برده است و هر که خیر آنان را خواهد برای من خیرخواهی کرده است.

فرستادگان من ثنای خیر بر تو می‌فرستند و من تو را در قومت شفاعت کردم، پس برای مسلمانان، آن چه را که بر آن تسلیم شدند واگذار و گناهکاران را بخشیدم پس از ایشان بپذیر. و تو هر قدر که اصلاح کنی هرگز تو را از مقامت بر کنار نخواهیم داشت و هر که بر آیین یهود یا مجوس باقی‌ماند، باید جزیه پرداخت کنند.
[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده