ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سکوی نیمه‌شناور با قابلیت حفاری ساخته شد

سکوی نیمه‌شناور با قابلیت حفاری ساخته شد

مهر/ فرهنگ خطیبی، مدیرعامل شرکت نفت خزر، در رابطه با برنامه‌هایی که این شرکت برای توسعه فناوری‌های جدید از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها و پروژه‌های پژوهشی دارد، اظهار داشت: از جمله پروژه‌های پژوهشی صورت گرفته، انجام مطالعات مقدماتی در خصوص زیردریایی با قابلیت کنترل از راه دور و تعیین هندسه شناور بهینه برای تولید آزمایشی هیدروکربن در آب عمیق است.
وی درباره دیگر پروژه ها در این شرکت گفت: طراحی آرایش استقرار سکوی نیمه شناور در آب عمیق از دیگر پروژه های ماست که با استفاده از توان علمی دانشگاه‌های داخلی انجام گرفته است. علاوه بر آن، ارتباط مستقیم با بخش دریایی دانشگاه صنعت نفت در محمودآباد نیز در دستور کار این شرکت قرار دارد.
خطیبی در خصوص برنامه‌های این شرکت در زمینه جذب نخبگان دریایی و فارغ‌التحصیلان مستعد عنوان کرد: با توجه به ماهیت نظارتی وظایف این شرکت که مستلزم به کار گیری متخصصان خبره در این زمینه است، وظیفه جذب نخبگان و فارغ‌التحصیلان مستعد بر عهده مشاوران و پیمانکاران اجرایی این شرکت است که در صدد تحقق آن هستیم.

سازه‌های دریایی بی‌سابقه در ۵۴ سال اخیر


وی ضمن اشاره به لزوم تأیید موسسه رده‌بندی (موسسه بین‌المللی مرتبط با آب‌های عمیق) در تأیید صنایع دریایی، طراحی و ساخت کلیه سازه‌ها بیان کرد: با توجه به این که سازه‌های دریایی مورد نظر این شرکت در طول قدمت ۵۴ ساله صنعت دریایی، منحصربه‌فرد است، نیازمندیم تا حمایت‌هایی از محصولات تولیدی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت بگیرد. در صورت حمایت در پروژه‌های آینده خود به مشاورین ناظر بر طراحی تفصیلی را در راستای انتقال دانش فنی فعال‌تر خواهند کرد.

خطیبی جایگاه این شرکت را حمایت از ساخت شناورهای دریایی مرتبط با بخش فراساحل صنعت نفت در داخل کشور بیان کرد و گفت: اقدام به ساخت این قبیل شناورها در داخل کشور خود موید این امر است که در حال حاضر این حوزه رو به پیشرفت است.

دستیابی به دانش و فناوری روز آب‌های عمیق
به گفته خطیبی، این شرکت به دانش و فناوری روز در عملیات در آب‌های عمیق دست پیدا کرده است که از جمله این اقدامات ساخت سکوی حفاری نیمه شناور با قابلیت حفاری در آب‌های عمیق تا عمق هزار متری از سطح دریا و عمق شش هزار متری از بستر دریا است.
وی ادامه داد: دیگر دانش‌های فنی دست یافته ساخت سکوی حفاری نیمه شناور با قابلیت حفاری در آب‌های عمیق تا عمق هزار متری از سطح دریا و عمق شش هزار متری از بستر دریا و همچنین ساخت شناورهای کاسپین (۳ فروند) با توان کششی بالغ بر صد و شصت تن و توان بالای شانزده هزار اسب بخار هستند.

وی با بیان اینکه این شرکت موفق به انجام عملیات حفاری اکتشافی در آب‌های عمیق با وجود شرایط خاص خزر جنوبی شده است، تاکید کرد: از جمله این شرایط خاص می‌توان به شرایط جوی و اقلیمی متغیر دریا و حرکات سکو و مشکلات مربوط به حمل تجهیزات سنگین، عمق زیاد آب (۷۰۰-۱۱۰۰ متر) و شرایط غبارآلود بودن وضعیت بستر دریا و دید نسبتاً کم اشاره کرد.
به گفته وی، دیگر شرایط جوی نامناسب قابل اشاره را می‌توان پشتیبانی بسیار سخت و پیچیده ناشی از فاصله زیاد از ساحل (۲۵۰ کیلومتر) و شرایط ویژه زمین شناسی، شکل گیری و رشد گل‌فشان های متعدد و جریان‌های آبی پر فشار همراه با دانه‌های ماسه در نواحی کم عمق نام برد.

فعالیت با هدف کلان توسعه فناوری‌های نوین

وی اهداف کلان این شرکت را توسعه و گسترش دامنه فعالیت‌ها در آب‌های عمیق و سه استان ساحلی، مدیریت فرآیندها و مستندسازی تجارب و دانش کسب شده، کسب اعتبار مناسب و تثبیت جایگاه در سطح کشور، تعیین و تأمین سهم مناسبی از انرژی‌های فسیلی عنوان کرد.
خطیبی دیگر اهداف این شرکت را ارتقای کیفیت فعالیت‌های مطالعاتی، اکتشافی، توسعه‌ای و تولیدی از میادین هیدروکربنی نظارت بر تأمین تجهیزات و ماشین آلات، افزایش سطح دانش و توانمندی نیروی انسانی و ارتقای سطح فرهنگ و پیشگیری از آلودگی محیط زیست، مصدومیت و بیماری شغلی نیروی انسانی نام برد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X