ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مقام نظامی افغانستان: القاعده در این کشور بسیار فعال است

مقام نظامی افغانستان: القاعده در این کشور بسیار فعال است

ایسنا/ یکی از مقام‌های ارشد دفاعی افغانستان هشدار داده است که القاعده در داخل کشور بسیار فعال است و تهدید بزرگی برای افغانستان محسوب می‌شود.

معصوم استنکزی، وزیر دفاع موقت افغانستان در مصاحبه با شبکه خبری سی.ان.ان گفت: القاعده که آمریکا در سال 2001 به خاطر آن به کشور حمله کرد، هنوز در افغانستان فعال است. آنها به آرامی فعالیت می‌کنند و از نو دارند عضوگیری می‌کنند و خودشان را سازمان دهی می‌کنند و برای حملات گسترده‌تر و بزرگتر آماده می‌شوند.
وی ادامه داد: آنها در شمایل گروه‌های دیگر فعالیت می‌کنند و به آنها کمک می‌رسانند و تجربیاتی را که دارند در اختیار گروه‌های دیگر می‌گذارند و به شبه نظامیان دیگر کمک می‌کنند. آنها در حال دو برابر کردن منابع خود هستند و می‌خواهند نیروهای خود را افزایش دهند. به همین دلیل است که زیاد خودشان را نشان نمی‌دهند و بیانیه‌های مطبوعاتی صادر نمی‌کنند و این خود یک تهدید بزرگ است.

وی همچنین نگرانی خود را بابت افزایش روابط میان القاعده و طالبان ابراز کرد و گفت: طالبان بزرگترین پوشش برای القاعده به حساب می‌آید. آنها نیاز به نیرو، حمایت و نیرو گیری از سایر مناطق دارند و به همین دلیل است که طالبان، القاعده را پذیرفته است.

وزیر دفاع موقت افغانستان ادامه داد:‌ بسیاری از رهبران طالبان به وضوح اعلام کرده‌اند که در حال حاضر به دنبال مذاکرات صلح نیستند و بسیاری هم به دنبال مذاکره هستند. از نقطه نظر نظامی، ما باید قدرت کافی برای مقابله با آنها را داشته باشیم.

در همین حال، ژنرال جف بوچمان، معاون رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا مستقر در افغانستان گفت:‌ کشفیات اخیر و منهدم کردن اردوگاه آموزشی القاعده در قندهار به این معناست که تخمین‌های قبلی آمریکا از وضعیت این گروه شبه نظامی تقریبا درست است.

وی ادامه داد:‌ اگر به یکسال گذشته نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که تعداد زیادی از آمارها نشان می‌داد که در داخل افغانستان، القاعده 50 تا 100 عضو دارد اما تنها در یک اردوگاه بیش از 150 عضو وجود داشت. شکافی در دانسته‌ها و اطلاعات آمریکا درباره این گروه و تعداد اعضایش وجود دارد و هسته مرکزی این گروه هنوز به دنبال حمله به غرب است. البته تعداد این افراد به هزاران نمی‌رسد اما در نقاط دوردست افغانستان رهبران این گروه فعالیت دارند و می‌توانند دست به این حملات بزنند.

مقام های آمریکایی می‌گویند که تعداد افراد القاعده در داخل افغانستان به 300 تن می‌رسد و حامیان و تسهیل کنندگان این گروه را نیز شامل می‌شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X